Wizyta Świętego Mikołaja, urodziny, imieniny, rocznica ślubu… powodów może być wiele, ale nie zawsze są pomysły na prezenty. Jeśli jednak wiesz, że obdarowywana przez Ciebie osoba, para, czy grupa osób kochają podróże to na poniższej liście znajdziesz garść inspiracji na taką okoliczność. Mam nadzieję, że ten zestaw pomysłów nieco ułatwi Ci zadanie. A zarazem, że obdarowana osoba (lub osoby) będzie mile zaskoczona z otrzymanego podarku. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj dobry pomysł na prezent dla podróżnika.
1. Voucher / karta podarunkowa
Jeśli kompletnie nie wiesz, co kupić to najbezpieczniejszym wyjściem będzie kupienie vouchera lub karty podarunkowej na podróżnicze produkty lub usługi. Obdarowana osoba wybierze sobie dzięki temu to, co jej najbardziej odpowiada… oczywiście w ramach danego miejsca, gdzie voucher taki można zrealizować. Należy jednak pamiętać, aby dowiedzieć się wcześniej, czy prezentobiorca dane miejsce (daną markę) w ogóle lubi. Spokojnie, masz jednak szeroki wybór, bo karta podarunkowa może dotyczyć chociażby:
– biletów lotniczych (np. w konkretnej linii lotniczej)
– zorganizowanych wakacji (w biurze podróży)
– noclegów (w systemach rezerwacyjnych, takich jak Booking.com czy Airbnb)
– odzieży i sprzętu turystycznego (w sklepie producenckim lub u dystrybutora)
To jest też całkiem dobre rozwiązanie “na ostatnią chwilę”, bo wiele voucherów można wydrukować samemu w domu. Może to nie jest najładniejsza forma, ale jeśli ładnie taki wydruk zapakujemy to czemu nie zdecydować się na to?
2. Powerbank / ładowarka solarna
W erze wszędobylskiej elektroniki, gdy turyści mają przy sobie smartfony, smartwatche, tablety, laptopy… dodatkowy zapas energii elektrycznej może być istnym zbawieniem. Szczególnie w sytuacjach, gdy urządzenia te intensywnie używamy do nawigowania. Albo mamy na nim wgrane przewodniki, mapy, dokumenty podróżne, czy inne ważne z punktu widzenia podróży pliki. Dlatego porządny sprzęt, który zapewni w odpowiednim momencie dostawę energii elektrycznej – czy to z zapasu skumulowanego w powerbanku, czy to generując ją na bieżąco dzięki promieniom słońca – jest cennym elementem wyposażenia turysty. Nie tylko tego outdoorowego, ale i miejskiego, bo i w mieście nie zawsze mamy dostęp do gniazdka elektrycznego.
3. Adapter do gniazdek / gniazdko samochodowe
Nie w każdym kraju gniazdka elektryczne są takie same, a przecież mamy swoje ulubione sprzęty elektroniczne, które lubimy brać nawet na drugi kraniec świata. Dlatego ruszając w podróż warto mieć ze sobą odpowiedni adapter. Swego rodzaju odpowiednikiem tego gdażetu dla podróżników samochodowych jest adapter do gniazdka samochodowego, czy też raczej: ładowarka samochodowa. To jedne z podstawowych gadżetów posiadanych przez miłośników wojaży, warto więc wcześniej sprawdzić, czy dana osoba już takowego nie posiada.
4. Czołówka / latarka
Nie ma nic piękniejszego, niż zupełna ciemność dookoła i rozgwieżdżone nocne niebo z wyraźnie wyrysowaną Drogą Mleczną nad nami… ale też nie ma nic gorszego, niż zupełna ciemność dookoła, gdy czegoś szukamy, idziemy w trudnym terenie, albo nawet musimy wykonać jakieś prace (zawiesić hamak, naprawić auto itp.). Dlatego latarka czołowa, albo np. latarka campingowa (zależy od tego, z jakim rodzajem podróżnika mamy do czynienia) to doskonała pomoc w takich sytuacjach. Więc taki prezent to tak jakby podanie pomocnej dłoni podróżnikowi.
5. Pendrive / karta pamięci
Skoro rozmawiamy o urządzeniach elektronicznych to niewielkim rozmiarowo prezentem, ale wielkim jeśli chodzi o możliwości, może być dodatkowy zapas pamięci. I może to być zarówno karta pamięci do kamery lub aparatu, bądź smartfona, jak i pendrive, który pozwoli nam zgrać z urządzeń materiały foto-wideo w trakcie podróży (o ile dana osoba podróżuje np. z laptopem, który pomoże zgrać dane na pamieć USB). A jeśli jeszcze zadbasz o jakiś indywidualny nadruk na pendrive to zaskoczenie obdarowanego może być znacznie większe. Natomiast w przypadku kart pamięci trzeba pamiętać, że są ich różne standardy, trzeba więc z wyprzedzeniem dowiedzieć się, jaki rodzaj kart obsługują urządzenia używane przez podróżnika, któremu chcemy ją sprezentować.
6. Książka podróżnicza
Wiesz, że ktoś bardzo, ale to bardzo marzy o podróży w jakimś konkretnym kierunku? Kup tej osobie książkę będącą reportażem z podróży po tym kraju lub dotyczącą jego kultury, historii, czy społeczeństwa. Albo fotoalbum z danego rejonu świata. Albo kup ogólnie książkę o podróżach. Może poradnik? Raczej nie przewodnik, bo nie wiesz, czy zawarte w nim informacje nie zdezaktualizują się, zanim dana osoba tam wyjedzie. No chyba że wiesz, że do podróży tej dojdzie już wkrótce. Pod uwagę weź jeszcze słownik języków obcych lub rozmówki, a nawet atlas (lub porządną mapę).
7. Puzzle z podróżniczym krajobrazem
Innym sposobem na to, aby ktoś choć odrobinę mógł poczuć się, jak w innym kraju jest puzzle. Angażuje ono na wiele godzin, nierzadko nawet na dłużej niż książka, potrafi do zabawy wciągnąć kilka osób, szczególnie jeśli mamy do czynienia z puzzlami o kilku tysiącach elementów, a efektem końcowym jest piękny obraz. Obraz, który to zresztą można nakleić na brystol, oprawić w ramę i powiesić na ścianie. Warto oczywiście wybrać puzzle z ładnym podróżniczym motywem – czy to jakimś zabytkiem, czy charakterystycznym krajobrazem.
8. Poduszka podróżna / kocyk
Długie podróże lub po prostu te odbywające się nocą, bywają szczególnie usypiające. Jednak środki transportu nie należą do najwygodniejszych miejsc do spania. Dlatego czasem trzeba sobie komfort takiej krótkiej drzemki, czy nawet dłuższego snu nieco podnieść. Tutaj sprawdzi się specjalna poduszka podróżna czy nawet lekki, ale ciepły kocyk, którym można się okryć. Jeśli wiesz, że ktoś lubi odległe podróże lub często podróżuje nocą – wówczas wiesz, że taki prezent z pewnością się tej osobie przyda.
9. Ręcznik outdoorowy / ręcznik plażowy
Zależnie od tego, czy masz do czynienia z miłośnikiem pieszych wędrówek, spania w namiocie i typowo trekkingowego stylu życia, czy też chodzi o osobę, która uwielbia się po prostu opalać – możesz podarować jej odpowiedni rodzaj ręcznika. Albo szybkoschnący, mały ręcznik outdoorowy, albo duży ręcznik plażowy. Ten drugi najlepiej z wyszytym jakimś ciekawym motywem, pasującym do osobowości obdarowywanej osoby.
10. Organizery podróżne / worki na bieliznę
Niby można pakować się do walizki “luzem” albo stosować worki foliowe do oddzielenia od siebie różnych elementów naszej garderoby, ale jednak najwygodniejsze do tego celu są specjalne organizery podróżne (i/lub worki na bieliznę). Pozwalają one osobno spakować np. koszulki, osobno bieliznę i jeszcze osobno spodnie. Są też specjalne organizery, które pozwolą nam zrobić porządek z kablami różnej maści – tych od ładowarek, od słuchawek, czy różne przejściówki. Jeszcze innym rodzajem organizerów są te, które przystosowane są do przewożenia dokumentów, czy innych mniejszych przedmiotów, do tzw. EDC – EveryDay Carry (np. latarka, multitool, notes i długopis). Jeśli obdarowywana przez Ciebie osoba lubi porządek, również w podróży, to z pewnością ucieszy się na taki organizer.
11. Kosmetyczka podróżna
Coraz częściej na rynku można spotkać specjalne kosmetyczki przystosowane do podróży, często do intensywnych wypadów w teren. Mogą mieć one różne ciekawe rozwiązania przydatne w przygodnym terenie, dlatego szczególnie mogą je docenić osoby, które nie nocują w drogich hotelach, w których wszystko jest dostarczane pod nos klienta. Razem z kosmetyczką można sprezentować niewielkie wielorazowe pojemniki na kosmetyki, do własnego uzupełnienia przed podróżą. Są one wygodnie i ekologicznie, bo nie musimy się dzięki temu “wozić” z całą tubą szamponu, a jedynie z taką ilością specyfiku, która jest dostosowana do długości naszego wyjazdu.
11. Kosmetyki podróżne
Skoro mówimy o kosmetyczce podróżnej to warto zaproponować też kosmetyki podróżne. Coraz więcej różnych kosmetyków można znaleźć w specjalnych mniejszych opakowaniach, dzięki czemu nie trzeba ze sobą wozić np. całej dużej tubki pasty do zębów, a jedynie jego mniejszy odpowiednik. Kosmetyki w saszetkach można na bieżąco zużywać i wyrzucać opakowania… wracając do domu z kosmetyczką w połowie pustą. Należy jednak przy tym pamiętać, że obdarowywana osoba może mieć swoje ulubione kosmetyki, z których korzysta, albo po prostu pewne kosmetyki tę osobę uczulają. Dlatego dobrze jest wcześniej zrobić odpowiedni wywiad. Pamiętaj też, że małe jednorazowe opakowania mogą oznaczać więcej śmieci, czyli są mniej ekologiczne.
12. Prysznic turystyczny
Pozostając w temacie higieny – może osoba, dla której szykujesz prezent, doceni możliwość wykąpania się w terenie… ale nie w rzece, lecz pod prysznicem? Są przecież na rynku różnego rodzaju prysznice outdoorowe, które pozwalają wykonać tę czynność w prosty i wygodny sposób. I dają one nawet możliwość na podgrzanie wody, np. za pomocą światła słonecznego.
13. Zawieszka do bagażu / etui na dokumenty
Zawieszki z danymi właściciela to standard przy walizkach… niby ma je każdy, ale jednocześnie potrafią się one szybko niszczyć. Zazwyczaj nie jest to duży wydatek (choć zależy jeszcze od samej zawieszki), jeśli więc ma to być bardziej symboliczny prezent, niż wielki wydatek to być może warto się nad nim zastanowić? Inną przydatną rzeczą na lotniskach (choć nie tylko tam) są zawieszane na szyję etui na dokumenty (np. paszport, bilet lotniczy itp.).
14. Przenośny sprzęt do parzenia kawy
Czy osoba, dla której poszukujesz prezentu, nie tylko kocha podróże, ale i kawę? Zatem może ucieszyć się, gdy otrzyma od Ciebie zestaw lub jedno z urządzeń, które przyda się w terenie do przygotowania pysznej kawy. Może to być zatem:
– outdoorowy młynek do kawy
– składany drip (lejek do parzenia kawy)
– AeroPress
15. Kuchenka turystyczna / surwiwalowa
Kuchenka na gaz, czy kuchenka surwiwalowa? Efekt może być ten sam – gorąca herbata lub kawa, bądź podgrzane jedzenie gdzieś daleko w terenie. Różnica jest jednak w obsłudze – kuchenkę gazową po prostu odpalasz, ale jej paliwo może się wyczerpać i w terenie tak łatwo go nie uzupełnisz. Z kolei kuchenkę surwiwalową uzupełniasz paliwem na bieżąco (choćby tym, co znajdziesz w terenie), ale musisz ją rozpalić i ciągle podtrzymywać płomień. Wybór ten weź pod uwagę, gdy wiesz, jaki styl podróżowania preferuje osoba, której zamierzasz ten prezent dać. Pamiętaj też, że kartuszy z gazem nie wolno przewozić w samolotach!
16. Termos na napoje / termos obiadowy
Na krótsze wypady nie ma potrzeby nosić ze sobą całego osprzętu do zagotowania herbaty. Czasem wystarczy po prostu gorąca herbata (lub kawa) w termosie. Podobnie z ciepłym jedzeniem. Wystarczy odpowiedni termos, który można wypełnić czymś co lubimy, aby po kilku godzinach wędrówki móc skonsumować to w dobrej temperaturze. Chyba nie ma podróżnika, który nie lubi dobrze zjeść lub chociaż napić się czegoś ciepłego w trakcie wędrówki?
17. Kosz piknikowy
Po co się rozdrabniać na mniejsze elementy, jak można od razu kupić cały kosz piknikowy? Oczywiście pod warunkiem, że mamy do czynienia z osobą, która lubi wybrać się gdzieś w teren, aby tam rozłożyć się na trawie z pokaźną ilością jedzenia i raczyć się jego smakiem na łonie natury. Trzeba jednak pamiętać, że taki kosz oznacza większe rozmiary, więc raczej prezent ten tyczy się zmotoryzowanych podróżników.
18. Ogrzewacze chemiczne
Kuchenka turystyczna pomoże Ci zagrzać się w terenie, choćby dzięki gorącej herbacie. Ale nie zawsze jest czas na to, aby się zatrzymać, odpalić kuchenkę i czekać aż woda się zagotuje. Czasem wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie specjalnych ogrzewaczy chemicznych, dzięki którym można sobie szybko i skutecznie zagrzać skostniałe dłonie. Zestaw takich ogrzewaczy może być dla podróżnika-zmarźlaka wspaniałym prezentem, który niejednokrotnie poprawi humor na szlaku w trakcie mroźnej zimy.
19. Multitool / scyzoryk
Niektórzy noszą multitoole lub scyzoryki przy sobie właściwie cały czas. Inni doceniają ich posiadanie dopiero, gdy tego potrzebują… ale nigdy nawet w taki gadżet nie zainwestowali. A akurat w podróży może on być szczególnie przydatny, bo pewne rzeczy musimy zreperować “już”, a nie dopiero jak wrócimy do domu i wyjmiemy coś z naszej skrzynki narzędziowej. Oby tylko obdarowywany pamiętał, że pewnych rzeczy nie wolno przewozić w samolocie w bagażu podręcznym (np. ostrza!).
20. Pamiątka z podróży
Gdy wyruszasz w podróż i wiesz, że prędzej czy później wylądujesz na imprezie urodzinowej u innego podróżnika – możesz kupić mu jakąś intrygującą pamiątkę z miejsca, do którego się wybierasz. To będzie szczególny prezent, Tym bardziej, że może to być coś, czego po powrocie do domu już tak łatwo nie dostaniesz. Coś wyjątkowego i ewidentnie związanego z danym rejonem świata.
Czy to wszystko, co można dać podróżnikowi w prezencie? Zdecydowanie nie! Listę postaram się powoli rozwijać, choć jednocześnie nie chciałbym w niej rozbijać się na zbyt wiele małych i podobnych do siebie prezencików. Staram się stworzyć listę, która rzeczywiście ma szansę Cię zainspirować. I mam nadzieję, że mi się to udało… a jeśli masz coś jeszcze do dodania to podziel się tym w komentarzu.