Tytuł “Zaginione piramidy Azteków” może być nieco mylny, bowiem dokument ten nie odnosi się do poszukiwania jakichś mitycznych, zaginionych i dotychczas nieodkrytych piramid dawnej cywilizacji Azteków. Jest to raczej program poświęcony szeroko pojętemu odtwarzaniu tej dawnej kultury środkowoamerykańskiej. Dzięki połączeniu wiedzy różnych specjalistów oraz dzięki rozmaitym współczesnym technologiom, twórcy programu postanawiają dowiedzieć się więcej na temat tego ludu oraz tego, jak budowali swoje piramidy? Jakim byli społeczeństwem? W jaki sposób rozwinęli swoje imperium?

Twórcy tego dokumentu nie boją się wyzwań, włącznie z własnoręcznym budowaniem piramidy, aby dzięki temu lepiej poznać narzędzia, techniki i możliwości dawnych budowniczych. Czynią to oczywiście w możliwie jak najbardziej prymitywny sposób, czyli bez użycia współczesnych technologii – choć jak się okazuje, wiedza i możliwości dawnych Azteków wcale tak prymitywne, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać, nie były. Zresztą, patrząc na masywność i monumentalność konstrukcji tworzonych przez tę dawną cywilizację trudno podejrzewać ich o prymitywność. To wszystko musiało być z góry dobrze zaplanowane i z pomysłem zrealizowane. Dlatego właśnie ich wiedza okazuje się zaawansowana i solidna jak na erę, w której panowali.

Oczywiście różnych interesujących smaczków związanych z Aztecką kulturą jest tutaj więcej, niż tylko kwestie architektoniczne. Ale bez wątpienia stanowią one ważny wątek całego dokumentu. A ten – co tu dużo mówić – jest ciekawy, szczególnie dla kogoś, kto kulturami Nowego Świata interesuje się amatorsko – nie sięga po fachową literaturę, ale rzuca okiem na wszelkie lekkie materiały, które łatwo i przyjemnie się chłonie.


Przeczytaj też:

Chcesz zobaczyć, jak wyglądają dziś piramidy Majów – kultury z podobnego kręgu kulturowego, co Aztekowie? Zatem zobacz, jak wygląda: