Czy w Azji żyją lwy? Wszak nie bez powodu kojarzą się one przede wszystkim z Afryką. Ale też nie bez powodu zadałem owe pytanie tu i teraz. Bo i w końcu skąd w cejlońskiej Sigiriji wykute w skale wielkie lwie łapy? Skąd nazwa Lwia Skała?

Tak, w Azji żyją lwy. Jest to nawet osobny podgatunek lwa afrykańskiego, od którego oddzieliły się one dziesiątki tysięcy lat temu. Ich niewielka społeczność żyje dziś jednak nie na Cejlonie, lecz w Indiach. W Sri Lance nie ma lwów, choć warto wspomnieć, iż wyspa ta posiadała niegdyś swój własny gatunek lwa – ten jednak wyginął prawdopodobnie przed przybyciem człowieka, 37 tysięcy lat przed naszą erą.

Sigiriya na Sri Lance - Lwia Skała
Lwia Skała Sigirija bezwględnie dominuje nad okolicą
Pomnik Senarath Paranavithana na terenie Sigiriji (Sri Lanka)
Senarath Paranavithana – archeolog ze Sri Lanki zaangażowany w badanie lokalnej historii
Sigiriya Sri Lanka twierdza lwia - Tomasz Merwiński zwiedza
Cały teren strefy archeologicznej Sigirija jest rozległy – jest gdzie chodzić przez długi, długi czas

W tym wypadku nie zapomnijmy jednak, że lew to przede wszystkim symbol królewski, wykorzystywany od wieków na różnych kontynentach. I w Europie, i w Azji. A podkreślić trzeba, że Sigirija to przede wszystkim królewska siedziba, powstała na wznoszącej się 180 metrów w górę skale magmowej, będącej zwietrzałą pozostałością wygasłego wulkanu.

Sigiriya mapa strefy archeologicznej

Czaple na terenie Sigiriji (Sri Lanka)
Czaple najwyraźniej polubiły okolice Lwiej Skały

Fosa - Sigiriya na Sri Lance

Ptak nurkuje w fosie (Sigirija Sri Lanka)

Czapla nad brzegiem fosy w parku (Lwia Skała Sri Lanka)

Kopce - domy kobry
W kopcach widocznych po prawej stronie, jeden bliżej, drugi dalej, mieszkają… kobry

Lwia Skała, Sri Lanka i Kasjapa I

Patrząc na widoczną z daleka Lwią Skałę, nie ma co się dziwić, że najpierw buddyjscy mnisi tworzyli tu swoje schronienia, a później król Sri Lanki Kasjapa I zdecydował się na postawienie swojej fortecy, czy też może wyniesionego w górę pałacu. Bez względu na formę budynku, tak czy inaczej dominował on nad okolicą i dobitnie pokazywał, kto tutaj rządzi. Robiła bez wątpienia niemałe wrażenie, a przede wszystkim musiał być doskonałym miejscem do obserwacji okolicy, a wreszcie i… był trudny do zdobycia. Niech jednak nie zmyli nikogo “prosty” charakter budowli – nie było to wszak toporne wykorzystanie dogodnych warunków geologicznych tej części Cejlonu, lecz zmyślna konstrukcja, pełna rozmaitych rozwiązań technologicznych. W końcu też Kasjapa I ustanowił Lwią Skałę i towarzyszące jej zabudowania stolicą swojego państwa. Bowiem wspomnieć warto, że nie tylko na szczycie owej skały postawił pałac czy fortecę, ale i u podnóży utworzył pełne zieleni ogrody. Dbając przy tym z jednej strony o estetykę stolicy, a z drugiej strony o użyteczność, stawiając chociażby na odpowiedni system retencyjny czy nawadniający. Nie powinno więc nikogo zdziwić, że jest tu dziś tak zielono… choć bez wątpienia zasługą też jest to, że na Cejlonie po prostu “taki mamy klimat”.

Na szczycie Lwiej Skały (Sri Lanka)
Na szczycie Sigiriji (Lwiej Skały) znajdują się ruiny dawnego pałacu lub twierdzy
Ruiny na szczycie Lwiej Skały (Sri Lanka)
Oprócz ruin, są tutaj i piękne widoki na okolicę (o ile nie ma zbyt dużej mgły…)

Sigiriya na Sri Lance

Sigiriya zwiedzanie przez Tomasza Merwińskiego
Na szczycie Lwiej Skały też jest całkiem sporo ścieżek do chodzenia i zwiedzania Sigiriji

Sigiriya Sri Lanka Twierdza Lwia

Sri Lanka góra Sigiriya

Sigirija Sri Lanka Lwia Skała

Lwia Skała Sri Lanka - winda

Sigirija. Powulkaniczne dziedzictwo

Wraz ze śmiercią Kasjapy I rozpoczęła się i śmierć Sigiriji. Przestała ona pełnić funkcję stolicy państwa, zaczęła się wyludniać, a istniejące tu zabudowania, bez odpowiedniej opieki, zaczęły popadać w ruinę. Choć pewnym siłom destrukcyjnym zapewne i tak ciężko byłoby się przeciwstawić. I nie chodzi o to, że na przestrzeni lat Cejlon był nawiedzany przez różne niszczycielskie siły ludzkie, w tym i białych kolonistów. Choć oczywiście bez wątpienia sporo krzywdy zaznała od nich Sri Lanka. Sigirija jednak to, jak wspomniałem na początku, Twierdza Lwia… czy raczej Lwia Skała powstała z powulkanicznych pozostałości, którą warunki atmosferyczne powoli, ale bezlitośnie uformowały. Czynnik ten jednak przecież nie zniknął w magiczny sposób na żadnym etapie dziejów, więc i po dziś dzień Lwia Skała podlega nieustannej degradacji. Wystarczy wspomnieć, że przy wejściu, gdzie wyrzeźbiono przed wiekami olbrzymie lwie łapy, była również i lwia głowa, która bezpowrotnie uległa zniszczeniu. Zniszczonych jest też spora część schodów, które prowadziły wzdłuż ścian Lwiej Skały. Zaradzono jednak temu tworząc dla turystów specjalne kładki i podejścia, które zdobycie “góry Sigirija” znacznie ułatwiają, choć nie odbierają temu wejściu emocji i przyspieszonego bicia serca…

Tomasz Merwiński pod wyrzeźbionymi lwimi łapami (Sigirija Sri Lanka)
Wykute w skale lwie łapy są wejściem na Lwią Skałę

Tomasz Merwiński na kładce pod Lwią Skałą (Cejlon, Sri Lanka)

Sigiriya zwiedzanie przez Tomasza Merwińskiego
Wejście na szczyt Lwiej Skały wymaga odrobinę wysiłku, ale oferuje w zamian ładne widoki

Tomasz Merwiński w Lwiej Twierdzy (Sigirija Sri Lanka)

Tomasz Merwiński i widok z Sigiriji (Lwiej Skały w Sri Lance)

Tomasz Merwiński (Sigirija zwiedzanie)

Sigirija – zwiedzanie dziś

Dziś nikt nie musi siłą zdobywać Sigiriji, choć pokonywanie dużej ilości schodów i wspinanie się przy pnących się wysoko ścianach skalnych może być męczącym wyzwaniem. Do tego ta tropikalna pogoda – wysoka temperatura i wilgotność powietrza, które to zdaje się wręcz mgliste, niewyraźne, lepkie. Nie jest to jednak wyczyn niemożliwy do osiągnięcia, a wręcz przeciwnie – nie tylko możliwy, ale wręcz obowiązkowy do zrobienia na liście zabytków do zobaczenia w podróży po Sri Lance. To po prostu trzeba zobaczyć.

Sigirija Sri Lanka - Tomasz Merwiński zwiedza Cejlon

Lwia Skała Sri Lanka - zwiedzanie

Ogrody pod Lwią Skałą (Sri Lanka)

Ogrody w Sigiriji (Sri Lanka)

Zbiornik wodny w ogrodach Sigiriji (Sri Lanka)

Schody pod Lwią Skałą (Sri Lanka)

Tym bardziej, że na szczycie Lwiej Skały, Sri Lanka nie tylko skrywa pozostałości dawnego pałacu… ale przede wszystkim rozpościera się stąd piękny widok na okolicę. Na morze tropikalnej zieleni i wystające z niej tu i ówdzie elementy urozmaicające dżunglowy krajobraz. Odległe wzniesienia ukryte we mgle, pobliskie skały i leżące u naszych stóp ogrody. Trzeba tylko pamiętać, by z szacunkiem podchodzić do oglądanych przez nas miejsc. Nie wszystko dane nam będzie fotografować, nie wszędzie dane będzie nam wejść… Nawet jeśli niektóre z tych zakazów łamać będą żyjące tu zwierzęta. Ale to, co one robią, to nie wskazówka dla nas, lecz ich przywilej. To jest ich dom. A my jesteśmy tutaj tylko gośćmi.

Pies na zabytku w Sigiriji (Sri Lanka)
Ten pies nie respektuje zakazów, czy… może jednak zobaczył, że zakaz dotyczy ludzi?

Makak Rozczochrany grzebie w śmieciach pod Lwią Skałą (Sigirija, Sri Lanka)

Makak Rozczochrany (Sigirija, Sri Lanka)
Ponoć Makak Rozczochrany, chociaż ja tam widzę, że jest uczesany

Ruiny pod Lwią Skałą (Sigirija, Sri Lanka)

Sigirija (Sri Lanka) - zbiornik wodny w ogrodach

Tomasz Merwiński na terenie ogrodów (Sigirija, Sri Lanka)

Ruiny pod Lwią Skałą Sigirija (Sri Lanka)


Przeczytaj też:

Będąc w Sri Lance, warto zobaczyć jeszcze takie miejsca, jak miasto Galle oraz Złota Świątynia Dambulla.