Masz lot do Cancún, a właściwie lot na lotnisko w Cancún i zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Riviera Maya? Interesują cię zabytki Majów, czy też raczej to, co pozostało po tej wspaniałej cywilizacji, dominującej niegdyś na Jukatanie? Zatem rzuć okiem na przygotowaną przeze mnie listę miejsc, która jest odpowiedzią na pytanie dotyczące Riviera Maya: co warto zobaczyć?

Sian Ka’an (dzika przyroda)

Dla mnie odkrycie Sian Ka’an było czymś zaskakującym i niezmiernie fascynującym. Dzika przyroda, dryfowanie w kanale ciągnącym się wzdłuż lasów namorzynowych, pozostałości po cywilizacji Majów ukryte na podmokłych terenach, dzikie zwierzęta… To właśnie stąd mam jedne z najlepszych wspomnień z całej Riwiery Majów. Przynajmniej jeśli chodzi o wspomnienia związane ze stricte podróżniczymi przygodami.

Przeczytaj więcej o Sian Ka’an.

Muyil (zabytki Majów)

Tuż obok Sian Ka’an znajdują się niewielkie, ale pełne uroku majańskie ruiny. Nie ma tu tłumów turystów, ale jest za to kawałek historii Jukatanu ukryty pośród zarośli dżungli. Nawet pomimo braku spektakularnych wielkich piramid i innych dużych budowli miejsce to warto odwiedzić. Mniejsze gabaryty nie odbierają wszak klimatu i aury tajemniczości tej uroczej strefie archeologicznej.

Przeczytaj więcej o Muyil.

Tulum (strefa archeologiczna)

Od tego miejsca chyba powinienem nawet zacząć moją listę – jest ono bodaj najbardziej popularnym miejscem turystycznym na całym wybrzeżu Riviera Maya. Niektóre krajobrazy, jakie tu ujrzysz, są widokówkowe, przez co zresztą nierzadko lądują na różnych materiałach promocyjnych zachęcających do podróży do Meksyku. No dobrze, zatem jeśli chodzi o Tulum, co warto zobaczyć w tym miejscu? Wszystko, przynajmniej jeśli chodzi o tutejszą strefę archeologiczną ulokowaną tuż nad wybrzeżem morza. Pełna jest ruiny, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Należy się jednak spodziewać tutaj tłumów.

Przeczytaj więcej o Tulum.

Riviera Maya co warto zobaczyć? Strefę archeologiczną Tulum
Malownicze Tulum nie przez przypadek gości w materiałach różnych materiałów turystycznych

Cancún (zabytki i nie tylko)

Myśląc o Cancún, zwiedzanie tego miasta zapewne w pierwszej kolejności skojarzy ci się ze zwiedzaniem… nocnych klubów, restauracji, sklepów i plaż. Owszem, tak jest w dużej mierze. Ale też nie jest tak najgorzej z tą mimo wszystko turystyczną metropolią, jaką jest Cancún, zabytki na jego terenie można znaleźć i to bez większych problemów. Znajdują się one bowiem zarówno na terenie miasta, jak i na jego obrzeżach, a mowa o strefach archeologicznych z zabytkami Majów. Nie należą one do najbardziej spektakularnych, ale również ucieszą oko, dając przedsmak tego, co zobaczymy w Chichén Itzá czy Uxmal, które znajdują się nieco dalej – w sąsiednim stanie.

Przeczytaj więcej o Cancún.

Riviera Maya - co warto zobaczyć? Uwaga na dzikie zwierzęta
Cancún to nie tylko stal, beton i szkło… to również niebezpieczna dzika przyroda
Riviera Maya - co warto zobaczyć? A choćby zabytki w Cancun
Cancún to nie tylko imprezownie, ale i zabytki

Playa del Carmen

Obok Cancún to Playa del Carmen jest największym i najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym na Riviera Maya. Tutaj zapewne nie pozwiedzamy nazbyt dużo, ale możemy skorzystać z całkiem bogatej infrastruktury turystycznej, skorzystamy z klubów, restauracji, sklepów, ale i wypożyczymy auto na podróże samochodowe po Meksyku. Tutaj też znajduje się całkiem szeroka oferty hotelowa. Choć oczywiście trzeba liczyć się z tłumami turystów i w obiektach turystycznych i generalnie na popularnych ulicach.

Riviera Maya - co warto zobaczyć? Playa del Carmen
Choinka w Playa del Carmen? To oznacza… święta w tropikach!

Riviera Maya – co warto zobaczyć? (Podsumowanie)

Oprócz ciekawych miejsc związanych z historią tej części Meksyku, czy też jego przyrodą, Riviera Maya pełna jest także różnorodnych innych atrakcji – stricte już turystycznych. Mowa tu chociażby o takich miejscach, jak specjalne parki rozrywki, parki przygód, czy po prostu o licznych usługodawcach oferujących rozmaite przygody nad Riwierą Majów. Te jednak można napotkać w różnych częściach wybrzeża, zarówno na terenie miast i miasteczek, jak i po prostu w dużych hotelach.

Przeczytaj też:

Nieco bardziej wgłąb lądu, z dala od Riviera Maya, zabytki jakimi może się pochwalić Jukatan to m.in. Uxmal oraz jeden z cudów świata Chichén Itzá.

A może szukasz luksusowego hotelu na terenie Riwiery Majów? Sprawdź moją recenzję Akumal Bay Resort.