Czechy, nasz bliski sąsiad, to nierzadko kierunek krótszych lub dłuższych wypadów Polaków. Na zwiedzanie, na wędrowanie po szlakach górskich, czy nawet na różnego rodzaju festiwale i inne wydarzenia. Czy jednak ruszając w tym kierunku powinniśmy się czegoś obawiać? Jakie zagrożenia czekają na nas w podróży do Czech? Postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez internautów pytania, lecz jeśli uznasz, że czegoś tu jeszcze brakuje – koniecznie daj znać, a ja wówczas postaram się również i na te pytania odpowiedzieć.

Pogoda w Czechach

Czechy znajdują się w klimacie umiarkowanym ciepłym przejściowym i generalnie można spodziewać się tutaj pogody podobnej do tego, co można spotkać w Polsce. Choć oczywiście wszystko zależy od konkretnego regionu, gdyż również na terenie dużo mniejszych Czech występują różnice w mikroklimacie. Temperatura w Czechach i opady w Czechach są zbliżone do tego, co można spotkać w Polsce, choć na południu kraju może być nieco cieplej ze względu na większy dopływ promieni słonecznych. Wraz ze zmianami klimatu, podobnie jak w Polsce, tak i w Czechach coraz częściej możemy się spotkać z różnymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, na które oczywiście należy uważać.

Zamiast skupiać się na niebezpieczeństwach Czech, lepiej skupić się na zwiedzaniu
Na co uważać w Czechach? Na to, aby nie przeoczyć zabytków!

Burze w Czechach

Intensywne i niebezpieczne burze występują w Czechach podobnie jak i w Polsce. Nie zawsze da się je w pełni przewidzieć, dlatego warto być na taką ewentualność przygotowanym podczas podróży do Czech. Tym bardziej, że jest to w znacznej części górzysty kraj, a więc o załamania pogody jest tu łatwiej.

Wichury w Czechach

Niestety intensywne wichury na terenie Czech mogą wystąpić o różnych porach roku. Można się tutaj spodziewać także i trąb powietrznych. Warto o tym pamiętać zarówno podczas wędrówki na szlakach górskich, podczas jazdy samochodem, jak i w trakcie zwiedzania czeskich miast i miasteczek. Przy ogromnej sile wiatru warto znaleźć odpowiednie schronienie, a w trakcie podróży autem, należy szczególnie uważać na nagłe i silne podmuchy wiatru, które mogą zmienić kurs jazdy auta. Najlepiej będzie przy takiej pogodzie zjechać w bezpieczne miejsce.

Powodzie w Czechach

Przy intensywnych ulewach należy się spodziewać podtopień, czy nawet powodzi. Tradycyjnie najbardziej narażone wydają się być na tego typu zjawiska miesiące wiosenne, ale przy zmieniającym się klimacie należy się spodziewać tego typu zjawisk i w innych okresach roku. Warto więc rozważyć rezygnację z podróży do Czech przy silnych ulewach lub wybrać takie części tego kraju, które nie są narażone na podtopienia (np. nie są położone w dolinie, nie przepływa przez nie rzeka).

Pitna woda w Czechach

Woda w Czechach jest w pełni zdatna do picia. Mowa tu nie tylko o wodzie butelkowanej, ale i kranowej. Można więc ją bez obaw pić bez przegotowywania. Warto jednak zawsze brać pod uwagę możliwość zatrucia takiej wody przez różne czynniki, choćby poprzez starą instalację wodociągową, z którą można zetknąć się w niektórych częściach Czech.

Wodospad Mumlawski w Czechach
Kranowa woda w Czechach jest zdatna do picia. A w wodospadach? Z pewnością nie zaszkodzi przefiltrować

Alkohol w Czechach (w miejscach publicznych)

Częściowy zakaz spożywania alkoholu w Czechach w miejscach publicznych, takich jak ulice, parki wprowadzane przez władze lokalne. Warto więc przed podróżą do Czech sprawdzić, czy np. lokalne władze Pragi, czy innej czeskiej miejscowości, takiego zarządzenia nie wprowadziły.

Szlaki w Karkonoszach Czeskich

Szlaki w Karkonoszach Czeskich, ale i generalnie szlaki w Czechach mają długą tradycję. Jest ich sporo i są oznaczone systemem podobnym do tego znanego z Polski. Poczujemy się więc tutaj, jak w domu. Należy więc pamiętać, że kolory szlaków nie mają nic wspólnego z ich trudnością (dokładnie tak, jak w Polsce).

Piękne szlaki w Karkonoszach Czeskich
Szlaki w Karkonoszach Czeskich są bezpieczne, należy jednak uważać na załamania pogody (jak to bywa w górach)

Zdrowie i szczepienia w Czechach

Nie ma obowiązku szczepienia się przed wyjazdem do Czech. Choć oczywiście niektóre szczepienia warto rozważyć, jednak chodzi tu raczej o ochronę przed zagrożeniami podobnymi do tych, które występują i w Polsce, a więc i w Polsce mogą okazać się dobrą praktyką. Chodzi m.in. o kleszczowe zapalenie mózgu, wściekliznę, tężec czy wirusowe zapalenie wątroby. Nie jest jednak tak, że Czechy są mniej lub bardziej narażony w tym względzie niż Polska.

Pandemia w Czechach

Czechy, podobnie jak i inne kraje na świecie, od początku 2020 roku mierzyły się z pandemią koronawirusa SARS Cov-2. Obecnie pandemia ta została opanowana, nie można jednak wykluczyć w przyszłości wystąpienia na terenie Czech innej pandemii, która może ograniczyć ruch turystyczny. Warto więc monitorować sytuację przed planowaną podróżą do tego kraju.

Wyposażenie samochodu w Czechach

Przed wyruszeniem w podróż samochodową do Czech, sprawdź wyposażenie auta. Wymagane są tam bowiem: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów (włącznie z dziećmi), koło zapasowe, narzędzia i komplet żarówek oraz bezpieczników. Warto przed wyruszeniem w drogę sprawdzić, czy nie zmieniły się w tym względzie przepisy, a więc i wymagania.

Obowiązkowe łańcuchy w Czechach

Dodatkowym wyposażeniem samochodu, które powinno się pojawić w trakcie wyprawy autem do Czech, mogą okazać się łańcuchy na koła. Mowa tu oczywiście o zimowych wypadach do naszych południowych sąsiadów. W okresie zimowym od 1 listopada do 30 kwietnia istnieje obowiązek posiadania łańcuchów w Czechach, podczas poruszania się na ośnieżonych oraz odpowiednio oznakowanych drogach. Obowiązek ten dotyczy co najmniej 2 kół osi napędowej.

Czeskie drogi w Ołomuńcu
Drogi w Czechach (na terenie zabudowanym i poza nim) nie różnią się jakoś specjalnie od tych, które mamy w Polsce

Drogi w Czechach

Generalnie jakość czeskich dróg można porównać do dróg w Polsce. Wszystko zależy od miejsca, od wybranej trasy – będą więc to drogi zarówno szersze i lepszej jakości, jak i węższe i gorszej jakości. Warto jednak pamiętać, że ze względu na fakt, iż Czechy są górzystym krajem i średnio występuje tu więcej opadów, drogi mogą być mokre i śliskie, a przy mrozach i opadach śniegu mogą być bardzo śliskie! Wówczas należy radykalnie zmniejszyć prędkość jazdy.

Płatne drogi w Czechach

Część dróg w Czechach to drogi płatne, jednak przed wjazdem na nie nie stoją żadne bramki. Należy więc przed skorzystaniem z płatnych dróg zakupić odpowiednią winietę. Można też oczywiście nie korzystać z dróg płatnych, wówczas winieta nie jest wymagana. Przed wyruszeniem w podróż samochodową do Czech warto zapoznać się z aktualnie płatnymi odcinkami, gdyż te mogą się zmieniać. Niektóre odcinki mogą być okresowo wyłączone z opłat.

Mandaty w Czechach

Czesi słyną z dość dokładnego badania prędkości kierowców i wkalkulowanego niewielkiego błędu pomiarowego. Jednocześnie kary są surowe. W 2024 roku wszedł nowy taryfikator mandatów, który zawiera kwoty nawet kilkukrotnie wyższe niż poprzednio. Może się więc okazać, że za przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym i o 30 km/h w terenie niezabudowanym dostaniemy mandat o wartości ponad 1700 zł (zależnie od kursu korony czeskiej)! Przejazd przez czerwone światło to nawet 4400 zł mandatu, a odmowa poddania się badaniu alkotestem to mandat o wartości nawet… ponad 13 tysięcy zł! Warto więc jeździć przepisowo. Należy też pamiętać, że obowiązujące w Europie prawo upraszcza służbom pozyskiwanie informacji na temat kierowców i ściąganie z nich mandatów. Jeśli więc liczysz, że po powrocie do Polski możesz zignorować sprawę – może się to okazać kiepskim pomysłem i ostatecznie do zapłaty będziesz mieć jeszcze większą kwotę, niż pierwotnie ci naliczono.

Punkty karne w Czechach

Czeskie służby nie przyznają zagranicznemu kierowcy punktów za nieprzepisowe zachowanie na drodze, wlepią mu jednak mandat. Nie znaczy to jednak, że nie można stracić prawa jazdy w trakcie podróży po Czechach. Wręcz przeciwnie, przy rażącym złamaniu przepisów drogowych, czeskie służby mogą pozbawić obcokrajowca uprawnień do kierowania pojazdem.

Fotoradary w Czechach

Jeśli chodzi o Czechy, fotoradary są tutaj zgodnie z przepisami poprawnie oznaczone, bez względu na to, czy jest to fotoradar stały, czy ruchomy. Warto jednak pamiętać, że jednym z rodzajów pomiarów prędkości w Czechach są odcinkowe pomiary prędkości. Warto też wiedzieć, że systemy antyradarowe, czy aplikacje ostrzegające przed kontrolą prędkości są w Czechach zakazane i za ich używanie można otrzymać mandat.

Dopuszczalny poziom alkoholu w Czechach

Jeśli chodzi o kierowanie po alkoholu w Czechach to musisz o tym zapomnieć. U naszych południowych sąsiadów nie ma najmniejszego choćby pozwolenia na kierowanie autem pod wpływem alkoholu. Nie możesz więc nawet wypić małego piwka, a później wsiąść za kierownicę, gdyż grozi ci za to mandat (kilka tysięcy złotych). W przypadku kontroli, na alkomacie musi wyjść okrągłe 0, aby uniknąć odpowiedzialności.

Narkotyki w Czechach

Istnieje błędne przekonanie, że narkotyki w Czechach są legalne. Tymczasem wprowadzono jedynie dekryminalizację posiadania niewielkich ilości niektórych używek na własny użytek, co jednak nie znaczy, że ich posiadanie jest zupełnie dozwolone. Jest to po prostu obecnie traktowane jako wykroczenie, a nie jako przestępstwo, można więc za to przewinienie otrzymać grzywnę. Natomiast za posiadanie większej ilości narkotyków wciąż grozi kara więzienia. Warto również wiedzieć, że obcokrajowcy mogą zostać wydaleni z kraju, za tego typu przestępstwo.

Stosunek Czechów do Polaków jest pozytywny
Czesi generalnie są dobrze nastawieni do Polaków, warto odwdzięczyć się im pozytywnym nastawieniem

Stosunek Czechów do Polaków

Z badań pt. “Wizerunek Polski i Polaków w Czechach” przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej i opublikowanych w listopadzie 2021 roku można dowiedzieć się więcej na ten temat. Mówiąc jednak skrótowo: generalnie Polacy są pozytywnie postrzegani przez Czechów, przy czym odsetek ten jest wyższy dla grup wiekowych 45+, a niższy dla grupy wiekowej 18 – 24. Im starsi Czesi, tym lepsze mają nastawienie do polskiej kultury, historii, przyrody i generalnie naszego społeczeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo iż to nasz bliski sąsiad, Czesi sami deklarują, że więcej wiedzą o Niemczech i uznają je za kraj atrakcyjniejszy turystycznie, niż ma to miejsce w przypadku Polski. Bardzo rzadko można się jednak spotkać ze zdecydowanie negatywnym stosunkiem Czechów do Polaków. Warto więc w stosunku do Czechy mieć pozytywne podejście, pełne wzajemnego szacunku, nawet pomimo tego, że nasze języki mogą wydawać się nam śmieszne.

Język czeski a polski

Język czeski i język polski są ze sobą blisko spokrewnione, można więc porozumieć się z naszymi sąsiadami z południa bez nadmiernej znajomości ich języka. Warto jednak przy tym nie próbować używać niby-czeskich słów, wzorowanych na te z polskich dowcipów, gdyż mogą one być po prostu bardziej niezrozumiałe dla Czecha, niż faktyczne polskie słowo. Dlatego najlepiej po prostu mówić po polsku, jeśli nie znamy prawdziwych czeskich słów. Zarazem warto pamiętać o pewnych podobnie brzmiących słowach w obu językach, które znaczą coś innego i mogą być przyczyną nieporozumień. Oto kilka przykładów tzw. “fałszywych przyjaciół”, które szczególnie mogą być przydatne w podróży:

bezcenný – bezwartościowy

burza – giełda

čerstvý – świeży

církev – kościół

jahoda – truskawka

nápad – pomysł

páchnout – cuchnąć

pokuta – mandat

postel – łóżko

slovenský – słowacki

statek – gospodarstwo rolne

stolice – krzesło

šukat, šukám – ruchać, rucham

trup – korpus, kadłub

záchod – toaleta, ubikacja

Przestępczość w Czechach

W różnych rejonach kraju mogą występować różne poziomy przestępczości, jednak ogólnie rzecz biorąc sytuacja w Czechach jest podobna jak w Polsce. Porównując ze sobą stolice, Praga wypada niemal identycznie jak Warszawa (z minimalnie korzystniejszym wynikiem na rzecz stolicy Czech). Jeśli chodzi o bezpieczeństwo chodzenia po mieście za dnia, jak i nocą – w obu przypadkach lepiej oceniana jest Praga, choć różnica nie jest duża. Przybywający tu turyści również pozytywnie oceniają bezpieczeństwo na terenie zarówno Pragi, jak i całych Czech. Należy jednak, jak wszędzie, zachować należytą ostrożność, gdyż nieodpowiednich ludzi można spotkać w każdym społeczeństwie.

Broń w Czechach

W Czechach przypada kilkanaście razy więcej sztuk broni palnej na 100 mieszkańców, niż ma to miejsce w Polsce. Należy jednak pamiętać, że to nie Czechy są tu wyjątkiem, co raczej Polska, która mocno odstaje pod tym względem na tle całej Europy. Jak jednak widać po powyższych statystykach przestępczości w Czechach, nie wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo w tym kraju. Jeśli natomiast interesuje cię podróżowanie po Czechach z własną bronią, czy przywiezienie broni z Czech do Polski, w tych kwestiach polecam sięgnąć do specjalistycznych materiałów na ten temat, najlepiej omawiających aktualne prawodawstwo w Polsce (zarówno wywóz broni z Polski, jak i jej wwóz) oraz w Czechach (w zakresie zakupu, posiadania i przewożenia broni). Warto może też zainteresować się tematem Europejskiej Karty Broni Palnej, jeśli to właśnie tego typu broń cię interesuje.

Imigranci w Czechach

W 2022 roku do Czech przybyło 57 tysięcy imigrantów, nie licząc 432 tys. uchodźców z Ukrainy. Jeśli zaś chodzi o nielegalnych migrantów, w 2022 roku zatrzymano ich ok 22 tys., w 2023 roku zatrzymano ich już tylko 4,7 tys., choć wskaźnik ten nadal jest podwyższony w stosunku do lat poprzednich. Jednakże wielu z migrantów faktycznie jako cel swojej migracji wybrało Niemcy, a Czechy miały (lub są) dla nich być jedynie ścieżką tranzytową. Jak wskazują czeskie statystyki, obecni na terenie kraju imigranci nie wpłynęli na bezpieczeństwo życia codziennego, na wzrost przestępczości. Na ulicach też nie ma co się obawiać nadmiernie tego typu rzeczy.

Niebezpieczne zwierzęta w Czechach? Raczej ich nie spotkasz
Na czeskich szlakach raczej nie natkniemy się na niebezpieczne zwierzęta… chyba że komuś ucieknie z hodowli puma

Niebezpieczne zwierzęta w Czechach

Czechy posiadają florę i fauną zbliżoną do tej, którą znamy z Polski. Teoretycznie więc nie powinno nic nas zaskoczyć. Przynajmniej jeśli chodzi o naturalnie występujące na terenie Czech zwierzęta. Wszystko oczywiście może się zmieniać wraz z działalnością człowieka oraz zmianami klimatu.

Węże w Czechach

Naturalnie żyjącymi w Czechach wężami są takie gatunki, jak zaskroniec, wąż eskulapa czy gniewosz plamisty. Są to węże niejadowite. Najgroźniejszym wężem w Czechach jest, podobnie jak w Polsce, żmija zygzakowata. Jej jad może spowodować martwicę, choć dla zdrowego dorosłego człowieka nie jest szczególnie niebezpieczna. Bardziej uważać powinny osoby starsze i dzieci. Także warto wiedzieć, iż większość ugryzień żmii jest bez wstrzyknięcia jadu, choć zanim żmija “zaatakuje” prawdopodobnie wycofa się, gdyż jest to płochliwe zwierzę. Jednak w przypadku ugryzienia, warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności związanych z potencjalnym wstrzyknięciem jadu do organizmu.

Komary w Czechach

Oprócz naturalnie występujących w tej części Europy gatunków komarów, w ostatnim czasie potwierdzono występowanie w Czechach komarów tygrysich. Gatunek ten przybył wraz ze zmianami klimatu z Azji i niestety może być nosicielem różnych niebezpiecznych dla człowieka chorób. Na przykład dengi, gorączki zachodniego Nilu czy febry. Warto więc zadbać o odzież osłaniającą nasze ciała oraz o ewentualne środki odstraszające owady.

Puma w Czechach (i inne egzotyczne zwierzęta)

Pumy w Czechach naturalnie nie występują. Należy jednak zaznaczyć, że w Czechach popularniejsze niż w Polsce jest hodowanie dzikich zwierząt, nierzadko bardzo niebezpiecznych gatunków. Zdarza się, że zwierzęta te niekiedy uciekają ich właścicielom, dlatego poza murami ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli można już było w historii Czech natknąć się na różne egzotyczne zwierzęta. Wśród nich czarna pantera, krokodyl, czy niezwykle jadowity pająk mamba. Tego typu sytuacje są jednak bardzo rzadkie, wystarczy na bieżąco sprawdzać wiadomości, aby być na bieżąco z potencjalnymi tego typu zagrożeniami.

Podsumowanie: na co uważać w Czechach?

Generalnie rzecz biorąc Czechy to bezpieczny kraj. Uważać należy przede wszystkim na przestrzeganie prawa (głównie drogowego) oraz na różnice językowe. Te ostatnie nie spowodują niebywałych tarapatów, ale mogą wywołać niepotrzebne nieporozumienia.


Przeczytaj też:

Poznaj też miejsca, które warto w Czechach zobaczyć, jak choćby wodospad Łabski i Panczawski. Albo niewielkie, ale urocze miejscowości, jak chociażby Vrchlabí.