Wakacje w Hiszpanii to plan, który co roku realizuje wielu Polaków. Czy warto iść ich śladami, czy Hiszpania jest bezpieczna i czy możemy tam spędzić dobrze czas? Na podstawie pytań poszukiwanych przez internautów oraz różnych informacji dostępnych w rozmaitych źródłach, stworzyłem listę różnych potencjalnych i realnych zagrożeń, na które możesz się natknąć w tym pięknym kraju. Dzięki temu masz szansę lepiej przygotować się do podróży, wiedząc na co uważać w Hiszpanii. I wiedząc, czym nie musisz się zupełnie przejmować.
Czy Hiszpania jest bezpieczna na wakacje?
Tak, generalnie Hiszpania jest bezpieczna na wakacje. Jednak, jak zawsze podczas urlopu i w miejscach popularnych turystycznie, należy zachować wzmożoną ostrożność. Warto uważać na kieszonkowców, dilerów narkotyków, czy pijanych ludzi, szczególnie po zmroku. Bezpieczniej będzie również omijać ciemne zaułki, podejrzane miejsca, zupełnie tak, jak w wielu popularnych turystycznie miejscach w Polsce (i nie tylko turystycznych). Warto też zwrócić uwagę na inne potencjalne zagrożenia, które opisuję w dalszej części niniejszego tekstu.
Czy Hiszpania jest bezpieczna do życia na stałe?
Tak, generalnie Hiszpania jest bezpieczna do życia na stałe. Szczegóły takie, jak kwestia zamachów terrorystycznych, przestępczości czy niebezpiecznych zwierząt, opisuję poniżej. Warto jednak mieć na uwadze, że Hiszpania wbrew pozorom nie jest krajem przyjaznym, jeśli chodzi o poszukiwania nowej pracy. Tej wcale nie ma tu nadto, a wiele regionów żyje głównie z turystyki, gdzie praca jest sezonowa (choć sezon jest długi), niełatwa, a do tego niekoniecznie dobrze płatna.
Ludzie w Hiszpanii
Statystycznie rzecz ujmując: Hiszpanie są ludźmi bardziej ekspresyjnymi i otwartymi, niż Polacy, tego więc należy się po nich spodziewać. Krótkiego dystansu, otwartego wyrażania emocji, gestykulacji… ale i luźniejszego podejścia do takich spraw, jak choćby punktualność. W rozmowach z Hiszpanami lepiej unikać tematów związanych z polityką, takich jak dyktatura Franco, dążenia niepodległościowe Katalończyków i Basków. Nie powinno być dla ciebie również zaskoczeniem, że Hiszpanie witają się ze sobą pocałunkami w policzek (również mężczyzna z mężczyzną), jeśli ktoś zechce się z tobą tak przywitać, nie odbierz tego źle.

Imigranci w Hiszpanii
Hiszpania od czasu otwarcia się na świat po upadku reżimu gen. Franco jest narażona na większy ruch nielegalnych imigrantów. Już w 2003 roku szacowano liczbę nielegalnych imigrantów na 960 tys., przy jednoczesnej liczbie ponad 1 mln legalnych imigrantów. Wraz z kryzysem migracyjnym, który dotknął większą część Europy w późniejszych latach, do Hiszpanii przybywali i wciąż przybywają nowi imigranci. Ze względu na bliskość wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej oraz jej wysp do wybrzeża Afryki, kraj ten jest naturalnym kierunkiem migracji dla wielu osób. Należy więc się liczyć z tym, że na terenie Hiszpanii można natknąć się na ludzi pochodzących spoza Europy. Zgodnie ze statystykami ma to negatywny wpływ na liczbę przestępstw na terenie kraju.
Przestępczość w Hiszpanii
Choć w ciągu ostatnich lat wskaźnik przestępstw w Hiszpanii wzrósł, nadal kraj jest ten uważany za bezpieczny. Oczywiście dużo też zależy od regionu, w który się wybierzemy. Przykładowo Madryt ma dużo niższy wskaźnik przestępczości niż Barcelona czy Bilbao, w tych przypadkach różnica jest znaczna. Zawsze jednak warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, unikać podejrzanych miejsc i unikać ciemnych miejsc nocą, nawet jeśli statystycznie dana miejscowość wydaje się bezpieczna.
Kradzieże w Hiszpanii
Średni wskaźnik kradzieży, bez względu na to, czy dotyczy włamania do domu, kradzieży z samochodu czy nawet kradzieży samego samochodu, jest w Hiszpanii dość niski. Choć zarazem jest wyższy niż wskaźniki te są w Polsce. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że w niektórych miejscach, np. popularnych turystycznie, może częściej dochodzić do kradzieży i trzeba bardziej uważać na swoją własność, ze względu na wzmożoną aktywność kieszonkowców.

Zamachy terrorystyczne w Hiszpanii
Historia zamachów terrorystycznych w Hiszpanii ma długą, niechlubną tradycję. Już w latach ‘70 XX wieku na terenie Hiszpanii wybuchały bomby, które zabijały i raniły wiele osób. Początkowo w głównej mierze za zamachy odpowiedzialni byli separatyści, np. z baskijskiej organizacji ETA. Na początku XXI wieku do organizacji zamachów na terenie Hiszpanii dołączyły islamistyczne grupy terrorystyczne. Choć mimo wszystko nadal są to przypadki dość rzadkie, mające miejsce nie częściej niż co kilka, czy kilkanaście lat, aczkolwiek nigdy nie można wykluczyć kolejnego zamachu terrorystycznego w Hiszpanii. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo stania się ofiarą takiego wydarzenia, najlepiej unikać miejsc zatłoczonych (w tym środków komunikacji) i popularnych turystycznie lub korzystać z tych miejsc poza godzinami szczytu.
Jedzenie w Hiszpanii
Jadąc na wakacje do Hiszpanii, generalnie nie musisz obawiać się tego, co jesz. Kuchnia hiszpańska uchodzi za jedną ze zdrowszych na świecie. Czy jest się więc czego obawiać? Tak jak i w Polsce, tak i tutaj możesz trafić na lepszej i gorszej jakości restauracje czy inne punkty gastronomiczne. I tak jak w Polsce, tak i tu radzi się unikania tych miejsc, które ewidentnie są na bakier z dbałością o higienę. Ale odgórnie nie ma żadnych przeciwwskazań, co do żywności w Hiszpanii, a nawet wręcz przeciwnie.
Woda w Hiszpanii
Nie ma ogólnych przeciwwskazań co do picia wody kranowej w Hiszpanii. Generalnie jest to dobrej jakości woda, która nie szkodzi polskim organizmom. Oczywiście dużo zależy od indywidualnych preferencji, wrażliwości jelit, czy po prostu od lokalnej sytuacji, choćby takiej jak awaria sieci wodociągowej. Ta może, podobnie jak i w Polsce, wpływać na spadek jakości wody płynącej w kranach. Choć, jeśli się to zdarzy, będzie to najpewniej sytuacja tymczasowa.

Choroby w Hiszpanii
Hiszpania nie wydaje się krajem szczególnie wrażliwym na rzadkie choroby. Okresowo można zauważyć wzrost zachorowań na różne przypadłości spotykane i w innych rejonach Europy (np. w 2024 roku był to krztusiec). Jednak ze względu na bliskość Afryki i cieplejszy klimat, należy spodziewać się możliwości sporadycznego wystąpienia na terenie Hiszpanii chorób tropikalnych. Przykładowo: w 2024 roku odnotowano przypadki osób chorych na gorączkę zachodniego Nilu oraz na gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską. Należy liczyć się również z możliwością wystąpienia dengi. Nie są to przypadki nadzwyczaj liczne, ale z pewnością warte wspomnienia.
Szczepienia w Hiszpanii
Nie ma konkretnych szczepień, które byłyby wymagane przed przyjazdem do Hiszpanii. Nie ma też szczepień, które ze względu na ogromne niebezpieczeństwo wystąpienia jakiejś choroby zaleca się przed podróżą do tego kraju. Jest za to liczba szczepień, które warto mieć – nie jest to jednak lista, która miałaby się znacząco różnić od tego, na co szczepimy się regularnie w Polsce. Jeśli więc ze szczepieniami w Polsce nie jesteś na bakier, wizyta w Hiszpanii nie powinna być ci straszna pod tym kątem i nie musisz się dodatkowo szczepić.
Pandemia w Hiszpanii
Ostatnią pandemią na terenie Hiszpanii była pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwsze zakażenie wykryto 31 stycznia 2020 roku. Do końca pandemii wykryto niemal 14 milionów przypadków zakażeń oraz prawie 122 tysiące ofiar śmiertelnych. Według statystyk, szczyt zachorowań przypadał na początek 2022 roku i od tamtego czasu, aż do grudnia tego samego roku, odnotowywano wygasanie pandemii.
Służba zdrowia w Hiszpanii
Choć w Hiszpanii szacuje się, że jest o połowę mniej łóżek szpitalnych niż w Polsce to jednak kraj ten posiada więcej praktykujących lekarzy (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców) niż Polska. Sama służba zdrowia stoi na wysokim poziomie, czego wyrazem może być wysoka średnia długość życia Hiszpanów, która wynosi ok. 83 lata (w Polsce: 75 lat). Polacy, którzy posiadają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), mogą korzystać z hiszpańskiej służby zdrowia nieodpłatnie z powodu choroby lub wypadku. Jeśli takiej karty przy sobie nie mają, za opiekę medyczną trzeba będzie zapłacić i ewentualnie o zwrot poniesionych kosztów wnosić po powrocie do kraju.
Wulkany w Hiszpanii
Najwyższy szczyt Hiszpanii, czyli Teide, to wulkan. Co ważne, jest to wulkan, który uważany jest za aktywny, a jego erupcje miały miejsce m.in. w latach: 1704, 1705, 1706 i 1798 i 1909. Potencjalnie więc istnieje zagrożenie, że wulkan ten może wybuchnąć, choć należy pamiętać, że znajduje się on na wyspie – na Teneryfie. Więcej potencjalnie niebezpiecznych wulkanów znajduje się na sąsiednich wyspach. Natomiast w kontynentalnej części Hiszpanii istnieją liczne, ale uznawane za wygasłe wulkany, które nie stanowią rzecz jasna żadnego zagrożenia.
Trzęsienie ziemi w Hiszpanii
Choć ostatnie trzęsienia ziemi w Hiszpanii na ogromną skalę miały miejsce już wiele lat temu, kraj ten wciąż nawiedzają mniejsze lub większe wstrząsy. Również w przeciągu ostatnich kilku lat, choć zwykle mowa tu o trzęsieniach ziemi o magnitudzie około 4-5 (podobnie, jak wstrząsy górnicze w Polsce). Zdarzają się również i mocniejsze wstrząsy, jak choćby takie o magnitudzie 7,8 w latach ‘50 XX wieku, czyli o mocy, która jest niezwykle niszczycielska i niebezpieczna dla człowieka. Choć akurat w tamtym przypadku epicentrum było na szczęście 600 km pod powierzchnią ziemi, przez co jego siła zdążyła zmaleć przed dotarciem na powierzchnię. Należy jednak założyć, że podczas wakacji w Hiszpanii istnieje niewielkie, ale jednak – prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia ziemi.

Tsunami w Hiszpanii
Tsunami na wybrzeżu Hiszpanii może być potencjalnie wywołane różnymi czynnikami, choćby takimi, jak trzęsienie ziemi, czy wulkan wybuchający na dnie morskim bądź oceanicznym. Historycznie też możemy potwierdzić, że w wybrzeże Hiszpanii tsunami już niejednokrotnie uderzało. Ostatnie duże fale nawiedziły brzegi Hiszpanii w 1755 roku (wówczas trzęsienie ziemi, które wywołało tsunami, znacznie zniszczyło portugalską Lizbonę). Szacuje się, że ówczesna fala miała ponad 18 metrów wysokości i zabiła ponad 2 tysiące ludzi. Jest to więc możliwe i dziś… Warto wspomnieć, że w 2024 roku pojawiły się liczne artykuły sugerujące, że w ciągu najbliższych 30 lat może dojść do tsunami na Morzu Śródziemnym. Wówczas, zanim fala dotarłaby do wybrzeża Hiszpanii, ludność miałaby mniej niż pół godziny na ewakuację w bezpieczniejsze miejsca. Eksperci jednak zakładają, że wówczas wysokość fali może wynieść około 2-3 metrów. Trudno jednak cokolwiek brać tutaj za pewnik, a spekulacje takie są obarczone dużym błędem.
Pogoda w Hiszpanii
Hiszpania jest rozległym krajem, a część jego terytoriów leży z dala od części kontynentalnej, pośród wód Oceanu Atlantyckiego. Dlatego ciężko mówić o jednej pogodzie w kontekście całego kraju. Generalnie najprawdopodobniej będzie cieplej niż w Polsce, ale należy pamiętać o znacznych różnicach w różnych częściach kraju. W niektórych rejonach Hiszpanii większy wpływ na pogodę będą miały góry, w innych oddalenie od dużych akwenów wodnych, a w jeszcze innych bliskość morza lub oceanu, które mogą łagodzić lokalny klimat. Do tego warto pamiętać, że nawet jeśli jesienią prognozy pogody pokazują całkiem przyjemną pogodę, nieznaczne podmuchy wiatru mogą być chłodne, co może okazać się zdradliwe przy nieodpowiednim ubraniu.

Upały w Hiszpanii
Zależnie od regionu Hiszpanii, upały latem mogą być mniejsze lub większe. Warto jednak zauważyć, że większa szansa na wyższe temperatury może być w głębi kraju, np. w Madrycie, niż na południu nad brzegiem Morza Śródziemnego, np. w Maladze. Wynika to z faktu, że morze łagodzi lokalny klimat. Nie znaczy to jednak, że upały nad wybrzeżem nie będą występować, również i w tym przypadku warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie – zarówno ochronę głowy za pośrednictwem czapki, ochronę skóry poprzez używanie odpowiednich kremów z filtrem, czy po prostu przez lżejsze letnie ubranie, które zmniejszy zagrożenie przegrzaniem organizmu.
Burze w Hiszpanii
Burze nie są codziennością w Hiszpanii, kraj ten znany jest raczej z ładnej, słonecznej pogody. Niestety, również i tu występują nagłe zjawiska pogodowe, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla ludzi. Przykładowo w marcu 2025 roku przez część kraju przetoczyły się wichury i gwałtowne burze, w wyniku których dochodziło do różnych wypadków, np. zostało zepchnięte auto z drogi do rzeki. Nie jest jednak powiedziane, że najgorsze burze mogą się tu pojawić tylko w okresie zimowym lub okołozimowym. W 2024 roku niszczycielskie burze przetoczyły się przez kraj zarówno w listopadzie, jak i w sierpniu. Trzeba to mieć na uwadze i na bieżąco śledzić prognozy pogody oraz słuchać ostrzeżeń synoptyków i służb.
Powodzie w Hiszpanii
Skoro występują nagłe i silne burze, często połączone z deszczem, to i należy spodziewać się w Hiszpanii powodzi (choć wiadomo, to nie jedyna przyczyna tego kataklizmu). Również i one tu występują, nierzadko przybierając formę bardzo niebezpiecznych błyskawicznych powodzi. W Hiszpanii pojawiły się one chociażby we wschodniej części kraju w październiku 2024 roku. W marcu 2025 roku ulewy spowodowały wezbranie rzek i zalanie ulic w południowej części kraju. Jak więc widać, zjawiska tego typu, niestety, mogą pojawić się o różnych porach w różnych częściach kraju, dlatego warto śledzić prognozy pogody oraz słuchać ostrzeżeń synoptyków.
Tornado w Hiszpanii
Tornada w Hiszpanii, huragany, silne wiatry – to zjawiska, które mieszkańcom tego kraju nie są wcale obce. Oczywiście najsilniejsze wersje tych zjawisk nie są częste i długotrwałe na terenie Hiszpanii, jednak należy się z nimi liczyć. Jak pokazują dane historyczne, mogą one wystąpić w różnych częściach kraju i w różnych porach roku. Zazwyczaj jednak nie pojawiają się częściej niż jeden raz w roku. Choć nie jest to reguła. Przykładowo w 1999 roku odnotowano aż trzy silne tornada w Hiszpanii, a w roku 2014 dwa – o różnych porach roku i w różnych częściach kraju. Należy więc być na nie przygotowanym, choć ich prawdopodobieństwo wystąpienia nie jest wielkie.

Sztorm w Hiszpanii
Wspomniane wcześniej zjawiska pogodowe, takie jak burze i tornada, oznaczają, że w Hiszpanii mogą wystąpić również sztormy. Jest to kraj o długiej linii brzegowej, wynoszącej około 8000 km (dla porównania Polska ma 10 razy mniej). Turyści często wybierają się do Hiszpanii w jej rejony nadmorskie, aby spędzić czas na plaży. Część podróżnych decyduje się na różnego rodzaju rejsy. Dla jednych i drugich istotnym faktem może być to, że sztormy w Hiszpanii mogą wystąpić, zależnie od pogody.
Niebezpieczne zwierzęta w Hiszpanii
Największym drapieżnikiem lądowej części Hiszpanii jest wilk iberyjski (Canis lupus signatus). Populacja tych zwierząt nie jest jednak duża, w 2021 roku szacowało się ją na poziomie około 2000-2500 sztuk, z czego większość żyje w północno-zachodniej Hiszpanii (i północnej Portugalii). Z natury jednak wilki unikają kontaktu z człowiekiem. Nie znaczy to, że nie ma innych mniej lub bardziej potencjalnie niebezpiecznych istot w kontynentalnej czy wyspiarskiej części kraju.

Węże w Hiszpanii
Na terenie Hiszpanii występuje kilkanaście gatunków węży. Wśród nich znajdziemy m.in. żmiję żebrowaną, żmiję iberyjską oraz żmiję hiszpańską. Jad tej pierwszej przypomina działaniem jad znanej w Polsce żmii zygzakowatej, nie jest więc on ekstremalnie niebezpieczny dla człowieka. Choć wiadomo, szczególnie młodsze, starsze, czy generalnie osłabione organizmy powinny raczej uważać na bliższe spotkania z tym zwierzęciem. Ugryzienia innych żyjących tu węży, nawet jeśli nie będą “trujące” to należy pamiętać, że mogą być bolesne. A do powstałej po ukąszeniu rany mogą przedostać się różne drobnoustroje.
Pająki w Hiszpanii
Hiszpania nie obfituje w jadowite pająki, choć oczywiście takie można znaleźć na terenie tego państwa. Za najbardziej niebezpieczny gatunek można uznać pająka, który nazywa się karakurt. Opisywany jest on również niekiedy, jako europejska czarna wdowa. To, co jednak przypisuje się objawom po ukąszeniu tego pająka, to przede wszystkim podwyższona temperatura, wymioty, skurcze mięśni i drgawki.
Kleszcze w Hiszpanii
Niestety kleszcze w Hiszpanii nie tylko występują, ale i, co gorsza, przenoszą różne choroby, podobnie jak i w Polsce. Można zatem spodziewać się, że napotkany w Hiszpanii kleszcz może być nosicielem znanej w Polsce boreliozy oraz gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej. Ta ostatnia nie tylko groźnie brzmi, ale i faktycznie może być niebezpieczna. Szacuje się, że jej śmiertelność może wynieść nawet 40%. A co gorsza, przypadki tej choroby już w Hiszpanii odnotowywano. Możliwość ugryzienia przez kleszcza zależy oczywiście od tego, po jakim terenie się poruszamy oraz czy jesteśmy odpowiednio przed tym zagrożeniem zabezpieczeni. Największej aktywności kleszczy można spodziewać się latem, ale w inne pory roku ich występowanie nie jest wykluczone. Dlatego zawsze warto zadbać o odpowiedni ubiór i środki odstraszające.
Komary w Hiszpanii
Na terenie Hiszpanii żyje kilkadziesiąt gatunków komarów, w tym kilka gatunków inwazyjnych. Pod kątem zdrowotnym szczególną uwagę należałoby zwrócić na komara żółtej febry (rozpowszechnionego w kraju w XVIII i XIX wieku, obecnie rzadziej widywanego), komara tygrysiego oraz doskwiera japońskiego. Mogę one przenosić różne choroby, wśród nich znajdziemy takie, jak: denga, zika, wirus żółtej febry, wirus zachodniego Nilu. Warto więc zabezpieczyć się przed ukąszeniami komarów za pomocą odpowiedniego odzienia oraz środków odstraszających.
Muchy w Hiszpanii
W 2024 roku w różnych miastach Hiszpanii pojawiły się istne plagi much. Zmieniający się klimat, coraz cieplejsze zimy, sprzyjają rozmnażaniu się tych owadów. Nie stwierdzono jednak wówczas zwiększenia zagrożenia poprzez potencjalne przenoszenie chorób przez muchy. Oczywiście nie jest wykluczone, że wraz z dalszymi zmianami klimatu, w Hiszpanii nie pojawią się gatunki much przenoszące różne choroby. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że blisko od brzegów Hiszpanii leży Afryka, w której żyją potencjalnie niebezpieczne muchy.
Karaluchy w Hiszpanii
Podobnie jak w przypadku much, tak i przy karaluchach wzrost temperatur w Hiszpanii sprzyja zwiększeniu populacji tych szkodników. A te, rzecz jasna, mogą być nosicielami rozmaitych chorób. Wśród nich warto wymienić salmonellozę i czerwonkę. Dlatego warto zabezpieczać swoją żywność oraz używać odpowiednich środków, które niwelują zagrożenie.

Pluskwy w Hiszpanii
Te popularne na świecie insekty znajdziemy również i w Hiszpanii. Pluskwy w tym kraju nie powinny nikogo zaskakiwać, ale już wielkość populacji może. W 2023 roku odnotowano w kraju tym wzrost populacji pluskiew aż o 500%! Miała na to wpływ zapewne reaktywacja turystyki po pandemicznym spowolnieniu, ale też wspomniany wzrost średnich temperatur, które sprzyjają rozmnażaniu się pluskiew. Co gorsza, w Hiszpanii zauważono również tropikalną wersję pluskiew, które wykazują dużą odporność na środki mające je zwalczać. Należy pamiętać, że pluskwy nie mają nic wspólnego z brakiem higieny, mogą znajdować się również w czystych miejscach, a nawet wskazuje się, że takie preferują. Warto przed wyborem miejsca noclegowego przejrzeć opinie na jego temat, ale i będąc już na miejscu, przyjrzeć się czy np. na łóżku nie ma niewielkich śladów krwi (którą pluskwy piją i wydalają) czy porzuconych pancerzyków. Może to świadczyć o tym, że w pomieszczeniu znajdują się pluskwy, które następnie bardzo łatwo (i nieświadomie) można przewieźć ze sobą w walizce, czy torbie, przenosząc je tym samym w inne miejsce, pomagając w ten sposób rozprzestrzenić się populacji pluskiew na inne rejony świata.
Rekiny w Hiszpanii
Nie ma co ukrywać, zarówno kontynentalna (oczywiście chodzi o wody przybrzeżne), jak i wyspiarska część Hiszpanii przyciąga rekiny. W większości jednak nie są to gatunki, które stanowią dla człowieka śmiertelne zagrożenie, choć owszem atak rekina może się zdarzyć. Zazwyczaj kończy się to na pogryzieniach, choć oczywiście są to przypadki bardzo rzadkie. Dlatego nawet jeśli zauważysz rekina, nie wpadaj w panikę, po prostu ostrożnie oddal się od niego. Jeśli nie jest chory, ani zdesperowany, będzie szukał pożywienia w mniejszych stworzeniach, takich jak ryby.
Meduzy w Hiszpanii
Na hiszpańskich wodach można natknąć się na wiele rozmaitych gatunków meduz. O różnych kształtach, kolorach i rozmiarach… oraz o różnym poziomie zagrożenia, jakie stanowią one dla człowieka. Od tych zupełnie nieistotnych pod kątem zdrowia i życia ludzkiego, po te bardzo niebezpieczne. Do jednych z najgroźniejszych zwierząt tego typu, a jednocześnie najbardziej charakterystycznych, jeśli chodzi o wygląd, zaliczamy tzw. żeglarza portugalskiego (znanego też jako bąbelnica bąbelcowa, żywłoga, aretuza). Najbezpieczniej jest po prostu unikać meduz i nie wchodzić do wody, gdy te się tam znajdują, zamiast zastanawiać się, czy dany gatunek jest dla nas bezpieczny.
Na co uważać w Hiszpanii? – podsumowanie
Przy odpowiednim przygotowaniu się, Hiszpania nie powinna cię zaskoczyć jakimś szczególnym zagrożeniem, choć oczywiście zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidywalnego. Mimo że Hiszpania ma listę zagrożeń dłuższą niż Polska, nadal nie jest to lista imponująca, ani szczególnie pełna potencjalnych zdarzeń wysokiego ryzyka. To nadal bardzo bezpieczny europejski kraj, w którym jest wiele do zobaczenia. Przygotuj się więc na różne możliwości, ale przede wszystkim ciesz się lokalną przyrodą, kuchnią i kulturą, bo Hiszpania ma dużo dobrych rzeczy do zaoferowania.
Przeczytaj też:
Przygotuj się na różne potencjalne zagrożenia, ale przede wszystkim ciesz się piękną Hiszpanią, wybierz się na zwiedzanie Malagi oraz na zwiedzanie Sewilli i innych hiszpańskich miast.
Poznaj też różne ciekawostki o Andaluzji.