Orient Express – połączenie kolejowe tak obrosłe w historie i legendy, że zdaje się ono być wręcz mityczne, niemal nigdy nieistniejące, a jedynie wymyślone w odmętach ludzkiej fantazji. Bo skoro ponoć niegdyś istniało i miało taką niebywałą renomę to dlaczego dziś już go nie uraczymy na europejskich torach. Jeżeli takie pytania rodzą Ci się w głowie to znaczy, że czas najwyższy poznać “Całą prawdę o Orient Expressie”.

No dobra, może nie całą. Jeśli bowiem jesteś fascynatem tematu to, w dwuczęściowym dokumencie pod tytułem “Cała prawda o Orient Expressie”, nie znajdziesz raczej informacji, które Cię zaskoczą. Ale od takich detali i odkryć jest raczej fachowa literatura, niż lekki, przyjemny w oglądaniu mini-serial. Ten ostatni jest raczej dla osób, które o legendarnym pociągu nie wiedzą zupełnie nic, bądź też czytały o nich jedynie w książkach fabularnych (np. “Morderstwo w Orient Expressie” Agathy Christie), widziały je w ekranizacjach tychże książek, bądź innych filmach, których akcja została umiejscowiona na tej legendarnej trasie kolejowej. I właśnie dla kogoś takiego dokument ten będzie nie tylko ciekawy, ale i zaskakujący. Tak jak dla mnie było zaskakujących wiele z zawartych w programie informacji, w tym i “polski wątek”… No, ale ja nigdy wcześniej jakoś specjalnie się tym tematem nie interesowałem.

W “Całej prawdzie o Orient Expressie” bez wątpienia nie znajdziesz CAŁEJ prawdy, ale i bez tego jest to ciekawy dokument. A może nawet właśnie dzięki temu, że nie ma tu zagłębiania się w nadmierną ilość szczegółów. Twórcy skupiają się tutaj raczej na najbardziej interesujących i intrygujących wątkach, rozwiewają pewne mity, potwierdzają legendy… i dlatego ten dokument wciąga. I sprawia, że czas przy nim mija szybko, niczym podczas przyjemnej podróży koleją.


Przeczytaj też:

Jeśli interesujesz się kolejnictwem, czy też podróżami pociągiem – rzuć okiem na recenzję książki o kolei transsyberyjskiej.