Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Bellona
Po wybuchu wojny w 2022 roku na terenie Ukrainy, na rynku wydawniczym pojawiło się przynajmniej kilka pozycji książkowych, będących poradnikami w zakresie sztuki przetrwania. W tym umiejętności przetrwania w sytuacji wojny. Niektóre z nich być może były jedynie próbą zbicia kapitału na zwiększonym popycie na poradniki surwiwalowe, ale wiem, że przynajmniej kilka z nich były solidnymi pozycjami, które rzeczywiście mogły być pomocne dla osób, które dotychczas nie pozyskały odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Jak jest z “Ekstremalnym poradnikiem przetrwania” Navala?
W “Ekstremalnym poradniku przetrwania” Navala należy spodziewać się podstawowych, ale też najważniejszych informacji, które mogą być pomocne przy przygotowaniach na trudny okres, jakim jest wojna. Przy czym określenie “podstawowe” nie jest tu pod żadnym pozorem negatywne, lecz jak najbardziej pozytywne. Naval nie dywaguje nad tematami, które mogłyby być laniem wody, ucieczką od kwestii najważniejszych, co raczej na nich się właśnie skupia. Na rzeczach, które mają największy wpływ na nasze “być albo nie być” w trakcie konfliktu zbrojnego. Dzieli się więc wiedzą i bogatym doświadczeniem, a co ważne – jest to doświadczenie nie laika, lecz żołnierza. Człowieka, który na wojnie był, wie więc chociażby jak żołnierz myśli, co nim kieruje i na jakie bodźce reaguje. Dzięki temu wiemy jak zachować się na przykład podczas kontroli na punkcie wojskowym, czy w chwili, gdy zatrzyma nas patrol (swój czy nieprzyjaciela). Jakich rzeczy unikać, co może żołnierza sprowokować, co wzbudzić jego podejrzenia, co skłonić go do niepożądanych dla nas działań. To cenna wiedza, choć oczywiście najważniejsze jest, aby w tych trudnych sytuacjach trzymać nerwy na wodzy. A tego już chyba żaden poradnik nie nauczy.
“Ekstremalny poradnik przetrwania” Navala może dać każdemu cywilowi dobrą podstawę do przygotowań na wojnę. Może go skłonić, dać mu impuls do działania, do przygotowania się już teraz, w trakcie pokoju. A to bardzo ważne, bo gdy wojna wybuchnie, może być już po prostu za późno. Za późno, aby pozyskać odpowiednie środki, czy pozyskać przydatną wiedzę. Lepiej dmuchać na zimne, a takim dobrym dmuchnięciem może być właśnie ten poradnik surwiwalowy.
Przeczytaj też:
Może zainteresuje cię również książka pt. „Wojna u progu”, która również jest poradnikiem przetrwania na czas wojny?