blog z pasją pisany: podróże, marketing, historia

Alikes – słone jezioro w Tigaki na Kos

Na północnym wybrzeżu wyspy Kos, około 10 km na zachód od miasta Kos, znajduje się słone jezioro Alikes. Otoczone z trzech stron przez ludzkie siedziby: Marmari, Tigaki i Linopotis, a z czwartej strony ograniczone kawałkiem lądu i wodami Morza Egejskiego, stanowi istną oazę dla zwierząt. A przede wszystkim dla ptactwa. Bo jego tutaj jest zdecydowanie najwięcej. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że mamy tu do czynienia ze skrajnie nieprzyjaznym – bo i pełnym soli, “poprzemysłowym” – środowiskiem. A jednak stada ptaków przesłaniające część nieba nad jeziorem, czy może raczej nad słonymi mokradłami Alikes, zdają się mówić coś zupełnie innego.

Słone jezioro na Kos - Alikes
Z ruin Palio Pyli widać słone jezioro i jego charakterystyczny kolor

Słona oaza

Mamy tu bowiem do czynienia ze słonym jeziorem, które jeszcze do końca lat ‘80 XX wieku było swoistą “fabryką” soli kuchennej. Dziś już niespecjalnie widać tu przemysł, doskonale za to prezentuje się natura. Przede wszystkim wspomniane ptactwo, reprezentowane przez jakże charakterystyczne flamingi, ale i trznadle modrogłowe, czy kazarki rdzawe z rodziny kaczkowatych, czy wreszcie przez czajki szponiaste. Lecz choć dominuje tu ptactwo, nie tylko ono żyje nad wodami słonego jeziora, między Tigaki a Marmari. Spotkać tu można również przedstawicieli innych gatunków, jak choćby motyle danaus chrysippus, nazywane także afrykańskimi królowymi lub afrykańskimi monarchami. Co ciekawe, gatunek ten w Europie nie zwykł występować, a wyspa Kos jest jedynie wyjątkiem od tej reguły.

Słone jezioro Alikes Kos
W tle, kilkadziesiąt kilometrów za mokradłami, majaczą góry na Kos
Alikes słone jezioro Kos
Trzeba przyznać, że o zmierzchu, miejsce to przyciąga wzrok

Słone jezioro Tigaki na Kos

Raj dla ptactwa

Powyższa skromna lista zupełnie jednak nie oddaje bogactwa gatunkowego, jakiego możemy tutaj doświadczyć. Dorzucając bowiem do przykrótkiej listy: meropsy, wodniki, sieweczki obrożne, czaple nadobne, pójdźki, dzierzby gąsiorki, zaganiacze blade, pokrzewki czarnogardłe czy pokrzewki wąsate, a wreszcie pliszki żółte i dzierlatki – wciąż mogę powiedzieć, że to lista dalece niepełna, nie osiągająca nawet połowy gatunków, jakie można w miejscu tym spotkać. I nie powinno to dziwić, ptactwo ma bowiem tutaj nawet około 930 tysięcy metrów kwadratowych słonych mokradeł do swojej dyspozycji. Z czego około 790 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się… poniżej poziomu morza. Może nie nazbyt wiele, bo średnio około 32 cm, ale jednak… Co może być dość zaskakujące przy takiej bliskości Morza Egejskiego. Choć z drugiej strony słone jeziora w pobliżu wielkich akwenów wodnych nie są czymś zupełnie niespotykanym na Ziemi.

Stada ptaków lecące nad słonym jeziorem Tigaki (Alikes) na Kos

Ptactwo nad słonym jeziorem w Tigaki na Kos

Zachód słońca nad słonym jeziorem Alikes na Kos

Zachód słońca nad Alikes na Kos (słone jezioro Tigaki)

Nawet jeśli znajomość gatunków ptaków oraz umiejętność ich rozpoznania i rozróżnienia są dla ciebie obce – i tak warto tu przybyć. Po prostu by zobaczyć te stada latające nad naszymi głowami. Lub nad lustrzaną taflą słonej wody z majaczącymi górami gdzieś w tle. Nad taflą jeziora, które wygląda nader życiodajnie…

…choć i śmierć pokazuje tutaj swoje niebezpieczne oblicze. W świetle zachodzącego słońca.

Martwy ptak nad słonym jeziorem na Kos


Przeczytaj też:

Słone jezioro na Kos ładnie widać z twierdzy Palio Pyli.

A jeśli chcesz więcej zabytków na Kos to sprawdź „Asklepiejon na Kos”.

« »
WordPress PopUp Plugin