Ciekawostki o Andaluzji

Szukasz ciekawych informacji o Andaluzji? Intryguje Cię ten region w Hiszpanii? Zatem postaram się zaintrygować Cię jeszcze bardziej, przemycając poniżej kilka ilustrowanych ciekawostek na temat Andaluzji, wraz z opisem szerzej opisującym dane zagadnienie. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj kilka informacji, które nie były Ci wcześniej znane, które być może Cię zaskoczą.

1. Skąd pochodzi nazwa Andaluzji?

Współczesną nazwę Andaluzji najczęściej łączy się bezpośrednio z arabskim określeniem oznaczającym tenże właśnie region – Al-Andalus. Jednak, czy nazwa ta swymi korzeniami nie sięga głębiej? Być może, bo różni badacze doszukują się rozmaitych powiązań – jedni próbują wywodzić tę nazwę od Wandalów, dawnych mieszkańców tej części współczesnej Hiszpanii, inni dostrzegają w „Andaluzji” podobieństwo z określeniem gotów: „landahlauts”. Niewykluczone jednak, że w przyszłości naukowcy znajdą jeszcze inne intrygujące poszlaki związane z nazwą Andaluzji.

2. Czy Sewilla zawsze nazywała się Sewilla?

Najstarsza znana nam nazwa Sewilli to Hisbaal, choć oczywiście nazwa ta na przestrzeni dziejów ewoluowała… zależnie od tego, kto miastem tym rządził. W starożytności prawdopodobnie nazwa ta brzmiała Spal, co z fenickiego oznaczać miało „nizinę”, natomiast za panowania rzymskiego było to Hispal, a później także i Hispalis. Po podbojach Umajjadów miasto nosiło miano Išbīliya, a później nawet Ḥimṣ al-Andalus, odnosząc się tym samym do jednego z syryjskich miast. Oczywiście to nie wszystkie nazwy Sewilli, bo w przeciągu całej swej historii pojawiały się jeszcze i inne. Jakiej by jednak nazwy miasto to nie nosiło to trzeba przyznać, że jest ono niesamowicie piękne 

3. Gdzie urodził się Pablo Picasso?

Jeden z prekursorów kubizmu – Pablo Picasso – urodził się 25 października 1881 roku w Maladze i był synem malarza, niejakiego Don José Ruiz y Blasco. Znany malarz nie spędził jednak większości swojego życia w tym dużym andaluzyjskim mieście, gdyż w 1891 roku jego rodzina przeniosła się do miejscowości La Coruña w Galicji, a później do Barcelony w Katalonii, a wreszcie młody malarz wylądował na studiach w Madrycie. Zmarł 8 kwietnia 1973 roku, w wieku 91 lat, we francuskiej miejscowości Mougins położonej niedaleko słynnego Cannes.

4. Kiedy narodziło się Tapas?

Istnieje wiele legend mających wyjaśnić, skąd właściwie wzięło się tapas. Przewijają się przez nią różni ludzie, różni władcy, różne części Półwyspu Iberyjskiego… a wśród nich pojawia się i Andaluzja. W jednej wersji historii, bohaterem opowieści miał być Filip III Habsburg, w innej Alfons X Mądry, ale w tej „andaluzyjskiej” pojawia się król Alfons XIII. Miał on to bowiem podczas swej podróży zatrzymać się w tawernie Ventorrillo El Chato między Kadyksem a San Fernando. Tam to poprosił o kieliszek wina, na którym karczmarz położył plasterek szynki, aby piasek zawiewany z pobliskiej plaży nie zabrudził smakowitego trunku. Królowi spodobał się pomysł podawania takiego zestawu – zjadł szynkę, wypił wino i poprosił ponownie o to samo, a Ci, którzy mu towarzyszyli, uczynili na wzór króla. Tak oto zupełnym przypadkiem narodzić się miało tapas – z hiszpańskiego „tapa” tj. przykrycie, osłona.

5. W jakim teledysku wystąpiła Ronda?

Turyści, którzy przyjeżdżają do andaluzyjskiej Rondy najczęściej zachwycają się tutejszym mostem Puente Nuevo. Rzeczywiście, jest on zachwycający, ale gwiazda show-biznesu, jaką bez wątpienia jest Madonna, w swoim teledysku skupiła się na innej budowli znajdującej się w tym małym miasteczku. Zanim jednak do tego doszło, miała nieco problemów. A to dlatego, że gdy w 1994 roku  Madonna przybyła do Rondy z 60-osobowym zespołem w celu nakręcenia ujęć do piosenki „Take a bow”, odmówiono jej tego ze względu na kontrowersje, jakie wówczas budziła jej postać. Ostatecznie jednak, pod naciskiem grup politycznych widzących w tym szansę dla promocji miasteczka, wydano jej odpowiednią zgodę. A w scenach walk z bykami, jakie znalazły się w teledysku, udział wziął andaluzyjski torreador – Emilio Muñoz, który zainkasował dzięki temu występowi 7 mln hiszpańskich peset (50 360 ówczesnych dolarów amerykańskich).

6. Skąd Krzysztof Kolumb wyruszył ku Ameryce?

Myśląc o Krzysztofie Kolumbie, myślimy przede wszystkim o celu jego podróży. O Ameryce. A co z miejscem, z którego wyruszył w tę niebezpieczną, ale jakże ekscytującą podróż? Mało kto zwraca uwagę na początek podróży, a przecież jest on bez wątpienia ważny, bo gdzieś swój pierwszy krok trzeba postawić… a Krzysztof Kolumb postawił go w Andaluzji. Dokładniej rzecz ujmując, w porcie Palos de la Frontera.


Przeczytaj też:

Zobacz, jakie ciekawe miejsca w Andaluzji, opisuję na mojej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli chcesz dodać komentarz, wpisz wszystkie cyfry (arabskie, rzymskie lub ilość kropek) widoczne na poniższych grafikach. *