Świat można poznawać na różne sposoby – a najprzyjemniej chyba dokonuje się tego poprzez podróże, poprzez osobiste przeżycia i spostrzeżenia zaczerpnięte „na miejscu”. Jednak świat można poznawać również i na inne sposoby – przez programy telewizyjne, filmy, książki, a nawet i przez różnej maści gry. Czasem nawet lepiej poznajemy daną część świata właśnie w taki wirtualny sposób, bowiem pozwala on lepiej zagłębić się w jakiś konkretny aspekt otaczającego nas świata. Pozwala nam wczytać się dogłębnie w doskonale przeanalizowaną przez badaczy, innych podróżników, czy reporterów, bądź odkrywców część jakiejś kultury, albo poczuć klimat pewnego miejsca czy lokalnej społeczności poprzez film umiejscowiony w danych realiach kulturowych, społecznych, politycznych, przyrodniczych etc. Albo po prostu – musnąć chociaż część otoczki jakiegoś miejsca poprzez film, grę czy książkę, która nie skupia się stricte na aspekcie kulturalnym czy podróżniczym, ale w pewnym ograniczonym stopniu ten aspekt prezentuje. To właśnie dlatego postanowiłem stworzyć mapę z zaznaczonymi miejscami, których dotyczą książki czy filmy przeze mnie recenzowane. Bo być może interesują Cię materiały z pewnego konkretnego regionu czy kręgu kulturowego.

Jeśli tak jest to wystarczy, że tylko klikniesz w ikonę umiejscowioną na interesującym Cię miejscu, aby wyświetlił się link do odpowiedniej recenzji. Zatem: miłego przeglądania i miłego czytania!

Mapa ta oczywiście nie jest ostateczna, wciąż się rozwija, wraz z kolejnymi recenzjami, które pojawiają się na mojej stronie. O ile oczywiście daną recenzję da się przypisać do mapy (np. książki poradnikowe trudno przypisać do konkretnego regionu). Jeśli chcesz przejrzeć wszystkie dostępne recenzje na mojej stronie, wówczas zapraszam do odpowiednich kategorii w menu.


Przeczytaj też:

Zobacz mapę podróży, na której zaznaczam miejsca na świecie, które odwiedziłem.