Po co iść pieszo, od Panamy, aż po Kanadę, kiedy oprócz własnych nóg mamy współcześnie do dyspozycji samochody, autobusy, pociągi, czy samoloty? Po co wędrować przez odludne tereny, przez betonowe dżungle, wzdłuż wąskich poboczy, narażając się na zderzenie z nieostrożnym kierowcą? Na śmierć z rąk brutalnych przestępców, dzikich zwierząt, nieprzyjaznej i nieprzewidywalnej pogody? Po co iść tyle kilometrów pieszo, skoro można szybciej, wygodniej i bezpieczniej?

Zapewne dlatego, że nie chodzi w przypadku takiej wędrówki o szybkość, wygodę i bezpieczeństwo. Nie one są tutaj nadrzędne, co raczej powolne smakowanie świata, jego różnorodności na rozmaitych odcinkach tej trasy. Różnorodności rozumianej dość szeroko – jako różnice przyrodnicze, kulturowe, społeczne, kulinarne, językowe… i pewnie jeszcze wiele, wiele więcej. Ważne jest poznawanie ludzi, ich życia, ich codzienności, ale i sprawdzenie samego siebie. Spowolnienie, czy nawet zatrzymanie czasu dla samego siebie, gdy świat wokół pędzi w zawrotnym tempie, nie oglądając się za siebie. Być może też odnalezienie samego siebie, a wreszcie i odpowiedzi na różne dręczące nas pytania.

“Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” - książka Oli Synowiec i Arkadiusza Winiatorskiego
Czytając tę książkę możesz przejść tysiące kilometrów bez wychodzenia z domu

To, co powyżej oraz odpowiedź na pytanie, po co tak wędrować, znajdziesz w książce “Na poboczu Ameryk” Oli Synowiec i Arkadiusza Winiatorskiego. Poznasz z niej problemy takiej tułaczki, towarzyszące jej doświadczenia oraz przemyślenia. Będziesz bliżej świata i bliżej zaskakujących opowieści, z których lepiej poznasz mentalność różnych narodowości. Przeczytasz słowa, które zadziałają Ci na wyobraźnię, mimo iż nie będą one zaczerpnięte z fantazji, lecz ze świata rzeczywistego. Poznasz realnych ludzi napotkanych na drodze, czy to idących w tym samym kierunku, czy to oferujących pomocną rękę strudzonym wędrowcom.

Wreszcie poznasz niezwykłe historie opowiedziane z kolei poprzez równie niezwykłą historię Oli i Arka. Historie w historii. Po prostu sięgnij po tę książkę, a zrozumiesz więcej. Nawet jeśli to nigdy nie przekona Cię do podjęcia się podobnego wędrowniczego wyzwania, ale na swój sposób je przeżyjesz dzięki tej lekturze.


Przeczytaj też:

Sprawdź również inną książkę Oli Synowiec pt. „Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk”.

Bądź po prostu poznaj Amerykę Północną z innych moich tekstów – relacji z podróży i recenzji.