Nerka to ważna sprawa, warto mieć nawet dwie jednocześnie. Lub więcej. Oczywiście mowa tutaj o nerkach outdoorowych, bo co do zasadności posiadania tych w naszym ciele nawet nie ma co dyskutować. Natomiast jeśli chodzi o torby, nerek mam kilka, większe i mniejsze, starsze i nowsze, mniej lub bardziej zużyte… a jedną z nich jest Cuby Admin Pouch Plus polskiej marki Husar. A z racji, że używam jej już ładnych kilka lat, uważam że najwyższy już czas, aby napisać o niej kilka szczerych słów.
Pojemność i organizacja
Projektant nerki Cuby Admin Pouch Plus postawił na dwie komory. Większa zawiera odpowiednie przegródki, gumki oraz o-ring do podstawowej organizacji sprzętu wewnątrz. Mniejsza natomiast jest prostą, minimalistyczną wręcz, niewielkich rozmiarów kieszonką, służącą choćby do trzymania np. najbardziej “awaryjnego” sprzętu, do którego możemy chcieć się szybko dostać w nagłej sytuacji. Mam tu na myśli nitrylowe rękawiczki, maseczkę do prowadzenia sztucznego oddychania, czy chociażby niewielki pojemnik z gazem obronnym (pieprzowym). A to dlatego, że oprócz zamka błyskawicznego, można się do wnętrza tej kieszonki dostać dzięki wszytemu równolegle z zamkiem rzepowi, a który to wreszcie można “oderwać” szybkim i energicznym szarpnięciem.
Wróćmy jednak do większej kieszeni, która to w moim odczuciu stanowi największą zaletę tej nerki. Jest ona bowiem bardzo pojemna, a dzięki dwukierunkowemu zamkowi błyskawicznemu, który można rozsunąć naprawdę szeroko, dostęp do zawartości jest bardzo łatwy. W kieszeni tej jest w stanie zmieścić się chociażby niewielka kurtka wiatrówka kompresowana do “kieszonkowych” rozmiarów.
Dodatkowe możliwości
To, co w nerce Cuby Admin Pouch Plus jest również ważne to różne możliwości jej mocowania. Najbardziej podstawową opcją jest skorzystanie z paska biodrowego dołączonego do nerki w zestawie, ale który też ma możliwość zupełnego odczepienia, by całą nerkę nasunąć wówczas na nasz codzienny pasek od spodni.
Z racji, że Cuby Admin Pouch Plus jest nerką o charakterze militarnym, istnieje tu również możliwość skorzystania z systemu MOLLE/PALS znanego właśnie z rozwiązań wojskowych, dzięki czemu łatwo i pewnie możemy tę dodatkową kieszeń pakową przytroczyć np. do kompatybilnego z tym systemem plecaka (ale i też np. do kamizelki taktycznej). Do samej nerki też można przytroczyć dodatkowe elementy. Do dużego rzepa na froncie mniejszej kieszeni przede wszystkim tzw. patche (narzepki), ale co najważniejsze, do pętelek po bokach nerki można doczepić choćby karabińczyki lub linki. A za ich pomocą, rzecz jasna, jest możliwość dalszego przytroczenia kolejnych niewielkich przedmiotów – butelki z odpowiednim oczkiem, rękawiczki etc.
Inne zalety Husar Admin Pouch
Nerka ta została wykonana z Cordury, co gwarantuje jej wysoką wytrzymałość. I tak oczywiście jest. W dolnej części nerki znajdują się oczka, dzięki którym może z wnętrza wydostawać się woda, jeśli takowa się tam dostanie, czy też inne zanieczyszczenia, jak choćby piasek. Sama nerka jest dobrze uszyta i wygodnie się ją nosi, czy to na biodrach, czy jako dodatkową kieszeń przy plecaku.
Nerka ta służy mi już 4 lata i podejrzewam, że staż ten będzie ostatecznie znacznie dłuższy, bowiem pomimo intensywnego użytkowania tego sprzętu, nie widać po nim większych śladów zużycia. Nie dostrzegam też w tej nerce żadnych większych wad, które by mnie raziły w ten sposób, abym miał ochotę zastąpić ją czymś innym. Owszem, jeśli ktoś potrzebuje większych możliwości organizacji sprzętu wewnątrz – większej ilości przegródek i zarazem bardziej zwartych, czy wręcz dodatkowych kieszonek – wówczas może na tę nerkę narzekać. Ale to już kwestia indywidualnych potrzeb. Ja pomimo zastosowania jedynie dwóch komór jestem w stanie utrzymać wewnątrz odpowiadający mi porządek, ale przede wszystkim jestem w stanie przenosić w jej wnętrzu całkiem sporo potrzebnych mi w terenie rzeczy.
PLUSY:
+ pojemna przy niewielkich rozmiarach
+ wiele możliwości montażu do paska/plecaka
+ wiele możliwości troczenia dodatkowego sprzętu
+ wytrzymała
+ łatwy dostęp do wnętrza
MINUSY:
– ograniczone możliwości zorganizowania przenoszonych przedmiotów
Przeczytaj też:
Poznaj więcej recenzji odzieży i sprzętu przydatnego (lub nie) w podróży, a testowanego przeze mnie: szpej podróżnika.