Szlakiem Orlich Gniazd #3: dwaj bracia, Mirów i Bobolice
Zamki ze szlaku Orlich Gniazd łączy wiele. Lecz pośród wszystkich warowni wchodzących w skład tego słynnego systemu obronnego dawnej Rzeczpospolitej,…
Każdemu Polakowi pojęcie Orlich Gniazd powinno się kojarzyć przede wszystkim… z zamkami! Tak, określenie to bowiem odnosi się do szeregu zamków obronnych, które powstały w średniowieczu z myślą o obronie granic dawnej Rzeczpospolitej. Choć dziś nie pełnią one już tej funkcji, a wiele z nich jest w mniejszym lub większym stopniu zrujnowanych, to jednak wciąż stanowią one niezwykłą gratkę dla miłośników historii i podróży. A że Orle Gniazda rozsiane są na dość sporej przestrzeni Polski to każdy z nas może w miarę w zasięgu swoich możliwości odnaleźć zamek wchodzący w skład tego systemu, by móc go eksplorować, chociażby podczas weekendowej podróży.
Orle Gniazda to również interesujące, intrygujące, choć niekiedy smutne i przerażające historie, które z danymi zamkami się wiążą. Bratobójcze walki, skrytobójstwo, zdrady, otrucia, ale i piękne historie, tryumfy, zwycięstwa, wzrost potęgi Rzeczpospolitej. Wystarczy zwiedzać i czytać. Wystarczy w pełni cieszyć się Orlimi Gniazdami, które przetrwały na terenach obecnej Polski (i poza nimi).
Zamki ze szlaku Orlich Gniazd łączy wiele. Lecz pośród wszystkich warowni wchodzących w skład tego słynnego systemu obronnego dawnej Rzeczpospolitej,…
Na jednym ze wzniesień Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w cieniu wieży wybudowanej z popielatego kamienia, lecz zwieńczonej pasmem bordowych cegieł, leżą ruiny…
Na wapiennej skale, na górze stanowiącej najwyższy szczyt Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dumnie stoi jaśniejący w słońcu zamek, z murami rozpostartymi szeroko,…