Czeka cię długi lot samolotem i zastanawiasz się, co robić w samolocie, aby w miarę bezboleśnie znieść kilka, czy kilkanaście godzin w powietrzu? Nie ma na to jednej rady, każdy człowiek będzie potrzebował innego rozwiązania. Dlatego przygotowałem poniżej dość obszerną listę różnych rzeczy, o które możesz zadbać, aby zwiększyć swój komfort podróży. I mam nadzieję, że dzięki nim dowiesz się, jak przetrwać długi lot samolotem… a jeśli wypracujesz jeszcze inne metody, bądź już takie posiadasz, a o nich nie wspomniałem, koniecznie podziel się swoim doświadczeniem!

1. Wybierz odpowiednie miejsce w samolocie

Jeśli masz taką możliwość, to wybierz takie miejsce w samolocie, które pomoże ci lepiej przetrwać długi lot. Lepsze, czyli jakie? To zależy:
– jeśli zamierzasz dużo spać, wybierz miejsce przy oknie, aby nie budzili cię współpasażerowie, chcący wyjść do toalety;
– jeśli wiesz, że potrzebujesz częściej chodzić do toalety, albo korzystać z korytarza do spacerów, wybierz miejsce właśnie przy korytarzu, aby nie przeciskać się między fotelami a nogami innych pasażerów.

Dodatkowy pomysł: jeśli podejrzewasz, że twój lot nie jest w pełni obłożony, możesz również przemyśleć, czy nie warto zaryzykować taką strategię:
– lecąc samemu, zająć środkowe miejsce w rzędzie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że ktoś usiądzie obok. Inni pasażerowie będą w pierwszej kolejności szukać w pełni wolnych rzędów lub rzędów z dwoma miejscami wolnymi obok siebie. Dzięki temu możesz mieć cały rząd dla siebie!;
– lecąc z kimś, zająć dwa skrajne miejsca w rzędzie, a środkowe zostawić puste. To też zmniejszy szansę na to, że ktoś wybierze to miejsce, mając do dyspozycji inne wolne miejsca. Możecie więc mieć dodatkową wolną przestrzeń dla siebie!

2. Naładuj baterie do swojej elektroniki

W samolotach zazwyczaj są odpowiednie kontakty lub porty służące do ładowania urządzeń elektronicznych. Niestety, nie zawsze one działają. Dlatego bezpieczniej jest podładować wcześniej swoje urządzenia, aby mieć pewność, że będziemy mogli z nich dłużej korzystać. A nawet wówczas możemy się podłączyć pod samolotowe gniazdko i prądu z niego używać do podtrzymania maksymalnego podładowania tych urządzeń, aby brak prądu nie zaskoczył nas po wylądowaniu.

Dodatkowy pomysł: zabierz ze sobą powerbanka, lepiej go mieć awaryjnie, nie tylko w samolocie, ale i w dalszej podróży.

Jak przetrwać długi lot samolotem? Powerbank może być w tym pomocny
Powerbank może Ci pomóc przetrwać długi lot samolotem – reanimuje Twój telefon lub inne urządzenie elektroniczne!

3. Pobierz ebooki, audiobooki, podcasty, filmy

Wszelkie rozrywki kulturalne, z których możesz korzystać w formie elektronicznej – czy to na smartfonie, czy na laptopie – warto pobrać wcześniej, bo w samolocie niekoniecznie będzie dostępny internet. A jak będzie to zapewne odpłatny. Dodatkowe pliki nie zajmują więcej miejsca w walizce, a jedynie w pamięci urządzenia, a jeśli w trakcie dalszej podróży pojawi się potrzeba, aby mieć więcej więcej wolnej pamięci w telefonie – choćby na zdjęcia – zawsze można pobrane wcześniej pliki usunąć.

A może warto rozważyć zabranie ze sobą starego dobrego otwarzacza MP3? Ograniczy to rozładowywanie się telefonu (i zajmowane w nim miejsce dużymi plikami). A taki odtwarzacz, sam w sobie, zajmuje niewiele miejsca.

Oczywiście na niektórych lotach można mieć też dostęp do pokładowej bazy filmów, bądź muzyki. Ale niekoniecznie muszą tam znajdować się filmy, które cię zainteresują. Choć, oczywiście, możesz to potraktować, jako okazję do obejrzenia czegoś spoza swojej strefy komfortu, czegoś nowego. Ale też może być tak, że filmy te będą dostępne w niezrozumiałym dla ciebie języku.

Dodatkowy pomysł: warto sięgnąć po filmy, ebooki, audiobooki, podcasty, z których lepiej poznasz kulturę miejsca, w które lecisz.

4. Weź ze sobą książkę, przewodnik, krzyżówkę, kolorowanki

Była mowa o elektronicznych książkach, ale może wolisz te papierowe? Nie weźmiesz ich aż tyle, co tych elektronicznych, bo jednak swoje ważą i miejsce zajmują, ale jedna gruba książka spokojnie na długi lot ci wystarczy. A może skusisz się na specyficzny rodzaj “książki”, jakim może być zestaw krzyżówek lub kolorowanek, które zajmą twój umysł na długi czas?

Dodatkowy pomysł: weź książki związane z miejscem, do którego lecisz. A może nawet uda ci się znaleźć takie kolorowanki?

Jak przetrwać długi lot? Książka jest bez wątpienia dobrym pomysłem
Dobra książka na lot i można przetrwać wiele godzin w samolocie!

5. Ucz się języka

“Koniec języka za przewodnika” – chyba każdy z nas zna to powiedzenie. Ponadto znajomość choćby kilku podstawowych słów w lokalnym dialekcie może przełamać lody, czy nawet zaskarbić sobie sympatię lokalsów. To może wiele znaczyć!

Dodatkowy pomysł: szlifować też możesz po prostu np. język angielski, pomimo że lecisz do kraju, w którym ojczystym jest zupełnie inny język. W końcu angielski to dla wielu osób język międzynarodowy!

6. Planuj dalszą podróż

Długi lot można wykorzystać na planowanie kolejnych kroków twojej podróży. Jeśli tylko masz ze sobą materiały, jak choćby przewodnik, czy różne informacje pobrane z internetu, to właśnie w samolocie możesz je na spokojnie przejrzeć i zaplanować, co dalej. Robić notatki, zaznaczać punkty na mapie, wytyczać trasy, szykować rozpiskę na kolejne dni.

Dodatkowy pomysł: przed lotem pobierz w wersji offline mapę regiony, do którego lecisz – o ile umożliwia to aplikacja, z której korzystasz (a umożliwia to m.in. Google Maps, Maps.me).

7. Przygotuj gry

Zdecyduj, czy weźmiesz ze sobą gry planszowe (najlepiej w wersji podróżnej), czy jednak pozostaniesz przy grach wideo. Rozważ też wybór pod tym kątem, czy w dany tytuł możesz zagrać solo, czy z towarzyszem podróży. Rozgrywka może pochłonąć wiele minut waszego lotu!

W niektórych liniach lotniczych są dostępne gry wideo w pokładowym systemie multimedialnym. Również w wersji wieloosobowej!

Dodatkowy pomysł: wystarczy ci kilka kartek papieru i długopisy, aby zagrać z kimś w statki, państwa-miasta, czy kółko i krzyżyk lub inne tego typu gry.

8. Zadbaj o siebie

A co powiesz na małe SPA? Możesz zrobić sobie masaż – wziąć ze sobą odpowiednią kulkę lub po prostu uciskać różne partie ciała swoim kciukiem, np. ramiona, uda, łydki. Ale co powiesz na maseczkę? Szczególnie istotne mogą okazać się te nawilżające, w końcu powietrze w samolocie bardzo wysusza.

Dodatkowy pomysł: możesz spakować ze sobą specjalny roler do twarzy, aby zrobić sobie specjalny masaż tej części ciała (ujędrniający, przeciwzmarszczkowy).

Jak przetrwać długi lot samolotem? Dbaj o siebie na różnych etapach
Dbając o siebie, pamiętaj aby nie przeszkadzać innym pasażerom

9. Prześpij się

Utnij sobie drzemkę. W końcu jesteś na wakacjach! Szczególnie jeśli planujesz aktywny urlop to może właśnie teraz jest ten moment, aby trochę odpocząć i złapać sił? Tylko w tym przypadku warto zadbać o kilka dodatkowych rzeczy, które pomogą ci się w miarę wyspać w samolocie: opaska na oczy, zatyczki do uszu, bądź słuchawki wygłuszające dźwięki otoczenia i oczywiście poduszka. Przyjemniej może zrobić ci się też pod kocykiem. Choć oczywiście część z tych rzeczy może być rozdawana na niektórych lotach – zależy od linii lotniczej (i oczywiście na koniec lotu rzeczy te będą zbierane, dezynfekowane itd.). Przydatne też mogą się okazać tabletki, czy suplementy diety wspomagające relaks, czy spanie.

Dodatkowy pomysł: pobierz na telefon nagrania, które Cię usypiają – może jest to dźwięk deszczu albo wiatru, a może jakaś spokojna melodia?

10. Ćwicz

Dzień przed wylotem zrób sobie trening. Nie musi być wyczerpujący, aby też nie męczyć się później w ciasnym samolocie z obolałym ciałem. W szczególności uważaj na to, jeśli nie ćwiczysz na co dzień i twoje ciało nie jest przystosowane do większego wysiłku. Lekki trening, joga, stretching, czy dłuższy (ok. 1 godziny) spacer powinny być w porządku.

A w trakcie lotu? Wykorzystaj przestrzeń – wąską bo wąską, ale jednak – jaką daje korytarz. Zrób spacer, przysiady, może nawet pompki i brzuszki? Pamiętaj jednak, aby nie przeszkadzać przy tym innym pasażerom. Oni też pragną przetrwać ten lot na swój sposób. Możesz również ćwiczyć na fotelu – najłatwiej będzie wykonać różne ćwiczenia rozciągające, choć pewnie i siłowe będzie się dało, jednakże w ograniczonym zakresie.

Dodatkowy pomysł: do bagażu podręcznego możesz spakować ściskacz do rąk, do ćwiczeń przedramion.

11. Nawadniaj się

Jak wspomniałem wcześniej, powietrze w samolocie jest suche. Korzystaj więc z możliwości napicia się wody czy innych napojów dostarczanych przez obsługę. Nawet jeśli nie chce ci się pić, weź kubek z napojem na później.

Dodatkowy pomysł: weź ze sobą butelkę z filtrem, dzięki której zabierzesz ze sobą wodę z kranu jeszcze z lotniska.

Co robić podczas lotu samolotem? Nawadniać się, koniecznie!
Butelka z filtrem węglowym to świetne rozwiązanie dla tych, co lubią na bieżąco uzupełniać swoje zapasy wody

Przeczytaj też:

Mogą zainteresować Cię również „Sposoby na senność za kierownicą”.

Poznaj również „Irytujące zachowania pasażerów samolotów”.