Współpraca reklamowa z Audioteka

Od kogo lepiej posłuchać o Bułgarii, jeśli nie od osoby, która stamtąd pochodzi? Dlatego po książkę „Bułgaria. Złoto i rakija” autorstwa Magdaleny Genow sięgnąłem nie tylko chęcią, ale i niemałym zaciekawieniem. Czym prędzej zagłębiając się w treść kryjącą się pod kolorową okładką.

"Bułgaria złoto i rakija", czyli ciekawa książka o Bułgarii
„Bułgaria. Złoto i rakija” w Audiotece (kliknij, aby przejść do sklepu)

Zanim jednak opowiem o wrażeniach, muszę nadmienić, że Autorka – owszem – korzenie ma jak najbardziej bułgarskie, ale jednak z racji swojego wychowania w Polsce – ma zarazem punkt widzenia mocno polski. A mówiąc innymi słowy: opowiada ona o kraju przodków, mając przy tym również doświadczenia z życia w kraju nad Wisłą. Co oczywiście całości dodaje smaczku, bo łatwiej jej dopatrzyć się i podobieństw, i różnic między oboma krajami, kulturami, społeczeństwami, czy nawet ich przeszłości. W końcu pochodzimy z jednego kręgu kulturowego, choć też o różnych wpływach sąsiadów, a i razem byliśmy w jednym bloku politycznym, czy raczej… pod butem Związku Radzieckiego. Książka ta jednak nie opiera się tylko na tych różnicach i podobieństwach, lecz przede wszystkim na samej Bułgarii. Nie tylko na tym, jak tam się żyje, co można tam zobaczyć, czy co można zjeść. Nie tylko na pogodzie, ukształtowaniu terenu, popularnych kurortach turystycznych. Ale i również na sprawach codziennych, dotyczących najzwyklejszych rzeczy, które mieszkańcy tego kraju mają we krwi. Co lubią robić, jakie mają obyczaje i przyzwyczajenia, czy też jak patrzą na otaczający ich świat. Jakie mają gesty, symbole i w co wierzą.

„Bułgaria. Złoto i rakija” Magdaleny Genow to książka, która otworzyła przede mną bramy do lepszego poznania Bułgarii. Nie wiem czy po jej lekturze będę Bułgarię kojarzył akurat z tytułowym złotem i rakiją, bo jednak w mojej głowie zarysował się bardziej kolorowy obraz tego kraju. Ale to chyba dobrze? To chyba świadczy, że w tej książce jest coś więcej, niż tylko cenny kruszec i alkohol.


Przeczytaj też:

Lubisz Bałkany? Zatem zobacz Bałkany moimi oczami.

A może szukasz literatury o tych krajach? Może Cię zainteresować recenzja książki „Macedonia Północna. W rytmie oro” lub „Fjaka. Sezon na Chorwację”.