Siedzisz w domu i tęsknisz za tym, aby poznać bliżej świat? Widocznie są ważne powody, które trzymają cię w twoich czterech ścianach i nie pozwalają wyrwać się gdzieś dalej. Ale wiesz co? Nie wszystko jest przecież stracone, nawet gdy sytuacja życiowa uziemiła cię na jakiś czas w domu. Usiądź wygodnie w fotelu i przenieś się wirtualnie w inną część świata, mając tym samym chociaż namiastkę dalekich i bliskich podróży, dzięki kilku dość prostym, ale jakże ciekawym pomysłom.

Wyjrzyj przez okno na świat

window-swap.com

Lubisz spoglądać przez okno w miejscu, w którym właśnie nocujesz, które jest dla ciebie bazą wypadową do dalszej eksploracji? Bez względu na to, czy jest to luksusowy pokój hotelowy, przytulny prywatny apartament, skromny pokój użyczony przez znajomych mieszkających w innej części świata? Możesz nadal oglądać podobne widoki z okien w różnych częściach świata – wszystko to dzięki stronie Window Swap. A co to takiego? To przestrzeń w internecie, w której ludzie z różnych zakątków naszego globu udostępniają widok z własnego okna… a dokładnie około 10-minutowe nagranie wideo takiego widoku. Można więc usiąść i potraktować nasz ekran jak prawdziwe okno na świat. A gdy już znudzi nam się jeden widok (lub nie przypadnie nam do gustu) to wystarczy kliknąć w przycisk w dolnej części ekranu, aby został wylosowany widok z innej części świata. Chicago, Cambridge, Lizbona, Berlin, Moskwa, Łódź, Londyn, ale i mniej znane miejscowości, jak Westfield (Indiana, USA), Almeda (Kalifornia, USA), Ahmadabad (Indie), Mineralnye Vody (Rosja), czy Wolfenbüttel (Niemcy) to tylko kilka z pozycji, które wylosowałem w trakcie pisania tego tekstu. Znajdziecie tam oczywiście o wiele, wiele, wiele więcej.

Widok z okna na wyspę
Internet może być naszym oknem na świat. Dosłownie!

Posłuchaj radia z innego zakątka Ziemi

radio.garden

Jeśli muzyka nadawana w lokalnych stacjach radiowych jest dla ciebie synonimem podróży i eksplorowania świata, bądź mocno ci się ona z tym kojarzy to… mam coś dla ciebie! Coś, dzięki czemu zakręcisz globusem i posłuchasz jednej z wielu stacji radiowych z całego świata. Ich lokalizacje są naniesione na wirtualny glob, a po najechaniu “celownikiem” na dany punkt, wyświetlają się informacje dotyczące stacji dostępnych w danej miejscowości, ale przede wszystkim można tych stacji na bieżąco posłuchać. A wszystko dzięki prostej, intuicyjnej stronie Radio.Garden.

Mariachi grający na gitarach w Meksyku
Różne zakątki świata to różne tradycje muzyczne

Posłuchaj dźwięków natury z miejsca, w którym cię nie ma

naturesoundmap.com

A może to nie muzyka, a dźwięki natury przywodzą ci na myśl podróże? Co powiesz na posłuchanie gibbonów w Parku Narodowym Cat Tien w Wietnamie, tropikalnych żab z Australii, indrisów krótkoogonowych z Madagaskaru, Petreli arktycznych prosto z samej Antarktydy, symfonii insektów z Brazylii, czy po prostu żurawi z Polski? Naturesoundmap.com pozwoli ci zakręcić globusem i posłuchać różnych dźwięków natury z różnych części świata. Co ważne, nagrania te są wysokiej jakości, a wiele z nich jest nagrywana w specjalny sposób, aby maksymalnie odzwierciedlać odczucia, z jakimi spotkalibyśmy się na żywo. Tak, jakbyśmy tam właśnie byli. Wystarczy tylko zamknąć oczy i wsłuchać się w świat.

Rzeka płynąca przez las
Każdy zakątek świata brzmi inaczej

Po prostu rozejrzyj się dookoła

360cities.net
Google Street View

Jeśli to nie lokalna muzyka, ani nie dźwięki natury, a po prostu oglądanie różnych zakątków świata sprawia ci największą frajdę – zarówno jeśli chodzi o duże miasta, jak i mniejsze miejscowości, czy nawet dziką przyrodę, to możesz skorzystać z możliwości wirtualnego zwiedzania świata. W internecie można znaleźć mnóstwo wirtualnych ścieżek turystycznych, czy opcji wirtualnego zwiedzania muzeów, ale doskonale nada się do tego również Google Street View, z którym wybierzemy się wzdłuż różnych tras samochodowych, aby zwiedzać architekturę miast w widoku 360 stopni. Jeśli jednak nie satysfakcjonuje cię jakość zdjęć umieszczonych tutaj, być może lepszym rozwiązaniem okaże się 360cities.net. Po dostępnych na stronie miejscach można poruszać się za pomocą mapy, co z pewnością ułatwia nawigację oraz odnajdywanie miejsc, które nas interesują. Ale co najważniejsze, jakość zamieszczonych tutaj zdjęć sferycznych jest po prostu na najwyższym poziomie!

Zdjęcie sferyczne dużego miasta - wirtualne wycieczki po świecie
Wirtualne zwiedzanie miast daje namiastkę podróżowania

A może znasz jeszcze inne ciekawe rozwiązania, dzięki którym można eksplorować świat bez wychodzenia z domu? Koniecznie podziel się swoją wiedzą!


Przeczytaj też:

Innym sposobem na wirtualne zwiedzanie jest granie w gry wideo, które odzwierciedlają prawdziwe miasta w różnych częściach świata.

Nie możesz podróżować, a chcesz? Odechce Ci się, jak przypomnisz sobie wszystkie irytujące zachowania pasażerów samolotów, które zamieniały Twoją podróż w koszmar. A może jednak nie odechce Ci się?