Wikipedia jest darmową internetową encyklopedią, która w swój specyficzny sposób naśladuje encyklopedię komercyjną. I ponieważ tworzą ją internauci, zazwyczaj pasjonaci opisywanych tematów, którzy nawet nie muszą być zarejestrowani w systemie Wikipedii, a na dodatek nad publikacjami nie ma eksperckiego nadzoru ze strony naukowych autorytetów, to może ten fakt rodzić wiele wątpliwości odnośnie rzetelności tworzonych w ten sposób haseł. Jednakże większość internautów na co dzień nie zastanawia się nad tym faktem i korzystają oni z Wikipedii zupełnie bezkrytycznie. Dlatego wiele marek próbuje zaistnieć na jej łamach. Czy słusznie? Jakie znaczenie marketingowe ma wpis na Wikipedii dotyczący marki?

1. Budowanie wiarygodności

Pierwszym odczuciem, jakie u internauty wywołuje znalezienie na Wikipedii wpisu o marce (firmie, osobie, wydarzeniu, miejscu itd.), jest przekonanie, że opisywany podmiot w rzeczywistości istniał lub istnieje. I nie był on jedynie ulotnym, niewiele znaczącym incydentem, skoro wart jest wspomnienia w tekście o charakterze kronikarskim. Hasła encyklopedyczne (abstrahując od faktycznej naukowej wartości Wikipedii) w świadomości ludzkiej należą do najbardziej wiarygodnych świadectw potwierdzających zaistnienie danej sytuacji, miejsca, marki, czy osoby. Tak więc pojawienie się takiej publikacji automatycznie buduje wiarygodność opisywanego podmiotu.

2. Kształtowanie renomy

Przy wpisach encyklopedycznych, wraz z wiarygodnością opisywanej marki (firmy, osoby, wydarzenia, miejsca itd.) podąża jej renoma. W ten sposób w czytelniku rodzi się przekonanie, że skoro opisywany podmiot był warty wspomnienia na łamach „naukowej” publikacji to muszą istnieć pewne argument stojące za tym faktem. Zwykle są to silne argumenty związane m.in. z osiągnięciami (technologicznymi, naukowymi, sportowymi, politycznymi itd.), skalą (zjawiska, wydarzenia, produkcji itd.), czy wagą (tj. ważnością, autorytetem, statutem, medialnością) podmiotu. Użytkownik może więc sądzić, że zaistnienie wpisu na Wikipedii świadczy o tym, że dana marka np. dokonała czegoś na wielką skalę, zrewolucjonizowała branżę, czy też wprowadziła na rynek nową jakość, co w efekcie musi świadczy o jej renomie.

3. Wzbudzanie zainteresowania (generowanie ruchu)banner-wpis-na-wikipedii

Trafienie na wzmiankę o danej marce w jednym z wpisów, czy też wejście bezpośrednio na wpis, który poświęcony jest tylko i wyłącznie jednej konkretnej marce (firmie, osobie, wydarzeniu, miejscu itd.) może w efekcie wzbudzić u użytkownika zainteresowanie się nią. Artykuły na Wikipedii wzbogacane są linkami kierującymi do źródeł, w tym i bezpośrednio do oficjalnych stron internetowych danych podmiotów. Użytkownicy w celu pozyskania dalszych informacji na temat marki bardzo często korzystają z owych linków, co w efekcie powoduje napływ nowych użytkowników na stronę docelową. To zwiększa szanse na nowe konwersje, czyli bardziej namacalne korzyści niż niemierzalna (ale bardzo ważna!) wiarygodność i renoma.

Proces myślowy użytkownika, który trafia na wpis encyklopedyczny dotyczący marki jest zwykle bardzo prosty. Osoba czytająca encyklopedyczne hasło buduje w swojej świadomości obraz dotyczący danej marki: najpierw ją uwiarygadniając, następnie nadając jej odpowiednią ważność (renomę), a wreszcie wykazując zwiększone zainteresowanie nią. Nic więc dziwnego, że firmy chcą być obecne na Wikipedii. Tym bardziej, że portal ten osiąga wysokie pozycje w wynikach wyszukiwarek internetowych.