Jeżdżenie przez 5 miesięcy po porozrzucanych po całym świecie 80 skarbach (kultury, historii, architektury) wybranych przez Dana Cruicshanka i pokazanie ich w ramach 10-odcinkowego programu podróżniczego… No cóż, zadanie to wydaje się karkołomne. Nie tylko ze względu na podeszły już wiek prowadzącego, który musi przecież na potrzeby nagrań odbyć intensywną podróż, bo i dla młodego człowieka mogłoby to być bardzo duże obciążenie psycho-fizyczne. Ale dzięki tej intensywności łatwiej jest poczuć atmosferę odbywanej podróży. A to wydaje się ważne w tego typu programach.
Jednocześnie wiadomym jest, że w żadne z 80 omawianych miejsc nie zanurzymy się głębiej, żadnego nie będziemy w stanie eksplorować intensywniej, aby poznać tym samym jego różne intrygujące szczegóły… Po prostu: formuła programu nie pozwoli na snucie zbyt długich opowieści o każdym z tytułowych skarbów. Będzie to raczej skakanie z miejsca na miejsce i ledwie muskanie każdego z nich. Ale po takich przemyśleniach nie bądźcie negatywnie nastawieni, dajcie szansę temu programowi, w końcu wyprodukowała go renomowana stacja BBC! A ja obiecuję, że Dan Cruickshank odwdzięczy się ciekawym, w miarę luźno i przyjemnie prowadzonym programem, z którego mimo wszystko dowiecie się sporo. Bo Dan przemyca w swoich podróżach ciekawe spostrzeżenia, ważne informacje i daje poczuć klimat odwiedzanych miejsc.
Tak, “W 80 skarbów dookoła świata” to zdecydowanie jeden z ciekawszych programów podróżniczych, jaki miałem okazję oglądać. Nawet jeśli nie zgadzam się z listą “skarbów” prowadzącego i sam bym wybrał inne, jako te “naj”, to jednak trzeba przyznać, że i lista Dana Cruicshanka zdaje się mieć sens. Widać, że została przez niego przemyślana i wybrana według logicznego klucza. A następnie również i wyśmienicie przedstawiona! Po prostu widać, że Dan umie poczuć miejsce, które odwiedza, ma o nim wiedzę i dzieli się tymi ciekawymi informacjami, aby widz poczuł, że rzeczywiście poznaje kawałek naszej planety. Czuć tu jego entuzjazm, pomimo tego, że nie jest to młody chłopak, który “wielki świat” widzi po raz pierwszy w swoim życiu. To jest doświadczony prowadzący, ale może właśnie dzięki temu doświadczeniu ten program jest tak wciągający. Dzięki temu, wirtualna podróż z Danem Cruicshankiem jest inspirująca, intrygująca, ciekawa… taka, jaka powinna być, w moim odczuciu, prawdziwa podróż. Dlatego polecam ją z całego serca.
Przeczytaj też:
Zobacz moją mapę podróży, być może znajdziesz tam interesujące Cię miejsca, o których piszę na mojej stronie?
A może szukasz polecanych (lub niepolecanych) przeze mnie książek lub filmów podróżniczych? Zatem zajrzyj na mapę kulturalnych recenzji.
Koralina
13 maja, 2021 — 7:29 pm
wydaje mi się, że taka forma jest odpowiednia na nasze czasy, podobno ludzie potrafią skupić uwagę na coraz krócej, dlatego ważne jest aby przedstawiać ciekawe treści w zwięzłych formach
Beata Redzimska
24 maja, 2021 — 10:48 am
Ale fajny pomysl, ale wlasnie pewien wiek prowadzacego jest dla mnie – osoby juz w pewnym wieku – takim motywujacym czynnikiem, ze mozna wiele zobaczyc i zrobic – jeszcze – nie ogladajac sie na swoj wiek. Pozdrawiam serdecznie Beata
Tomasz Merwiński
24 maja, 2021 — 5:54 pm
Nie tylko dla Ciebie jest to czynnik motywujący 😉 nie tylko dla Ciebie! 🙂