Fakty się liczą

Są fakty, które nie tylko intrygują, ale i zmieniają spojrzenie na świat. Wiele z tych faktów można przedstawić w prosty sposób – za pomocą liczb. I właśnie takich faktów dotyczy akcja #FaktySięLiczą, w ramach których w moich kanałach społecznościowych będę regularnie publikował różne informacje na temat podróży, historii, marketingu, czy nawet polityki.

Fakt #1

Jak często jeździmy poza granice naszego kraju z nadzieją, że zobaczymy na własne oczy zabytki, które podziwia cały świat? Miejsca egzotyczne i zadziwiające? A tymczasem wiele z niezwykle ważnych dla światowego dziedzictwa kulturowego miejsc znajduje się właśnie u nas – w Polsce. Aż 14 tego typu miejsc znajduje się w naszej Ojczyźnie, to tyle samo co w Portugalii, czy odległej Brazylii. To więcej, niż w znacznie większych Stanach Zjednoczonych, czy krajach tak egzotycznych, a niekiedy i popularnych turystycznie, jak: Maroko, Argentyna, Egipt, Wietnam, czy Tajlandia. Może jednak czasem warto docenić Polskę?

Fakt #2

Historia cywilizacji ludzkiej zna różne typy wojen, różne ich przyczyny, różne skutki, ale i różne długości. Zwykle toczą się one przez długie lata. Rzadziej trwają miesiącami. Jeszcze rzadziej kilka tygodni, czy nawet kilka dni. Jednak najkrótsza znana nam wojna pochodzi z XIX wieku i toczyła się między Anglią a Zanzibarem i trwała raptem… 38-45 minut. Nie jest to więc nawet wojna liczona na godziny, co raczej na minuty, czy kwadranse. To coś zupełnie innego, niż zwykle jesteśmy przyzwyczajeni.

Fakt #3

W 2011 roku w Syrii wybuchła wojna domowa. Rok wcześniej kraj ten przyjął więcej turystów, niż… Australia. Co jest więc bardziej zaskakujące? Czy to, że Syria, którą dziś kojarzymy z okrucieństwami wojny, była chętniej odwiedzanym przez turystów miejscem niż Australia? Czy to, że miejsce, które według statystyk wydawało się otwarte na świat, stało się z dnia na dzień istnym pobojowiskiem pełnym krwawych scen? Tak nawiasem mówiąc, miałem to szczęście, że Syrię odwiedziłem niedługo przed wojną, tj. w 2009 roku, odwiedzając takie miejsca jak Damaszek, Aleppo, Hama, Maaloula, czy Krak des Chevaliers. To była swego rodzaju podróż w przeszłość, w odległą historię ludzkości, wówczas nic jeszcze nie zapowiadało brutalnej przyszłości…

Już wkrótce pojawią się tutaj kolejne ciekawe fakty…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jeśli chcesz dodać komentarz, wpisz wszystkie cyfry (arabskie, rzymskie lub ilość kropek) widoczne na poniższych grafikach. *