Ogień niby każdy z nas zna, bowiem w takiej czy innej formie mieliśmy z nim do czynienia na różnych etapach naszego życia. Lecz, czy aby na pewno… dużo wiemy o ogniu? A może jedynie “znamy go z widzenia”? Co by było, gdyby przyszło nam powiedzieć coś więcej na jego temat? Czy tylko jedynie to, że jest gorący i potrafi poparzyć? A jeszcze trudniejszy test znajomości przychodzi, gdy musimy ogień rozpalić.
I tu z pomocą przychodzi nam Sally Coulthard, która popełniła niewielką rozmiarowo, ale wielką treściowo książkę pt. “Jak rozpalić ognisko, czyli rzecz o drewnie, podpałce i ogniu”. Autorka na łamach tej lektury rozkłada ten niebezpieczny żywioł na czynniki pierwsze, aby czytelnik mógł znacznie lepiej zrozumieć “jak ogień działa”. Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste, jak się zdaje na pierwszy rzut oka, a zarazem wiedza ta zmieni nasze postrzeganie ognia. Pozwoli lepiej się z nim zaznajomić, być mu bliższym, poznać go od różnych stron. A dzięki temu będziemy też bliżsi, aby ów żywioł ujarzmić. No, nie tak zupełnie, bo tego chyba jednak nikt nie potrafi, ale chociaż na tyle bliżsi, aby rozpalanie ognia w różnych warunkach, z różnymi materiałami, nie sprawiało nam większego problemu.
Można powiedzieć, że książka Sally Coulthard jest swego rodzaju podstawą – od niej powinniśmy zacząć naszą bliższą znajomość z ogniem. Bowiem poznając wiedzę zawartą na papierze, powinniśmy nabrać do ognia odpowiedniego respektu i dystansu. Ale też powinniśmy potrafić uczynić z niego wiele dobra. Dlatego: najpierw papier, później zapałki.
Przeczytaj też:
Jeśli interesuje cię szeroko pojęta tematyka outdoorowa, wówczas może zainteresuje cię również książka pt. „Podręcznik przetrwania dla sił specjalnych”, której autorem jest Chris McNab.