Płynie Wisła, płynie
Po polskiej krainie,
A dopóki płynie,
Polska nie zaginie!

Zobaczyła Kraków,
Wnet go pokochała,
A w dowód miłości
Wstęgą opasała.

(fragment pieśni patriotycznej)

 

Od wieków jest niezwykle ważna w patriotycznej świadomości Polaków. Choć może nie za serce, co raczej za aortę, główną żyłę organizmu, jest uważana rzeka Wisła. Bohaterka pieśni, wierszy, czy choćby też… dowcipów. Ale nie o rzece chcę teraz opowiedzieć, lecz o mieście. Choć przez miasto to płynie właśnie ta rzeka – rzeka o bliźniaczej przecież nazwie.

Co zobaczyć w Wiśle? Rzekę Wisłę!
W mieście Wisła rzeka Wisła ma swoje początki
Beskid Śląski - widok z Wisły
Okolice rezydencji prezydenckiej serwują choćby takie widoki

A o mieście tym, pomimo swej nazwy, trudno powiedzieć, aby było sercem, czy innym wielce cenionym organem, przynajmniej jeśli mówimy o szeroko pojętej polskości. Bo nie jest to miejscowość na tyle wiekowa, by na kartach historii zapisać się w spektakularny sposób. Choć zarazem geograficznie to ważny punkt na mapie Polski. Nie tylko ze względu na bliskość źródeł wspomnianej rzeki Wisły, ale i na samo położenie – choćby turystyczne. Miasto Wisła ulokowane jest bowiem w Beskidzie Śląskim, co czyni je doskonałą bazą wypadową dla miłośników górskich wędrówek. Choć w najbliższej okolicy nie ma może niewiarygodnie wysokich szczytów, ale widoki i tak potrafią cieszyć wymagające oko. Zresztą, miejsce to nie bez powodu upatrzyli sobie Prezydenci II i III RP, dla których powstał na terenie Wisły tzw. zamek górny i zamek dolny – modernistyczne budowle z okresu międzywojennego – służące dziś jako rezydencja głowy państwa. Natomiast w czasach PRL-u był to utajniony obiekt, który pełnił rolę kompleksu wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów, a w którym to też wizytowali ludzie nauki i sztuki.

Prezydencka rezydencja w Wiśle
Rezydencję Prezydenta III RP w Wiśle można zwiedzać, ale po wcześniejszym umówieniu się

No dobra, a co zwykły szary obywatel może robić w Wiśle? Poza wędrówką po pobliskich szlakach górskich? Poza spacerem po okolicy? Może również przejść suchą stopą przez Wisłę – miasto, nie rzekę – o ile nie pada właśnie deszcz, o ile na chodnikach nie ma kałuż. Lecz idąc na przykład wzdłuż Wisły – rzeki płynącej przez miasto Wisła. I w ten oto sposób można kilka turystycznych obiektów na terenie miasteczka zobaczyć.

Rezydencja prezydenta Polski w Wiśle
Tym, którzy nie umówią zwiedzania – pozostaje oglądanie rezydencji prezydenckiej zza płota

Co zobaczyć w Wiśle?

Oprócz wspomnianej rezydencji prezydenckiej, która właściwie jest już daleko od zabudowań samej Wisły, jeszcze kilka miejsc na mapie miasta można śmiało zaznaczyć. A choćby na trasie spod rządowej posiadłości ku centrum Wisły, gdzie mijać będziemy wysoką na 37 metrów zaporę z lat ‘70 XX wieku – Wisła Czarne na jeziorze czerniańskim. Nieco bliżej centrum natkniemy się na jeszcze starszą, bo z lat ‘50 XX wieku, konstrukcję wodną. Jest nią ośmiometrowy wodospad zwany Niagarą, choć oczywiście do prawdziwej Niagary mu daleko. Nie tylko geograficznie, ale i gabarytowo. No i ta tutaj nie jest tworem naturalnym, lecz sztucznym.

Jezioro Czernieńskie i zapora Wisła Czarne
Zapora Wisła Czarne i jezioro czernieńskie w drodze między rezydencją prezydenta a centrum miasta
Wodospad Niagara w Wiśle
Wodospad Niagara… ale taka polska Niagara

Co zobaczyć w Wiśle? Warto się po niej po prostu przespacerować

Pomnik Poległym Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny w Wiśle
Pomnik Poległym Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny
Pomnik Źródeł Wisły w mieście Wisła
Pomnik a może Fontanna upamiętniająca… Źródła Wisły

Zbliżając się coraz to bardziej do centrum Wisły, idąc niemalże ciągle z biegiem rzeki Wisły, zagęszczają się miejsca na turystycznej mapie tego miasta. Po drodze miniemy bowiem pomnik postawiony ku pamięci Poległym Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny, czy też pomnik oddający cześć Źródłom Wisły. A już w samym centrum – natkniemy się na zaprojektowany w roku 1833 przez Edwarda Korbera i budowany przez kolejnych pięć lat, Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła. A kawałek dalej przejdziemy się wzdłuż… chodnika z wmurowanymi weń tablicami pamiątkowymi, a wspominającymi różne istotne dla lokalnej historii wydarzenia. Trzeba jednak patrzeć nie tylko pod nogi, ale i wokół siebie, aby nie ominąć charakterystycznego niedźwiadka na kuli czy potrójnej skoczni narciarskiej tuż obok torów kolejowych – choć nie jest to najsłynniejsza w mieście skocznia narciarska im. Adama Małysza, która znajduje się nieco dalej. Ale może i tu natrafimy na trenujących młodych adeptów tego niełatwego sportu?

Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle
Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła stoi niemalże w samym centrum Wisły
Chodnik z pamiątkowymi tablicami w Wiśle - bunt górali beskidzkich w 1795 roku
Czasem trzeba patrzeć pod nogi

Tablice pamiątkowe w chodniku w Wiśle - 1810 pierwsza wyprawa do źródeł Wisły

Niedźwiadek na kuli w Wiśle
A czasem trzeba rozglądać się wokół siebie, aby dojrzeć np. niedźwiadka na kuli

Budynek liceum w Wiśle

Skocznie narciarskie Wisła Centrum
Na skoczniach w centrum Wisły można natrafić na trenujących skoczków
Dworzec kolejowy w Wiśle
Trzeba przyznać, że dworzec kolejowy w Wiśle jest całkiem ładnie wyremontowany

Centrum Przesiadkowe kolejowe w Wiśle

Mijając stację kolejową – całkiem niebrzydką, do tego odnowioną – dotrzemy wkrótce do kolejnych turystycznych miejsc Wisły. Do Pałacu Myśliwskiego Habsburgów… który pierwotnie stał gdzie indziej, pośród beskidzkich lasów, na polanie Przysłop. A powstał on tam w 1898 roku i niemal sto lat później, w 1986 roku został przeniesiony tu, bliżej centrum Wisły, by służyć dziś jako siedziba lokalnego oddziału PTTK. A nieopodal znajduje się Kościół Wniebowzięcia NMP z 1865 roku.

Pałac Myśliwski Habsburgów
Pałac Myśliwski Habsburgów stał kiedyś w innym miejscu
Kościół Wniebowzięcia NMP w Wiśle
Skromny, niezbyt rzucający się w oczy Kościół Wniebowzięcia NMP

Czy to koniec? Nie, to nie musi być koniec. Wisła tu ma dopiero swój początek. Ale co Ty znajdziesz w Wiśle… nie w nurcie rzeki, lecz w mieście, to już zależy od Ciebie. Po prostu musisz się przejść po centrum i po okolicy, wypatrując miejsc, na których zawiesisz oko. Bo wcale nie muszą to być historyczne budowle. To może być po prostu lokalna architektura – nie aż tak stara, ale i tak ciesząca oko.

Drewniany góralski dom w Wiśle
W Wiśle czasem można zawiesić oko na „zwykłych” domostwach…
Urbex w Wiśle? Czemu nie!
…innych z kolei mogą zainteresować opuszczone budynki
Ogród Sztuki w Wiśle
Miłośnicy rzeźbienia w drewnie również coś dla siebie znajdą
Most wiszący nad Wisłą w mieście Wisła
Płynie Wisła, płynie…
Symbol szlaku Habsburgów w Wiśle
Symbol Szlaku Habsburgów nikogo w Wiśle nie powinien dziwić

Przeczytaj też:

Jeśli interesują Cię miejsca „przywiązane” do rzek Polski to może zainteresować Cię Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy.

A może jednak góry? Zatem zapraszam w Karkonosze!