Karkonosze to piękne góry, ale trzeba pamiętać, że w pięknie kryje się czasem niebezpieczeństwo. Tak przynajmniej jest w tym przypadku. Jeśli więc wybierasz się w tę część Sudetów, sprawdź: na co uważać w Karkonoszach? Jakie potencjalne niebezpieczeństwa tam na ciebie czekają?

Pogoda w Karkonoszach

Zawsze przed wyruszeniem w góry sprawdzaj aktualną prognozę pogody i zakładaj, że może nastąpić jej nagłe pogorszenie! To się dzieje częściej niż możesz myśleć, dlatego przygotuj się na to, że nagle zacznie padać deszcz lub śnieg, wiać silny wiatr, albo znacznie spadnie temperatura. Szczególnie, jeśli planujesz wyjścia w wyższe partie gór. Pamiętaj, że w Karkonoszach średni spadek temperatury wynosi 0,6°C na 100 metrów wysokości.

Aby to łatwiej sobie zobrazować, warto Karkonosze podzielić na kolejne piętra:
– poniżej 600 m n.p.m., gdzie średnia temperatura roczna wynosi powyżej 6°C (i jest duże przestrzenne zróżnicowanie, jeśli chodzi o temperatury oraz ilość opadów atmosferycznych);
– 600 – 960 m n.p.m., gdzie średnia temperatura roczna wynosi między 4 a 6°C (i przeważnie występują duże opady atmosferyczne);
– 960 – 1320 m n.p.m., gdzie średnia temperatura roczna wynosi między 2 a 4°C (i występuje duża ilość opadów atmosferycznych oraz dobre warunki do utrzymywania się pokrywy śnieżnej);
– powyżej 1230 m n.p.m., gdzie średnia temperatura roczna spada poniżej 2°C (i występuje duża ilość opadów atmosferycznych, duża dynamika powietrza i niska jego temperatura).

Dlatego zawsze pamiętaj, że pogoda w Karkonoszach może być zmienna. Nawet gdy na początku twojego szlaku świeci słońce, wkrótce warunki mogą się radykalnie pogorszyć.

Pogoda w Karkonoszach, czyli na co uważać w Karkonoszach?
Na dole może być słonecznie, a gdy wyjdziesz na szlak – pogoda może radykalnie się zmienić

Lawiny w Karkonoszach

Lawiny w trakcie śnieżnych zim w Karkonoszach mają miejsce nawet kilkadziesiąt razy na sezon, a samych miejsc, w których mogą zejść owe lawiny jest około 100. To dużo! Warto więc o tym pamiętać zimą, słuchać ostrzeżeń i pod żadnym pozorem nie wchodzić na zamknięte szlaki. Trzeba mieć na uwadze, że niebezpieczne mogą być także szlaki, które (jeszcze) nie zostały zamknięte. Pamiętaj również o tym, że pierwsze słoneczne dni po okresie niepogody mogą być bardzo niebezpieczne. Dobra pogoda wzmaga chęć wyjścia w góry, podnosi optymizm wśród turystów, ale jednocześnie to właśnie wtedy, ze względu na zachodzące procesy w skumulowanym na zboczach gór śniegu, jest największe ryzyko zejścia lawin.

Lawiny w Karkonoszach
W razie potrzeby – korzystaj ze schronisk, bez względu na porę roku

Karkonosze Rynna Śmierci

Rynną Śmierci w Karkonoszach nazywa się charakterystyczną część zbocza Śnieżki, leżącego przy Drodze Jubileuszowej. Ta ostatnia zamykana jest przy słabych warunkach, wówczas zignorowanie zakazu i wchodzenie na nią jest ryzykowne. Poślizgnięcie może skończyć się zsunięciem się kilkuset metrową Rynną Śmierci w dół, co w najlepszym wypadku może zakończyć się mocnym pokiereszowaną ciała, a w najgorszym oczywiście śmiercią. I oczywiście takie wypadki, niestety, się zdarzają. Nie jest to jedyne miejsce, którego trzeba się strzec przy trudnych warunkach w Karkonoszach, ale przy jego okazji warto podkreślić, aby nie ignorować zakazów wchodzenia na zamknięte szlaki i poruszać się tylko tymi, które są odpowiednio przygotowane do wędrówki.

Karkonosze chodzenie nocą

Jak można przeczytać na stronie internetowej Karkonoskiego Parku Narodowego: “Nasze przepisy nie zezwalają, ze względów bezpieczeństwa oraz ze względu na dobro i spokój bytujących w KPN zwierząt, na poruszanie się po terenie Parku po zmroku.” Zatem nie wychodź na szlak, jeśli nie masz pewności, czy dotrzesz do schroniska lub miejsca noclegu przed zmrokiem. Oczywiście, ze względu na zmienność warunków pogodowych w górach, warto być na wszelką ewentualność przygotowanym. Nagłe pogorszenie pogody może cię spowolnić, czy wręcz zatrzymać na szlaku. Dlatego weź ze sobą naładowaną latarkę (najlepiej czołówkę), ciepłą odzież dodatkową (nocą będzie zimniej), zapas żywności i napojów. Jeśli na szlaku złapie cię noc – maszeruj tylko po znanych ci szlakach. Uważnie przyglądaj się trasie, stawiaj kroki ostrożnie i uważaj na dzikie zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia. Jeśli poczujesz, że nie dasz rady, będziesz mieć wątpliwości – znajdź możliwie bezpieczne miejsce i zadzwoń po pomoc: 601 100 300.

Karkonosze chodzenie nocą
Noc na szlaku wymaga odpowiedniego przygotowania

Wilki w Karkonoszach

Po tym, jak wilki w Karkonoszach zostały wytrzebione w połowie XIX wieku, długo nie było ich widać w tej części Polski. W ostatnich latach potwierdzono jednak powrót tych pięknych zwierząt w góry. Warto jednak wiedzieć, że drapieżniki te unikają kontaktu z człowiekiem, nie należy jednak ich w żaden sposób dokarmiać (nawet pozostawiając resztki jedzenia w śmietnikach), aby nie przyzwyczajały się do tego, iż to człowiek dostarcza im pożywienie. Gdy jednak spotkasz wilka na szlaku:

  • unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. W ten sposób rozprzestrzenisz swój zapach i sprawisz, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna;
  • pokrzykuj głośno ostrym tonem (a nawet zagwiżdż) w kierunku wilka. To da mu szansę zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że styczność z nim nie jest mile widziana;
  • jeśli jednak zwierzę nie reaguje i podchodzi bliżej, rzuć w wilka będącymi w zasięgu ręki przedmiotami: szyszkami, patykami, grudami ziemi;
  • nie uciekaj w popłochu, wycofaj się spokojnie, a przyspieszyć możesz, dopiero wtedy, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i już się tobą nie interesuje;
  • jeśli masz taką możliwość to zrób wilkowi zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Niedźwiedzie w Karkonoszach

Od czasu, gdy na początku XIX wieku został zastrzelony ostatni niedźwiedź w Karkonoszach, na terenie tym nie odnotowano tych zwierząt po dziś dzień. Owszem, pojawiały i wciąż pojawiają się pogłoski na ten temat, brak jednak póki co na to dowodów. A oczywiście możliwe jest, że niedźwiedzie mogą wrócić w Karkonosze w każdej chwili, tak jak miało to miejsce z wilkami. Dlatego pozwolę sobie napisać, co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia w Karkonoszach:

  • zachowaj spokój – nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie uciekaj, nie krzycz;
  • odwróć się i powoli odejdź;
  • nie zbliżaj się do niedźwiedzia i nie próbuj go wystraszyć;
  • nie uciekaj w popłochu, bo niedźwiedź instynktownie zacznie cię gonić.

Gdy dasz niedźwiedziowi szansę, on po prostu odejdzie. Ważne jest też, aby zawsze poruszać się po wyznaczonych szlakach oraz aby nie zostawiać resztek jedzenia (również w śmietnikach), które będą niedźwiedzie przyciągać.

Rysie w Karkonoszach

Podobnie jak niedźwiedzie, tak i rysie zostały wytrzebione na terenie Karkonoszy na początku XIX wieku. Wiemy już jednak, że na początku XXI wieku powróciły one na ten teren i ponownie tu żyją. Ze względu na fakt, że są to płochliwe zwierzęta, bardzo trudno je spotkać. Gdyby jednak się tak zdarzyło, po prostu odejdź, nie próbuj na siłę wejść w kontakt z rysiem, ani go straszyć.

Zakręt Śmierci

W okolicy Szklarskiej Poręby znajduje się zakręt zwany Zakrętem Śmierci. Skąd taka jego nazwa i czy rzeczywiście jest niebezpieczny? Zatem porusz swoją wyobraźnię – ten około 400 metrowy odcinek drogi jest bardzo ostry, zatacza łuk mający prawie 180°, a znajduje się on na wysokości 775 m n.p.m. (choć oczywiście jego zbocze jest dużo niższe). Dużo więc zależy od stylu twojej jazdy oraz od stanu nawierzchni. Jednak bez względu na to, czy nawierzchnia jest oblodzona czy nie, w tak ostry zakręt należy wchodzić z niewielką prędkością.

Na co uważać w Karkonoszach?
Wędrując po Karkonoszach z rozwagą – ciesz się pięknem gór

Na co uważać w Karkonoszach – podsumowanie

Czy to wszystkie potencjalne zagrożenia, jakie czekają na Ciebie w Karkonoszach? Bez wątpienia nie. Powyżej zebrałem te, o które internauci pytają najczęściej, a które rzeczywiście mogą być powiązane z samym Karkonoszami. Poza tym trzeba zachować wszelką ostrożność, jaką powinniśmy się wykazywać codziennie poruszając się samochodem po drogach, czy wędrując pieszo po szlakach, bądź miasteczkach – uważając na ludzi. Na złodziei, na chuliganów, czy pijane i agresywne osoby. Po prostu uruchom zwykłą ostrożność.

A jeśli gnębi cię jeszcze jakieś zmartwienie dotyczące Karkonoszy, napisz je proszę w komentarzu, a być może uda mi się znaleźć dla ciebie odpowiedź.

Przeczytaj też:

W Karkonosze ruszaj z głową, ale i z radością, bo to piękny kawałek Polski. Zobacz razem ze mną chociażby Szrenicę.