Niewielka wyspa Kos, którą można objechać dookoła w kilka godzin, zwiedzić w kilka dni… a budzi tak wiele obaw wśród turystów. A przynajmniej: może budzić, choć nie musi. Czy jednak aby słusznych obaw? Na co uważać na wyspie Kos? Czy bezpieczeństwo na Kos jest wątpliwe, czy jednak nie ma się czego obawiać?

Na różne pytania i wątpliwości postaram się odpowiedzieć poniżej. A jeśli uważasz, że na jakieś ważne pytanie nie odpowiedziałem, zadaj mi je w komentarzu, a ja postaram się możliwie jak najszybciej uzupełnić tekst o tę kwestię.

Na co uważać na Kos? Czyli: bezpieczeństwo na Kos
Kiedyś bezpieczeństwa na Kos pilnowały mury zamków… a jak jest dzisiaj?

Uchodźcy na Kos

W 2023 roku opinią publiczną wstrząsnęła sprawa morderstwa na wyspie Kos dokonanego przez imigranta z Bangladeszu na 27-letniej Polce. Z pewnością wielu turystów zaczęło się wówczas mocniej zastanawiać nad bezpieczeństwem na wyspie Kos. Prawdą jest, że na terenie wyspy Kos znajdują się uchodźcy oraz ośrodek dla nich przeznaczony. Nie widać ich jednak na ulicach, a spotkanie uchodźcy na ulicy nie jest częste.

Przestępczość na Kos

Choć wyżej opisana historia kryminalna może mrozić krew w żyłach, należy zauważyć, że wskaźnik przestępczości na wyspie Kos jest niski. Co prawda w ostatnich latach nastąpił niewielki wzrost wykroczeń w tym rejonie Grecji to jednak nadal jest on niższy niż, dla przykładu, w Warszawie. Nie ma więc obaw pod tym względem, choć ostrożność oczywiście zawsze należy zachować i tak jak w innych częściach świata, raczej powinniśmy unikać szemranych osób, podejrzanych miejsc, czy nocą zaciemnionych zaułków. O własne zdrowie i życie powinniśmy dbać zawsze i wszędzie, również i na Kos.

Drogi i kierowcy na Kos

Sieć dróg na wyspie Kos nie jest jakoś nadzwyczaj rozwinięta, a i stan tych istniejących jest raczej średni. Można co prawda trafić na świeżo położony asfalt, wówczas drogi są ładne, równe, ale też niezbyt szerokie, choć wystarczające do puszczenia ruchu w dwie strony. Spora część dróg jest jednak już nieco starszych, ale raczej nie ma na nich niebezpiecznych dziur, po prostu mogą się okazać wąskie, szczególnie mowa tu o drogach bocznych, czy tych położonych między wioskami. Jednak ze względu na istniejące tu ograniczenia prędkości, przy stosowaniu się do nich, jazda po wyspie Kos nie powinna stanowić problemu. Jeśli zaś chodzi o lokalnych kierowców, również nie powinni stanowić większego zagrożenia. Doświadczony kierowca nie powinien mieć problemów z poruszaniem się autem po wyspie Kos. Natomiast osoba mniej doświadczona może odczuwać nieco stresu na wąskich drogach, przy mijaniu się na nich z innymi pojazdami, czy przy przejazdach przez ciasne uliczki, szczególnie podczas mijania się np. z osobami jadącymi na skuterach. Wystarczy wówczas nieco zwolnić i powoli się z innym pojazdem minąć, nikt przecież umyślnie nie zamierza się z nami zderzyć.

Na co uważać na Kos? Upały na Kos!
Podczas wakacji na Kos warto pamiętać o odpowiednim odzieniu i ochronie głowy przed palącym słońcem

Pogoda na Kos

Nie bez powodu wyspa Kos jest popularnym celem urlopowym. Wabikiem są tu nie tylko starożytne i średniowieczne zabytki, ale i przyjemna pogoda. Charakteryzuje się ona dużą liczbą godzin słonecznych oraz atrakcyjnymi temperaturami powietrza oraz wody. Nie jest to jednak miejsce zupełnie wolne od opadów deszczu czy silniejszych wiatrów, choć latem nie powinny one występować. Warto jednak mieć rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać prognozy pogody, aby wiedzieć, co się święci.

Temperatury na Kos

Zarówno średnia temperatura powietrza, jak i średnia temperatura wody na wyspie Kos jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia osoby mieszkającej w Polsce. Nawet zimą, kiedy owe temperatury spadają, wynoszą one zazwyczaj po przynajmniej kilkanaście stopni. Noce są niewiele chłodniejsze niż dni, o ile oczywiście nie mówimy tutaj o jakichś nagłych, niespodziewanych załamaniach pogody. Nie jest to jednak coś częstego.

Woda na Kos
Woda na Kos będzie ciepła… a w słonym jeziorze na dodatek różowa (ale kąpiel w niej nie jest zalecana)

Woda na Kos

Wiele miejsc na wybrzeżu Bałtyku może pozazdrościć latem temperatury wody, jaka na wyspie Kos może wystąpić nawet w środku zimy. Nie powinniśmy się więc tym martwić wyruszając na tę niewielką grecką wyspę. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na prądy morskie – cieplejsza woda będzie prawdopodobnie na północnym wybrzeżu wyspy Kos, a zimniejsza woda na południowym wybrzeżu Kos. Jeśli zaś chodzi o wielkość fal – zazwyczaj nie wynoszą one więcej niż 2-3 metry, choć przy skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych mogą one być kilkukrotnie wyższe (większe prawdopodobieństwo na to jest zimą).

Woda pitna na Kos

Ogólnie – woda kranowa na wyspie Kos nadaje się do picia. Należy jednak zaznaczyć, że może ona mieć inny skład chemiczny (zawartość minerałów) niż woda, którą pijemy na co dzień. W związku z tym spożycie jej może powodować niewielkie, ale jednak, dolegliwości żołądkowe. Dlatego zawsze najbezpieczniej jest wodę kranową najpierw przegotować lub sięgać po wodę butelkowaną.

Trzęsienia ziemi na Kos

Około 100 km od wyspy Kos znajduje się inna grecka wyspa – Rodos. Słynie ona z ogromnej statuy, zwanej Kolosem z Rodos, która runęła w wyniku silnego trzęsienia ziemi około 227/226 roku p.n.e. Nie jest to jednak zagrożenie minione, a wstrząsy o sile 6,7 w skali Richtera, które miały miejsce w 2017 roku między wyspą Kos a miastem Bodrum, tylko to potwierdzają. Zginęły wówczas, na wyspie Kos, dwie osoby. Znacznie tragiczniejsze było trzęsienie ziemi w 1933 roku, kiedy to zginęło na wyspie aż 181 osób. Należy więc być świadomym zagrożenia oraz tego, że rejon ten jest aktywny sejsmicznie i w każdej chwili może dojść do nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń, które trudno przewidzieć z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie znaczy to jednak, że powinien cię paraliżować strach, po prostu musisz zachować czujność i pamiętać o odpowiednim zachowaniu się w przypadku wystąpienia wstrząsów.

Trzęsienia ziemi na Kos
Wyspa Kos leży na terenach aktywnych sejsmicznie, występują więc tutaj trzęsienia ziemi

Tsunami na Kos

Skoro wyspa Kos leży w rejonie aktywnym sejsmicznie to i niestety istnieje tu zagrożenie wystąpieniem tsunami. I tak też wydarzyło się po wspomnianym trzęsieniu ziemi z 2017 roku, choć ówczesne fale nie były nadzwyczaj wysokie, stanowiły jednak realne zagrożenie. Zatem również i o tym należy pamiętać, że tsunami na Kos może wystąpić, dlatego warto zachować odpowiednią ostrożność i pamiętać o odpowiednim zachowaniu w przypadku wystąpienia tego zjawiska.

Pożary na Kos

Ze względu na gorące i suche lata, w okresie tym występują warunki sprzyjające wybuchaniu pożarów. I tak też, niestety, na wyspie Kos (i innych okolicznych wyspach) się zdarza. Nie zawsze stanowią one realne zagrożenie dla człowieka, ale należy pamiętać, że szczególnie przy występowaniu silnych wiatrów, płomienie mogą szybko przeskakiwać z miejsca na miejsce, niekiedy odcinając ludziom i zwierzętom drogę ucieczki. Dlatego od wszelkich widocznych pożarów należy trzymać się z daleka, a w przypadku zauważenia ognia w pobliżu należy szybko z miejsca tego się ewakuować i poinformować odpowiednie służby.

Komary na Kos

Czy na wyspie Kos występują komary? To zależy… Niestety odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, gdyż jednego roku komarów na Kos jest więcej, drugiego roku nie ma ich prawie w ogóle. Do tego różnice występują również w regionach wyspy Kos – w jednych jest ich więcej, w drugich mniej. Nie zaszkodzi więc mieć w zapasie odzież z dłuższymi rękawami i nogawkami, czy nawet mieć ze sobą odpowiedni środek odstraszający owady. Jeśli już na komary natrafisz to nie ma zagrożenia przeniesienia za ich pośrednictwem różnych niebezpiecznych tropikalnych chorób. Sytuacja ta może ulec zmianie wraz z postępującymi zmianami klimatu i przesuwaniem się na północ siedlisk bardziej niebezpiecznych gatunków owadów.

Rekin przy wyspie Kos

Czy w wodach, na których położona jest wyspa Kos, można spotkać rekiny? Owszem, można. Czy są one niebezpieczne dla ludzi? Potencjalnie tak, a faktycznie ataki na człowieka ze strony rekina są w Grecji nadzwyczaj rzadkie. Po prostu zwierzęta te nie są skore do atakowania ludzi. Na samej wyspie Kos wiadomo mi o jednym zgłoszonym przypadku ataku przez rekina – miał on ugryźć mężczyznę w kolano, jednak poza tym nic poważniejszego się nie stało. O ile w ogóle był to rekin, bo tego nie udało się potwierdzić. A i miało to miejsce już dawno temu, bowiem w roku 1980.

Węże na Kos, Koty na Kos, Komary na Kos
Kos to nie tylko zabytki, ale i nieużytki, dzikie tereny… trudno tu jednak natknąć się na zwierzę, które może zrobić nam krzywdę

Węże na Kos

Nie jest łatwo spotkać węża na wyspie Kos, a to dlatego, że zwierzęta te nie są jakoś szczególnie liczne w tej części świata. Wśród tych, które jednak tu są, możemy spotkać niegroźnego zaskrońca, którego znamy z własnego podwórka, czy też połoza kaspijskiego. Ten ostatni nie jest jadowity, ale zaatakowany będzie się zaciekle bronił. Ze względu na swoje rozmiary (nawet 2,5 metra, a skrajnie i 3 metry) pogryzienia te mogą być bolesne. Na dodatek węże te są szybkie i zwinne. Jednak wniosek z tego wszystkiego jest prosty – jeśli widzisz węża, nie atakuj go, nie zbliżaj się do niego, daj mu po prostu spokojnie odpełznąć jak najdalej od nas.

Koty na Kos

Wydawać by się mogło, że wyspa Kos to istny raj dla kotów – mają ciepło, a do tego turyści je chętnie dokarmiają. Kiedy jednak kończy się sezon i turystów jest niewielu, a do tego robi się nieco chłodniej, owe koty już tak kolorowo nie mają. Chodzą wygłodzone, osłabione, a to oznacza, że są bardziej podatne na różne choroby. Trzeba więc na wszelkie bliższe kontakty z tymi zwierzętami uważać, nawet niewielkie drapnięcie czy ugryzienie może zakończyć się infekcją. Choć jest to zasada, która dotyczy praktycznie każdego nieudomowionego zwierzęcia, w różnych szerokościach geograficznych.

Śmierć na Kos

Jak najczęściej umierają turyści na wyspie Kos? Statystyki wyglądają dość zwyczajnie, wręcz typowo dla popularnego turystycznie miejsca. Główne przyczyny śmierci na wyspie Kos to wypadki drogowe, utonięcia, czy różne choroby (np. serca), które w styczności z upałem mogą dawać przykre skutki. A co z morderstwami, choćby w kontekście wspomnianego zabójstwa Polki w 2023 roku? Technicznie rzecz biorąc sprawa ta nie dotyczyła turystki, lecz osoby mieszkającej i pracującej na Kos. Ale nawet mówiąc o morderstwach szerzej – nie tylko względem turystów – wśród mieszkańców są to pojedyncze sztuki w przeciągu ostatnich lat. Nie jest to więc sprawa, która powinna nas paraliżować. Prędzej po prostu musimy być uważni, po spożyciu alkoholu nie siadać za kierownicę, czy nie przesadzać z brawurą w pływaniu w morzu.

Podsumowanie: na co uważać na wyspie Kos?

Wakacje na Kos, przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, to będą dla Ciebie bezpieczne wakacje. Nie masz się czego obawiać, jeśli nie będziesz kusić złego losu. Jeśli zachowasz podstawowe zasady bezpieczeństwa i nie będziesz bezsensownie ryzykować swojego zdrowia i życia. Jeśli więc myślisz o wakacjach na Kos – zrealizuj ten plan bez zbędnych obaw!


Przeczytaj też:

Zobacz więcej ciekawych miejsc na Kos.