Widząc oferty wakacji, zapewne zauważasz, że są różne typy all inclusive i zastanawiasz się, czym tak właściwie się one od siebie różnią? Spróbuję zatem wyjaśnić, na czym polegają najważniejsze różnice. A przy okazji wskazać możliwie wszystkie rodzaje all inclusive istniejące na rynku oraz zaprezentować ich nazewnictwo, jakie stosują biura podróży.

All inclusive – co oznacza?

Klasyczne all inclusive oznacza ofertę obejmującą trzy posiłki dziennie: śniadania, obiad/lunch oraz kolację. Ponadto wliczone w cenę są przekąski pomiędzy głównymi posiłkami, napoje bezalkoholowe oraz alkohole lokalne. Za korzystanie z alkoholi importowanych trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Wszystko to o określonych godzinach dostępne jest w hotelowych restauracjach oraz barach.

All inclusive - co oznacza? Wygodę! Jakie są typy all inclusive? Różne!
Nie ma co ukrywać, all inclusive to zazwyczaj po prostu ogromna wygoda

All inclusive light – co to znaczy?

Tańszą, ale przez to skromniejszą wersją jest all inclusive light. Podobnie jak klasyczne all inclusive, posiada ono trzy główne posiłki, ale już niekoniecznie przekąski pomiędzy nimi. Skromniejsze jest również serwowanie napojów: te alkoholowe są dodatkowo płatne, ewentualnie część alkoholi może być wliczona w cenę, np. wino, piwo, bądź też może być określone, że gościom przysługuje jedynie 5 napojów dziennie.

All inclusive soft – co to znaczy?

Słowo soft pojawiające się przy określeniu all inclusive to najpewniej alternatywna wersja nazwy dla all inclusive light. Tak samo jak powyżej, jest to okrojona wersja wypoczynku w stylu all inclusive, charakteryzująca się ograniczeniami w dostępie do napojów (ew. innych usług hotelowych).

All inclusive light, All inclusive soft, a może All inclusive plus?
Pełne wyżywienie, bary przy samej plaży… istny raj!

All inclusive plus – co to znaczy?

Z kolei w drugą stronę podąża oferta all inclusive plus. Jest ona nieco rozszerzonym pakietem standardowego all inclusive. Oznacza to więc trzy główne posiłki: śniadanie, obiad i kolację, przekąski między posiłkami oraz nielimitowane napoje bezalkoholowe, ale i alkohol. Jaka jest więc korzyść z wzięcia “plusa” w stosunku do standardowej wersji all inclusive? Zawiera ona dodatkowe usługi w pakiecie, a te zależą od hotelu. Może to być korzystanie z zabiegów SPA, bezpłatny dostęp do leżaków i ręczników plażowych, czy nawet serwowanie napojów przez obsługę na samej plaży.

Ultra all inclusive – co to znaczy?

Najbardziej rozbudowaną formułą all inclusive będzie opcja ultra. Posiada ona pełen pakiet: śniadanie, obiad, kolację, przekąski między posiłkami, nielimitowane napoje, w tym alkoholowe, a wśród nich wiele importowanych. Ponadto: bezpłatny dostęp do restauracji a’la carte (które dla zwykłych gości mogą być dostępne w ograniczonym zakresie bądź dodatkowo odpłatne), czy nawet room service. Dla gości w najwyższych opcjach cenowych może być także wydzielony osobny, dostępny tylko dla nich bar, basen, fragment plaży, recepcja oraz konsjerż. Mogą oni oczywiście korzystać również z części hotelowej dostępnej dla wszystkich gości, także tych z niższym pakietem usług, ale sytuacja ta nie jest możliwa w drugą stronę. Goście będący na wypoczynku all inclusive ultra mają więc większy wybór barów i restauracji, a zdarza się także, że w barach premium serwowane są lepsze smakowo drinki, przygotowywane przez lepiej wykwalifikowanych barmanów. A jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób rozróżniani są klienci premium od standardowych to jest to niezwykle proste – różni ich kolor opaski na ręce, jaki otrzymują przy recepcji.

Premium all inclusive - co to znaczy?
Premium all inclusive to wybór dla najbardziej wymagających klientów

Premium all inclusive – co to znaczy?

W przypadku niektórych ofert turystycznych można spotkać się z dodatkiem “premium” przy określeniu all inclusive. Najprawdopodobniej będzie to ten sam typ urlopu, co w przypadku ultra all inclusive – jest to jedynie inna nazwa, ale pakiet ten jest równie rozszerzony, czyli do niemal maksimum.

All inclusive 24H – co to znaczy?

Niekiedy można się spotkać z oznaczeniem all inclusive 24H. Oznacza ono ni mniej, ni więcej, że dana oferta dostępna jest przez całą dobę, choć oczywiście nie chodzi tu o wszystkie bary i restauracje na terenie hotelu. Na porę nocną zazwyczaj otwarty pozostaje jeden bar z przekąskami i alkoholem. O ile oferta alkoholu może być taka sama, jak w barach dostępnych za dnia, tak już wybór przekąsek będzie zapewne mocno ograniczony.

All inclusive 24H - co to znaczy? To znaczy, że kiedy nie pójdziesz jeść lub pić to zawsze coś dostaniesz
Dobre przekąski, dobre drinki o każdej porze… czyli all inclusive 24H

Najlepsze all inclusive?

Znasz już różne oznaczenia dla ofert all inclusive. Wiesz, jak bardzo mogą się między sobą różnić takie typy wypoczynku w hotelu. Być może więc zastanawiasz się teraz, jakie będzie najlepsze all inclusive dla ciebie?

Odpowiedzieć na to pytanie musisz sobie osobiście: bowiem najlepsze jest takie, które będzie odpowiadać twoim potrzebom i możliwościom. Jeśli stać cię na najwyższy pakiet i wiesz, że pełna obsługa hotelowa da ci więcej satysfakcji ze wszystkich dostępnych typów all inclusive to skorzystaj z all inclusive premium lub all inclusive ultra. Jeśli jednak dopiero oswajasz się z taką opcją wakacji to może na początek sięgnij po klasyczne all inclusive, aby na spokojnie zasmakować takiej oferty. Jeśli z kolei nie dysponujesz większą gotówką to weź wersję all inclusive soft lub all inclusive light, aby spróbować choć trochę tego typu wakacji… Musisz jednak pamiętać, że są to opcje “zubożone”, więc niekoniecznie muszą ci dawać pełen obraz wakacji all inclusive. Nie zniechęcaj się więc po pierwszym razie. Pamiętaj też, że każdy hotel oferuje inny poziom usług i nie zawsze all inclusive ultra będzie dla ciebie tak samo satysfakcjonujące w różnych miejscach świata. Wczytuj się dokładnie w oferty, poszukuj informacji, jakie restauracje oraz bary są dostępne na terenie hotelu, w jakich godzinach są one otwarte, co wliczone jest w cenę, jakie jeszcze atrakcje czekają na ciebie na terenie obiektu hotelowego. I dopiero wtedy podejmij decyzję, co jest dla ciebie najlepsze.

Najlepsze all inclusive? Wcale nie musi być w hotelu 5-gwiazdkowym
Najlepsze all inclusive to takie, które… będzie najbardziej odpowiadać Tobie

Wybór najlepszej opcji all inclusive może być też uzależniony od twoich preferencji, jeśli chodzi o sposób spędzania czasu poza hotelem. Jeśli zamierzasz często opuszczać hotel, by zwiedzać, czy nawet by próbować lokalnej kuchni poprzez mniejsze restauracje – wówczas skromniejsza wersja all inclusive będzie dla ciebie lepsza. A może nawet w ogóle nie powinno cię interesować all inclusive, lecz jedynie częściowe wyżywienia (np. tylko śniadania). Z kolei jeśli wiesz, że większość czasu spędzisz na terenie hotelu, wówczas najwyższa opcja all inclusive pozwoli ci maksymalnie skorzystać z oferty hotelu, na terenie którego spróbujesz różnych rzeczy, ale też odpoczniesz w mniej tłocznej strefie dostępnej tylko dla klientów premium.

Co wybierzesz? To już musisz zadecydować ty.

Przeczytaj też:

Jeśli szukasz dla siebie dobrego miejsca do noclegu, sprawdź moje recenzje hoteli (i innych miejsc noclegowych).

A może szukasz miejsc – gdzie wyjechać? Sprawdź moją mapę podróży.