Książek o Rosji, w tym również książek podróżniczych, jest bez wątpienia na rynku sporo. Nie o wszystkich nich napiszę, nie jednak z lenistwa, braku miejsca, czy braku wiedzy. Po prostu nie wszystkie je przeczytałem i nie wiem, czy jakkolwiek mogę każdą z nich polecić. Dlatego poniższa lista zawiera jedynie te tytuły, które miałem przyjemność czytać i wiem, że są to książki, które są warte “coś więcej” niż jedynie kilogramy makulatury.

Andrzej Piotrowski „Gdzie narozrabiał kruk”

Sachalin i Kuryle to dla Polaków tak odległy rejon świata, że niewielu z nas myśli, aby się tam wybrać podróżniczo. A wbrew pozorom jest to ta część Rosji, która z naszymi przodkami ma całkiem sporo do czynienia. Oczywiście, chodzi tu przede wszystkim o carskie zsyłki, ale życiorysy wielu Polaków sprzed lat udowadniają, że i tutaj potrafili się oni doskonale odnaleźć, rozwijając się choćby naukowo i osiągając znaczne sukcesy, zapisując się na kartach historii różnych dziedzin. Teraz wyrusza w tym kierunku Andrzej Piotrowski, który odkrywa tę część świata dla nas na nowo i pokazuje, że wbrew pozorom jest wiele fascynującego w Sachalinie i Kurylach. A, co chyba najważniejsze, książka ta ma nieco zimnej magii i przemyca dziki klimat tamtych miejsc.

Książki podróżnicze o Rosji to również książki o Sachalinie i Kurylach

Jacek Hugo-Bader „Biała gorączka”

Jacek Hugo-Bader wyrusza w głąb Rosji – zarówno terytorialnie, jak i mentalnie. I ową głębię tego kraju przemyca w swojej książce pt. “Biała gorączka”. Lekturze, która pełna jest alkoholowych oparów, postradzieckich absurdów i rosyjskiego klimatu. Czyli wszystko brzmi bardzo rosyjsko i… wiarygodnie.

Piotr Milewski „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”

Kolej transsyberyjska to swego rodzaju legenda. Jednak warto podkreślić, że żywa legenda. Bo można ją i w obecnych czasach poznać z bliska, wsiadając do jej wagonów i podróżując z jednego krańca linii kolejowej, na drugi, po wielu, wielu dniach podróży. A jeśli ktoś nie ma na to czasu albo pieniędzy to alternatywnie może przeczytać książkę Piotra Milewskiego. Wyjdzie prawie na to samo, bo z kart książki czuć doskonale klimat takiej monotonnej podróży.

Książki o Rosji mogą traktować m.in. o słynnej kolei transsyberyjskiej

Ryszard Kapuściński „Imperium”

Mistrz reportażu, jakim był Ryszard Kapuściński, opisał w swoim dziele “Imperium” Rosję, jaka już przeminęła, bowiem książka ta powstawała wiele, wiele lat temu. Jednak pewne rzeczy się nie zmieniają. Mentalność ludzi, mroźny syberyjski klimat i kształtująca rosyjskie charaktery zakłamana historia. Wszystko to w jednej, jakże wyśmienitej książce, która potrafi rozbudzić wyobraźnię.

Przeczytaj też:

A może interesuje cię nie tylko Rosja, ale generalnie – dobre książki podróżnicze?