Gdzie wybrać się w środku wakacji, w zasięgu godziny jazdy samochodem od Wrocławia, aby było ładnie, ale jednocześnie, aby nie było tłumów ludzi? Zapewne kilka takich cichych perełek znajdzie się na mapie Polski. Jedną z nich odkryłem niedawno. Wybierając się na kilkugodzinny spacer, w blasku lipcowego słońca, w miejsce znane jako Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców.

 

Arboretum leśne w Stradomii

Arboretum w Stradomii
Kapturnice na terenie arboretum w Stradomii
Motyl Przestrojnik, Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców
Motyl przestrojnik na jednej z roślin w arboretum

O samym arboretum mogę wypowiedzieć się przede wszystkim pod kątem wrażeń, czy też emocji, jakie we mnie ono wywołało. Nie znam się bowiem na roślinach, nie wiem nic o dendrologii, nie zachwycam się więc nad kształtem, czy kolorem liści, łodyg bądź płatków poszczególnych gatunków roślin. Mogę jedynie stać z boku i podziwiać to wszystko na swój “amatorski” sposób. Podziwiać szeroko pojęte piękno natury, bez zagłębiania się w szczegóły i przyglądać się kwitnącym roślinom, temu, jak zostały zasadzone w misterne kompozycje, w określonym układzie, czy temu jak pielęgnowane z troską wspaniale wyrosły. Przy okazji, patrząc na tutejszą przyrodę nie wątpię, że zajmują się tym wszystkim prawdziwi fachowcy. Najwyższej klasy specjaliści w swojej specjalizacji. W końcu przecież mieli wiele lat, by wypracować tutaj najlepsze metody i praktyki w dziedzinie hodowli roślin. Obiekt ten powstał bowiem w roku 1990, najpierw jako szkółka leśna, by w 1994 roku przekształcić się w arboretum.

Arboretum Stradomia

Arboretum leśne Stradomia

Arboretum leśne Stradomia (Dolny Śląsk)

Miejsce to dziś zachwyci niejednego turystę, ale nie tylko to. Może go również nauczyć wielu interesujących rzeczy. Bowiem oprócz poszukiwania na terenie arboretum roślin wymienianych i opisywanych na tablicach informacyjnych (szukanie rosiczki przy nadbrzeżnych zaroślach dało mi mnóstwo frajdy, a w ostateczności i satysfakcji!), można z takich tabliczek wiele się dowiedzieć. Nie tylko o charakterystyce biologicznej danego gatunku. Możemy też poznać rośliny inwazyjne – zebrane w specjalnej alejce – sfotografowane, opisane, oznaczone stopniem “zagrożenia” dla lokalnej fauny. Możemy również poznać rozmaite porosty i dowiedzieć się, jak ich obecność, bądź jej brak, świadczy o jakości otaczającego nas powietrza. I wiele, wiele innych wartościowych informacji. Oczywiście, oprócz wiedzy, możemy też w arboretum w Stradomii zakupić różne rośliny, przywożąc do domu nietypowe, ale w pełni naturalne pamiątki – faunę hodowaną przez nagradzany pod tym względem ośrodek.

Rosiczka w naturalnym środowisku, Arboretum leśne w Stradomii
Poszukiwanie rosiczki wśród innych zarośli może być ciekawą zabawą
Trzmiel na kwiecie telakii w arboretum w Stradomii
Trzmiel siedzący na telakii

Pomost nad stawem w arboretum Stradomia

Pomost w Stradomii (arboretum)

Pomost - arboretum Stradomia

Żaba w arboretum Stradomia na Dolnym Śląsku
Zakamuflowana żaba, przyczajona… żaba

Większości ludziom jednak największą przyjemność zapewne przyniesie po prostu spacer. Spacer w promieniach słońca, w cieniu alejek, po pomostach ciągnących się ponad lustrzanymi taflami stawów, wędrując wzdłuż brzegów niewielkich zbiorników wodnych… Spędzając tu przyjemnych kilka godzin w ciszy, spokoju, pośród natury. Bo to wszystko można tutaj znaleźć. Ciszę. Spokój. Naturę. Istna oaza we współczesnym głośnym świecie.

Tablica informacyjna w arboretum Stradomia
Z tablic informacyjnych możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy
Jaszczurka zwinka, arboretum Stradomia, Dolny Śląsk
Jaszczurka zwinka w zaroślach arboretum w Stradomii
Grzybień na stawie w arboretum w Stradomii
Grzybienie pływające po stawie w arboretum w Stradomii

PS.

Jeśli myślisz, aby wybrać się tutaj z psem – od razu ostrzegam, że do arboretum leśnego w Stradomii twój czworonożny przyjaciel nie zostanie wpuszczony. Lepiej pozostawić go w domu.

Przeczytaj też:

Sprawdź również inne ciekawe miejsca na spacer na Dolnym Śląsku!