naglowek_prawo_wilka_oblawa

prawo_wilka_oblawa_logoŻołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne? Armia Krajowa, polski ruch oporu, partyzanci? A może po prostu bohaterowie, którzy „żyli prawem wilka”?

Walczyli z przeważającymi siłami wroga. Z niemieckimi nazistami, z sowieckimi komunistami, a wreszcie z polskimi sługami socjalistycznych władz PRL-u. Z góry byli skazani na klęskę. Przez Jałtę, przez Teheran, przez swoje osamotnienie… w trwaniu przy wierze w ideały, które były obce reżymowi panującemu w ojczyźnie. Które obce były siłą narzuconej Żelaznej Kurtynie.

Przez dziesięciolecia skazani na zapomnienie. Wykreśleni z historii. Przemilczani. Wyklęci!

Żyjący w cieniu własnej chwały, która szeptem przekazywana była z ust do ust, która żyła swoim własnym podziemnym życiem, dziś zza grobu wołają o pamięć! Nie muszą to być pomniki kamienne… wystarczy pomnik zbudowany z ludzkiej pamięci.

Łupaszka, Inka, Orlik, Ogień, Warszyc, Olech, Grot, Młot, Otto… to tylko skromna część tych, którzy poświęcili swoje życie walce o Niepodległą Polskę. Pamiętajmy o wszystkich. Również tych bezimiennych.

DLACZEGO GRA PLANSZOWA?

Powodów jest wiele. Z jednej strony – gry planszowe pozostają tą formą rozrywki, która skupia wokół siebie ludzi w formie spotkań towarzyskich i pozwala na żywo i na bieżąco dyskutować na temat samej rozgrywki, jak i poruszać inne tematy. Z drugiej strony – w chwili obecnej możliwości finansowania takiego przedsięwzięcia są bardziej w zasięgu ręki niż film, gra komputerowa, czy inna forma, która wymaga kosztownej produkcji. Gra planszowa jest relatywnie tania i szybka w produkcji, do tego może być ekologiczna, a przede wszystkim ładnie wydana… z możliwością ładnego prezentowania się na półce.

Są pomysły i na inne formy gry niż tzw. „planszówka”, chociażby gra karciana, czy gra fabularna. Ale najpierw skupmy się na jednym projekcie i go dokończmy, a później weźmy się za kolejny.

JAKIE ZASADY GRY?

Regulamin gry szczegółowo nie jest jeszcze określony. Jest wstępny zarys reguł gry oraz kilka pomysłów na rozgrywkę, jednak zanim zostaną one ostatecznie określone, należy je wszystkie przetestować i ewentualnie zmodyfikować, aby w ostateczności rozgrywka była przyjemna, wciągająca oraz odpowiednio długa (czyli ani za krótka, ani za długa).

Gra ma wciągać. By poprzez nią popularyzować ideę Żołnierzy Wyklętych i polskiego podziemia niepodległościowego.

ILE POTRZEBA PIENIĘDZY?pionki_zolnierze

Wszystko zależy od ostatecznych zasad i związanych z tym elementów niezbędnych do rozgrywki, takich jak:

  • plansza
  • pionki
  • kości do gry
  • żetony
  • karty wydarzeń
  • instrukcja
  • ewentualne inne elementy

Przy odpowiednio dużych środkach można pomyśleć też o kolorowej książeczce, albumie wspominającym żołnierzy niepodległościowych, naklejkach, a może jeszcze innych, jeszcze ciekawszych gadżetach. Jednak z fantazją nie wybiegajmy zanadto w przód. Skupmy się przede wszystkim na produkcji gry, bo to ona będzie tutaj najważniejszym elementem. Zaraz obok Żołnierzy Wyklętych.

Na dzień dzisiejszy ciężko powiedzieć – ile to będzie kosztowało, ale jeśli tylko pojawią się pierwsze szacunki i wyliczenia – wszelkie informacje na ten temat będą publikowane!

JAK POMÓC?

Niezbędna jest przede wszystkim pomoc finansowa, która potrzebna będzie w pierwszej kolejności do opracowania zasad oraz testowej wersji gry (wraz z prostymi pionkami i kartami), a także na potrzeby przeprowadzenia samych testów.

W następnej fazie będzie trzeba w sposób maksymalny zaprojektować wszelkie elementy, w tym i grafikę ozdabiającą pudełka, planszę i karty, czy żetony.

Ostatnią fazą będzie produkcja. Czyli wytworzenie i zapakowanie wszystkich elementów, tak aby stanowiły kompletną całość. Tak, abyście mogli w grę grać ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, innymi patriotami i miłośnikami polskiej historii, czy po prostu gier planszowych.

Każda pomoc, każdy grosz się przyda. Dlatego staramy się nie ograniczać do jednej tylko formy. Jeśli więc macie jakiekolwiek pomysły – piszcie! Koniecznie!

I pamiętajcie słowa Gian-Jacopo Trivulzio, marszałka Francji, które skierował do Ludwika XII:

„Najjaśniejszy Panie, do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze.”

planszowka_metody_platnosci

Chcesz zapłacić? Nie ma Twojej metody płatności? Napisz!

    Imię i nazwisko lub ksywa (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości