To uczucie, gdy szukasz w internecie czegoś w prywatnej sprawie, a trafiasz na artykuł na Onet.pl/Przegląd Sportowy, w którym dość obszernie cytowany jest twój tekst…

Tomasz Merwiński w Onecie/Przeglądzie Sportowym - historia piłki nożnej

A jest to o tyle ciekawe, że zazwyczaj piszę o podróżach, rzadziej o historii, a tymczasem wpis odnoszący się do mojej strony pojawił się… w sportowej części tego dużego i popularnego portalu. Nie jest to jednak zupełnie bez sensu, gdyż artykuł ten pojawił się w związku z rocznicą wydarzenia, które to leży gdzieś na styku historii (polityki, militariów) i piłki nożnej. Chodzi bowiem o słynną wojnę futbolową opisaną przed laty przez Ryszarda Kapuścińskiego w książce o takimże właśnie tytule. Jakub Radomski, w swoim artykule „Najpierw pełne nienawiści mecze, a później krwawy konflikt. Dlaczego wybuchła wojna futbolowa?”, poszukuje bowiem faktycznych przyczyn wybuchu tego brutalnego starcia między dwoma biednymi państwami Ameryki Północnej – Hondurasem i Salwadorem. O wojnie, która stoczyła się między 14 a 18 lipca 1969 roku (stąd też określana jest wojną stu godzin), a której to źródeł do dziś (niekoniecznie słusznie) powszechnie upatruje się właśnie w wydarzeniach piłkarskich z tamtych lat (stąd nazwa: wojna futbolowa).

Krótko mówiąc, artykuł na Onet.pl/Przegląd Sportowy porusza temat, który i ja kilka lat wcześniej poruszyłem w jednym z moich tekstów, stąd też pojawiają się tam odniesienia i cytaty z mojego wpisu. No cóż, miło jest być dla kogoś inspiracją, czy źródłem wiedzy.


Przeczytaj też:

Rzuć okiem na źródłowy tekst, do którego odnosił się dziennikarz portalu Onet.pl/Przegląd Sportowy i sprawdź, jakie są prawdziwe przyczyny wybuchu wojny futbolowej.