Czy o tragicznych wydarzeniach da się mówić w liczbach? Tak, aby nie odczłowieczyć przy tym owych historii i nie zrobić z nich zaledwie bezdusznych statystyk? Owszem, da się. Tak właśnie, jak ma to miejsce w zbiorowej pracy pt. “Okupowana Polska w liczbach”.

Obawiasz się, że to tylko kolejna pozycja książkowa o Polsce pod niemiecką i radziecką okupacją? Ale o jakże innym podejściu do tematu! Tym razem elementem wyjściowym stały się liczby, które pokazują ogrom, wielkość, skalę. A skalę czego? Zniszczeń, śmierci, trudów życia, ciemiężenia ludzi na podbitych terenach… skalę cierpień, głodu, nienawiści. Książka pokazuje, jak trudno żyło się pod butem żołnierzy III Rzeszy i sołdatów Związku Radzieckiego w różnych sferach codziennego życia. Od życia kulturalnego począwszy, poprzez sfery towarzyskie, społeczne, naukowe, aż po trudy zdobywania podstawowych produktów niezbędnych do życia, w tym oczywiście również żywności. O zsyłkach do robót przymusowych, czy jeszcze gorzej – do obozów koncentracyjnych bądź do radzieckich łagrów. Jaka była skala tych represji, ucisku, głodzenia, zastraszania, zabójstw, czy wręcz ludobójstwa? Ta książka to jasno pokazuje, choć przecież badacze nie zawsze mają pełne dane i kompletną wiedzę na niektóre tematy. Ale ile się tylko da, tyle ta książka pokazuje.

Okupowana Polska w liczbach - wydawnictwo Bellona
„Okupowana Polska w liczbach” to statystyka, ale przede wszystkim ciężka historia naszego kraju

“Okupowana Polska w liczbach” to brutalna lektura, która otwiera oczy za pomocą statystyki. W ciekawy sposób opisuje nieciekawe czasy. A przy tym jest ilustrowana odpowiednimi zdjęciami, które urozmaicają bolesną treść. Bardzo dobra, merytoryczna pozycja książkowa w dziale książek o historii II wojny światowej.


Przeczytaj też:

Jeśli interesuje Cię historia na żywo – zobacz DAG Alfred Nobel Krzystkowice.