Afryka – kontynent, który przez lata rozpalał moją wyobraźnię i kierował marzeniami podróżniczymi. Lecz, czy rzeczywiście ten fragment naszej Ziemi jest taki gorący? Oto zbiór książek, który na temat Afryki powie więcej. Nie są to ani wszystkie książki o tym kontynencie, jakie istnieją na rynku, ani być może nawet najlepsze. Są to te książki, które przeczytałem i cokolwiek o nich mogę powiedzieć. Kolejność wymienionych pozycji jest alfabetyczna.

Martyna Wojciechowska „Namibia”

Niewielka książeczka “Namibia” Martyny Wojciechowskiej nie odkryje przed czytelnikiem wszystkich zakamarków tego kraju. Wręcz przeciwnie, opowie skromny kawałek historii, czy nawet namibijskiej historyjki, która w moim odczuciu ma zachęcić czytelnika do tego, by w tym kierunku świata ruszyć w podróż.

Mateusz Mękarski, Kaja Kraska “Urok. Historie z Tanzanii i Zanizbaru”

Vlogerzy z kanału Globstory wyruszyli na kilka miesięcy do Tanzanii, aby przywieźć stamtąd garść opowieści. Niektóre z nich są ciekawe, inne mniej… w moim odczuciu jakby tworzone na siłę. Ale wszystkie zdają się pokazywać, jaka jest Tanzania i Zanzibar współcześnie.

Ryszard Kapuściński „Cesarz”

Polski mistrz reportażu, jakim był Ryszard Kapuściński, z bliska opowiada historię Hajle Syllasje I, cesarza Etiopii. I kulisy jego obalenia. W ten sposób lepiej poznajemy ten afrykański kraj, targające nim emocje i biedę, w jakiej jest pogrążony. Owszem, to opowieść z lat ‘70 XX wieku, ale bez wątpienia wciąż mówi wiele o tej części Afryki również i w kontekście współczesności.


Przeczytaj też:

Dla równowagi, wobec gorącej Afryki, możesz też rzucić okiem na książki podróżnicze o Rosji.