Wraz z upływem lat znikają świadkowie II wojny światowej. Lecz mowa tu nie tylko o ludziach, ale i miejscach. Choć miejsca te zostają wymazane nie tyle z mapy, co raczej z ludzkiej świadomości. Umyka nam wiedza na temat tego, czym te obiekty kiedyś były. Jaką rolę w dawnych latach pełniły. Albo wręcz… zanika w ogóle pamięć, że takie miejsca istnieją. Choć nierzadko są niemal pod naszym nosem. A właśnie o takich punktach na mapie pisze Christopher Macht w swojej książce pt. “Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce. Spowiedź Hitlera i nazistów”.

Na początku jednak wspomnę, że jest to książka dość nietypowa. Nieco na przekór tytułowi, nie jest to przewodnik sensu stricte, wytyczający przed czytelnikami ścieżki do zwiedzenia miejsc pamiętających Adolfa Hitlera i jego “wykonawców rozkazów”. Choć jednocześnie zabiera ona czytelnika w rozmaite punkty mapy Polski, aby przybliżyć mu nieco faktów na temat istnienia pewnych obiektów, ale by również powiedzieć o nich nieco więcej. Nie czyni tego jednak w sposób typowy dla przewodników, rzucając nagłówkiem, esencjonalnym opisem i kilkoma zdjęciami pokazującymi stan obecny “atrakcji”. Bo nie dość, że raczej pokazuje te miejsca i związaną z nimi historię bardziej w czasie “przeszłym” niż “teraźniejszym”, sięgając po historyczne zdjęcia… to jeszcze robi to w sposób fabularyzowany. Jako głównego “bohatera” lektury czyniąc kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera, który wyrusza “w podróż” ku rozlicznym miejscom, związanym z nazistami, a którego towarzyszem podróży pozostaje sam Joseph Goebbels, osławiony minister propagandy. Ten ostatni wypytuje swojego Führera, przy okazji wyprawy na ziemie Polski, o rozmaite rzeczy, wyciągając na światło dzienne różne mniej lub bardziej tajne plany ówczesnych niemieckich władz. Pokazując czytelnikom inne oblicza miejsc, które nierzadko pełnią dzisiaj odmienną rolę lub niszczeją w zupełnym zapomnieniu.

Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce - książka o II wojnie światowej
„Szlakiem tajemnic zbrodniarzy w Polsce” zabierze nas w różne miejsca na terenie Polski, pamiętające historię pierwszej połowy XX wieku

Muszę przyznać, że sposób prowadzenia narracji w książce Christophera Machta jest dość niecodzienny. Rzadko bowiem głos oddaje się samemu Adolfowi Hitlerowi, a jak już się oddaje – kojarzony jest on raczej z charakterystycznymi przemowami pełnymi złowieszczej pasji. Tymczasem w lekturze pt. “Na szlaku tajemnic zbrodniarzy w Polsce” Führer pokazuje różne twarze swojej osobowości – co bliższe jest historycznej rzeczywistości, niż próbuje powiedzieć stereotypowy pogląd o tym człowieku. Są to twarze lepsze i gorsze, ale bez wątpienia zaskakujące dla mniej obytego z tematyką czytelnika. I myślę, że warto i taką perspektywę poznać. Tak jak i warto poznać miejsca, o których opowiada (ustami Hitlera, Goebbelsa i innych nazistów) Christopher Macht. Tym bardziej, że mowa jest tutaj o obiektach, które leżą w granicach współczesnej Polski. I ich istnienie oraz historia zaskoczą niejednego miłośnika takiej literatury.


Przeczytaj też:

Jednym z miejsc, które pojawia się w tej książce, jest śluza Leśniewo Górne na Mazurach.

Jeśli interesuje Cię historia w formie czytanej, sprawdź również książkę „Okupowana Polska w liczbach”.