Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Bellona
Książka Chrisa McNaba pt. “Wytrzymałość psychiczna. Przewodnik dla oddziałów SAS i jednostek elitarnych” już jakiś czas temu trafiła w moje ręce, ale z jej treścią zapoznawałem się niespiesznie. Powoli sącząc informacje tam zawarte i równie powoli je trawiąc. By na końcu powiedzieć…
No właśnie, co wyszło po ostatecznym przetrawieniu wszystkich stron?
Na początku muszę zastrzec, że jeśli ktoś oczekuje po tej książce tajemnej wiedzy zaczerpniętej prosto od agentów CIA, jak przetrwać najcięższe przesłuchania pełne tortur – może czuć się zawiedziony. Bo tego tutaj nie znajdzie. Ale też nie wiem, czy ktoś serio oczekuje, że jakakolwiek powszechnie dostępna książka jest w stanie taką wiedzę przekazać. McNab ma jednak nieco inny cel, a jest nim podstawowa dbałość o psychikę żołnierza (ale w sumie też można to przełożyć na inne dziedziny życia). I niech nie zwiedzie cię określenie “podstawowa”, bo choć mowa jest o rzeczach najbardziej fundamentalnych to jednak o wielu z nich ewidentnie zapominamy. Również w czasach pokoju. Nie mając na głowie tyle, co żołnierz w trakcie działań na froncie. Dlatego z książki pt. “Wytrzymałość psychiczna. Przewodnik dla oddziałów SAS i jednostek elitarnych” można wyciągnąć sporo wartościowych informacji, wręcz jest to swoista lista działań, które powinniśmy podjąć, aby wesprzeć naszą psychikę pod różnymi kątami. Z jednej strony odpowiednio się odżywiając, z drugiej strony zapewniając sobie odpoczynek na odpowiednim poziomie, z trzeciej strony… świadomie, poprzez szkolenie, narażając się na stresujące bodźce i coraz bardziej się na nie uodparniając. W życiu wojskowym będzie to chociażby dźwięk wybuchów czy latających nad twoją głową kul. A w życiu prywatnym? No cóż, tutaj musisz dopisać swoje potencjalne problemy i bodźce. Rada jest co prawda uniwersalna, ale trzeba ją tylko pod siebie dostosować.
Książka Chrisa McNaba nie jest odkrywcza. Nie mówi o rzeczach tajemnych, przewrotnych, niesłyszanych, wcześniej nieomawianych. Wręcz przeciwnie, mówi o rzeczach, o których nawet powinno mówić się więcej! I taka właśnie miała być. Systematyzuje ona wiedzę na temat podstaw, które pozwolą nam zadbać o naszą psychikę, a przez to sprawić, że będzie ona odporniejsza w szerokim tego słowa znaczeniu. Bo jak tu być odpornym, kiedy jest się nieustannie przemęczonym, przebodźcowanym, a na dodatek zupełnie nie przygotowanym na niektóre sytuacje…
Przeczytaj też:
Sprawdź również recenzje innych poradników: „Wojna u progu”, czy “Ekstremalny poradnik przetrwania”, bądź wreszcie bardziej turystycznie „Świat na celowniku”.