Zwykle podchodzę sceptycznie do wszelkiej maści tytułów mówiących o “Zaginionych…” (o tajemnicach, o sekretach, o niezwykłych… etc.), ale zarazem nigdy nie mogę przejść obojętnie obok czegoś, co traktuje o kulturze czy historii centralnej Ameryki. Tak więc i “Zaginione królestwa Ameryki Środkowej” musiałem włączyć, zobaczyć na własne oczy i samemu wydać na ich temat osąd. To ostatnie właśnie niniejszym czynię.

Już od pierwszych kadrów prowadzący, tj niejaki dr Jago Cooper, przekonuje widzów, że będzie na ekranie dokonywał istnych odkryć. To, oczywiście, nie do końca okazuje się prawdą. Bo nie będzie on prowadził na ekranie prac archeologicznych czy innej działalności badawczej, będzie “jedynie” opowiadał o rzeczach znanych już współczesnej nauce. Choć może też o rzeczach niekoniecznie znanych szerszej publice, niż fascynaci historii tego rejonu świata. Niekoniecznie znanych przypadkowemu widzowi. Dr Jago Cooper odkryje więc tę wiedzę nie zupełnie od zera, a co najwyżej po raz pierwszy przed wieloma z oglądających. Bo, co uważam za ogromny plus, program ten nie skupia się po raz milionowy na “oklepanych” historiach związanych z Aztekami czy Majami, co raczej na kulturach mniej znanych i rzadziej eksploatowanych na różnych polach – w telewizji, w literaturze, w internecie. Opowiada o sprawach mniej nagłośnionych, być może mniej medialnych, ale przecież wcale nie mniej ciekawych. A są to chociażby historie Olmeków i Tainów, opowieści o tajemniczych kamiennych kulach z Kostaryki, czy o mieście Teotihuacán.

"Zaginione królestwa Ameryki Środkowej" - dobry dokument z kategorii: programy historyczne online
Dr Jago Cooper porusza tematy mniej popularne, choć nie mniej ciekawe

I tak oto ostatecznie dokument “Zaginione królestwa Ameryki Środkowej” okazuje się ciekawym, 4-odcinkowym programem wartym obejrzenia. Pełnym nie tylko interesującej wiedzy, ale i pięknych zdjęć uchwycanych pośród fascynujących zabytków, czy muzealnych eksponatów Ameryki Środkowej. Tak więc oto podczas seansu można poczuć się, jak podczas istnej archeologicznej podróży… choć może nie takiej jak z filmów o Indianie Jonesie. Ale wciąż może to być dla Ciebie bardzo ciekawa przygoda.


Przeczytaj też:

Sprawdź, czy warto obejrzeć inny dokument z tej samej serii: „Zaginione królestwa Ameryki Południowej”.

Zobacz też jeden z istnych cudów świata – meksykańskie Chichén Itzá.