Współpraca reklamowa z Audioteka
Geografia to nie tylko mapy pełne gór, rzek, jezior, mórz i oceanów. To nie tylko rozmieszczenie surowców naturalnych pod powierzchnią ziemi i pod dnem oceanów. To także nie tylko lasy, pustynie, sawanny i stepy. To również nie tylko stałe prądy morskie, zjawiska atmosferyczne, czy charakterystyczne wiatry… Geografia to również polityka. I łącząca każdy z tych elementów geopolityka, którą to właśnie od podstaw wykłada Tim Marshall w swojej książce pt. “Więźniowie geografii”.
I choć w tytule jest mowa o więźniach, to jednak na łamach swej książki Tim Marshall uwolni przed czytelnikiem sporą dawkę wiedzy. Sporą dawkę informacji, które czytelnik po przeczytaniu powinien przetrawić i przemyśleć. Ale spokojnie, nie jest to wiedza ciężkostrawna, wręcz przeciwnie, jest ona przekazana w formie lekkiej i zrozumiałej, choć zarazem pokazującej niezwykłą złożoność otaczającego nas świata. W tym świata społeczeństw, państw, polityki. A Tim Marshall robi to zarówno na podstawie historii, jak i współczesności – opierając się na konkretnych, wyrazistych przykładach, takich jak Rosja, Chiny, Indie, Afryka, Bliski Wschód czy Europa Wschodnia. I na tej podstawie pokazuje, jak rozmaite czynniki, takie jak ukształtowanie terenu, dostępność różnych surowców, klimat (i wiele, wiele innych zmiennych) mają wpływ na kształtowanie się rozmaitych państwowości na przestrzeni wieków. I dlaczego los niektórych narodów był tak tragiczny, a inne społeczeństwa z kolei osiągnęły spektakularne sukcesy.
Ktoś, kto geopolitykę zna dobrze, miał już wcześniej do czynienia z tą dziedziną nauki, zapewne w “Więźniach geografii” nie odnajdzie nic nowego i zaskakującego. Choć bez wątpienia może dzięki tej książce utrwalić swoją wiedzę. Jeśli jednak ktoś dopiero wkracza w ten świat – książka Tima Marshalla złapie go za rękę i wprowadzi weń w należyty sposób. Tak, aby poczuć się w nim pewnie. Albo choć odrobinę pewniej niż dotychczas.
Przeczytaj też:
Interesują cię tematy geopolityczne? Może więc cię zaciekawić tekst „Znaczenie geopolityczne Grenlandii”.
Ale chętnie pokażę ci również moją mapę tekstów, na której łatwiej odnajdziesz interesujące cię artykuły podróżnicze.