„Barry Seal – król przemytu” (reż. Doug Liman)

Zrobiła się w ostatnim czasie moda na Pablo Escobara. A przynajmniej tak to wygląda: serial „Narcos” oraz książka „Polowanie na Escobara” obiły mi się o oczy wielokrotnie w minionych miesiącach. A teraz przyszedł czas na Barryego Seala – króla przemytu”. Czyli na jednego z ludzi, którzy z Escobarem współpracowali.

Film ten jednak różni się od przytaczanego wcześniej serialu, czy książki. Przede wszystkim jest on opowiedziany z przymrużeniem oka. Z delikatnym, ale jednak. Choć nie wątpię, że samo życie Barryego Seala mogło być na swój sposób zabawne. Zresztą, wystarczy wspomnieć, że ten amerykański pilot ciągle lawirował między pomocą kartelowi z Medellin a współpracą z amerykańskimi służbami, co pozwalało mu ciągle uciekać spod topora sprawiedliwości, który niejednokrotnie w niego mierzył. Co ważne, Barry potrafił z tego w pełni korzystać, bo nadmiar pieniędzy, którymi dysponował – i z przemytu narkotyków, i z przemytu broni (dla CIA), i z wielu innych działań, sprawiały, że posiadał przeolbrzymi kapitał… którego nadmiar zakopywał w ogródku. Zupełnie podobnie jak sam Escobar. I zupełnie jak on, tak i Barryego Seala dosięga pewnego rodzaju sprawiedliwość.

Historię opowiedzianą w filmie przedstawiłem w wielkim skrócie, bo mam wrażenie, że i sam film opowiada historię Barryego Seala w streszczeniu. Zdaję sobie sprawę, że w jego życiu działo się dużo i szybko. Dlatego zastanawiam się, czy nie lepszy byłby serial, niż film, który „przeleciał” przez życie pilota w telegraficznym skrócie. Mimo tej uwagi, film oglądało się całkiem przyjemnie. Nie nazwę tego arcydziełem, ale i do takiego film nie aspiruje. Być może odcina po prostu kupon z popularności Escobara? Nawet jeśli, to robi to całkiem umiejętnie.


Przeczytaj też:

Jeśli interesują Cię tematy obracające się wokół narkobiznesu lub wokół samego Pablo Escobara to być może zainteresuje Cię książka „Polowanie na Escobara„.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jeśli chcesz dodać komentarz, wpisz wszystkie cyfry (arabskie, rzymskie lub ilość kropek) widoczne na poniższych grafikach. *