Jukatan i jego strefy archeologiczne od lat rozpalały moją wyobraźnię. Aż wreszcie tam wylądowałem i zobaczyłem na własne oczy to, o czym dotychczas jedynie czytałem w książkach. To, co wydawało się takie odległe.

Też wyruszasz w tym kierunku, aby zobaczyć tutejsze zabytki i przyrodę? Oto lista miejsc, które odpowiadają na pytanie: co warto zobaczyć na Jukatanie? Przy czym, nie jest to ranking, lecz lista alfabetyczna… dlatego najlepiej przejrzyj wszystkie moje propozycje, od początku do końca, i znajdź coś, co będzie ci odpowiadać najbardziej.

Chichén Itzá

Co warto zobaczyć na Jukatanie? Oczywiście, że Chichén Itzá
Chichén Itzá to rzeczywiście istny cud świata

Nic tak nie przyciąga jak cuda świata, a jeden z nich znajduje się właśnie na Jukatanie. Oczywiście nie chodzi o jeden ze starożytnych cudów świata, a o ten ze współczesnej listy. Choć oczywiście samo Chichén Itzá nie jest współczesne. To dawne miasto Majów, które lata świetności ma dawno za sobą, ale wciąż zachwyca rozmachem i pięknem.

Zobacz więcej zdjęć z Chichén Itzá.

Cenoty

Trudno o drugą równie charakterystyczną rzecz dla Jukatanu niż właśnie cenoty. A jest ich tutaj tysiące! O czym dokładnie mowa? O studniach krasowych, które pełniły ważną rolę – również duchową – w życiu dawnych ludów, a dziś są niezwykłą atrakcją… dzięki której można zażyć kąpieli wewnątrz niecodziennej, podziemnej groty.

Poznaj jukatańskie cenoty.

Cobá

Rozległa strefa archeologiczna, którą można zwiedzać pieszo, bądź szybciej – rowerem. A na samym końcu czeka na nas piramida, na którą można wejść po wyślizganych już przez ludzi stromych schodach. Jednak warto, bowiem widok ze szczytu tej pradawnej budowli jest wspaniały!

Coba - ruiny Xaibe
Rowerem po dżungli, czyli zwiedzanie majańskich ruin

Sprawdź, jak wygląda Cobá widziana z rowerowego siodełka.

Ek’ Balam

Jedno z nielicznych miejsc, w których można bez problemu wejść na szczyt dość wysokiej majańskiej piramidy. Te zazwyczaj są odgrodzone od zwiedzających, a tutaj mamy taką możliwość. Ponadto zobaczymy w Ek’ Balam liczne mniejsze pozostałości po dawnej cywilizacji, może nie tak imponujące jak w Chichén Itzá czy Uxmal, ale nadal są one warte zobaczenia.

Piramida w Ek' Balam
Ze szczytu majańskich piramid widać odległy horyzont i pobliskie ruiny

Zwiedź razem ze mną Ek’ Balam.

Sian Ka’an

Dla odmiany, od ciągłego zwiedzania ruin, warto wybrać się na lagunę Sian Ka’an, na wybrzeżu Riviera Maya. Choć i tutaj znajdziemy nieco ruin, bowiem do rezerwatu możemy wejść choćby poprzez niewielką, ale ładną strefę archeologiczną Muyil. A sama laguna to rozległy teren, na którym żyją rozmaite zwierzęta. Jedne pewnie będziemy chcieli znaleźć na swojej drodze, innych wolelibyśmy nie spotkać twarzą w twarz.

Popłyń razem ze mną przez lagunę w rezerwacie Sian Ka’an.

Tulum

Chyba najbardziej fotogeniczne miejsce na Jukatanie, a już na pewno jedno z najbardziej rozpoznawalnych. Goszczące często na marketingowych materiałach biur turystycznych i po prostu na pamiątkowych zdjęciach turystów… ale czemu się dziwić? W końcu zabytki Tulum znajdują się tuż nad przepięknym wybrzeżem. Całość wygląda malowniczo.

Co warto zobaczyć na Jukatanie? Strefę archeologiczną w Tulum!
Tulum jest malowniczo położone nad wybrzeżem Riviera Maya

Zobacz malownicze Tulum.

Uxmal

Nieco mniej znana od Chichén Itzá, ale nie mniej imponująca strefa archeologiczna z potężną piramidą i garścią innych zabytków, które warto zobaczyć z bliska. Samo to jedno miejsce daje podróżnikowi dużo satysfakcji w oglądaniu, a w jego pobliżu są jeszcze liczne mniejsze strefy archeologiczne, do których można zajechać przy odrobinie wolnego czasu.

Uxmal - Piramida Czarownika
W Uxmal jest mniej turystów niż w Chichén Itzá, ale zrobi ono na tobie nie mniejsze wrażenie

Przyjrzyj się Uxmal z bliska.


Przeczytaj też:

Sprawdź mapę artykułów i znajdź również inne miejsca na Jukatanie, które opisałem.