Debiut literacki? Jeśli za takowy można uznać publikację internetową, w formacie PDF, to chyba rzeczywiście byłoby to pierwsze moje opowiadanie, które zostało opublikowane przez inny podmiot. Ale bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć jedno – „Bal zwycięstwa” to opowiadanie, które zostało wyróżnienie w konkursie „Komunizm w świecie fantasy” organizowanym w 2005 roku przez istniejący wówczas internetowy magazyn „Duże Ka”. Prace laureatów i osób wyróżnionych – zarówno w wersji literackiej, jak i graficznej, plus komiksowej – oczywiście pojawiły się w specjalnym wydaniu magazynu, w ładnej, profesjonalnej (szczególnie, jak na tamte czasy!) oprawie. To z pewnością mogło cieszyć, bo sam nigdy nie miałem specjalnego talentu do grafiki, czy rysunku, aby we własnym zakresie zaprojektować coś równie podobnego.

Opowiadanie fantasy "Bal zwycięstwa" w magazynie Duże Ka (czasopismo fantasy)
Dziś już magazyn „Duże Ka” chyba nie istnieje, a ja na swoją pracę patrzę dużo bardziej krytycznie

Dziś jednak nie cieszy mnie poziom opowiadania, które wówczas na konkurs zgłosiłem – wiadomo, po latach ma się inny styl, inne pomysły, inne doświadczenia. Niby otrzymałem wyróżnienie, a jednak… Jednak tamto opowiadanie zdaje mi się jakby nieco „kalekie”, choć bez wątpienia wpływ na to musiała mieć krótka forma opowiadania, związany z tym limit znaków (maksymalnie 8 stron maszynopisu), co utrudniało rozwinięcie fabuły i stworzenie ciekawej historii. Pamiętam, że z pierwotnej wersji opowiadania musiałem „ciąć”, a nie zawsze da się to zrobić dobrze i bez uszczerbku dla fabuły. Ale kto wie, może jeszcze kiedyś skorzystam z koncepcji, aby umieścić komunizm w świecie fantasy i napiszę kolejne opowiadanie w PRL-owskim klimacie.


Przeczytaj też:

Mam nadzieję, że moja dzisiejsza twórczość fantasy stoi na wyższym poziomie w 2005 roku. Ale pozwolę sobie pozostawić to do oceny Tobie – przeczytaj zatem opowiadanie fantasy „Niezmienność” i daj mi znać, co o nim sądzisz.