Madera – wyspa wiecznej wiosny – ta część świata, która zachwyciła mnie od pierwszego wejrzenia i zachwyt ten trzymał przez długie, długie lata. A każde kolejne doświadczenie zyskane w eksplorowaniu Madery utrzymywało mnie w przekonaniu, że ta fascynująca podróż na długo pozostanie mi w pamięci. I tak też się stało. A choć warto zobaczyć całą wyspę to jeśli jednak nie masz chęci zaglądać do każdego jej zakamarka, albo po prostu brakuje ci na to czasu, wówczas zerknij na przygotowaną przeze mnie poniższą listę ciekawych miejsc na Maderze. Być może pomoże ci ona dokonać właściwego wyboru. Pamiętaj też, że całość to moja subiektywna selekcja, która też nie jest żadnym rankingiem – kolejność prezentowanych miejsc jest dość przypadkowa.

Funchal – stolica Madery

Funchal nie jest wielką metropolią, ale mimo to na mapie tego miasta znajdzie się sporo ciekawych miejsc do zobaczenia, zarówno tych historycznych, jak i przyrodniczych. Warto im poświęcić dzień, a nawet dwa… I nie ma co sobie żałować pieniędzy na zjazd toboganem, który jest swego rodzaju symbolem Funchal. Poza tym, zjeżdżanie sankami po gołym asfalcie, to dość ciekawe doświadczenie.

Dowiedz się więcej o Funchal.

Monte Palace w Funchal
Ogród tropikalny Monte Palace w Funchal jest jednym z najpiękniejszych na świecie

São Lourenço – Półwysep Świętego Wawrzyńca

Najbardziej wysunięta na wschód część Madery przyciąga swymi malowniczymi krajobrazami. Skaliste wybrzeże raz to wznoszące się w górę, raz to opadające do oceanu, wyrysowało kształty, które są niesamowicie fotogeniczne.

Zobacz więcej krajobrazów na São Lourenço.

Półwysep São Lourenço na Maderze
São Lourenço to surowe, ale piękne miejsce

Santana – kolorowe domki

Patrząc na kolorowe domki w Santanie trudno uwierzyć, że leżą one na zagubionej na Atlantyku portugalskiej wyspie. Bardziej kojarzą się z innymi rejonami świata. A jednak są to tradycyjne domki, w których kiedyś tutaj mieszkano i było ich więcej na całej Maderze! Warto więc wybrać się do Santany i zobaczyć te unikalne konstrukcje.

Przeczytaj więcej o kolorowych domkach w Santanie.

Ciekawe miejsca na Maderze? Kolorowe domki w Santanie!
Kolorowe domki w Santanie przyciągają wzrok

São Vicente – powulkaniczne jaskinie

Madera istnieje pośród wód Oceanu Atlantyckiego dzięki wulkanom, które dawno, dawno temu zaczęły wybuchać w tej części globu. Wypływająca z nich, a później zastygająca lawa uformowała skaliste wyspy – wśród nich właśnie Madera. W São Vicente mamy okazję zanurzyć się w jaskiniach, które są wspomnieniem tamtych czasów i wulkanicznej aktywności.

Przeczytaj więcej o São Vicente.

Porto Moniz – naturalne baseny

Wulkany pozostawiły po sobie na Maderze nie tylko jaskinie, ale i naturalne baseny. Można więc przybyć na północ wyspy, do Porto Moniz, aby je zobaczyć… lub aby się w nich wykąpać. Woda jest cieplejsza niż w samym oceanie!

Zobacz więcej widoków z Porto Moniz.

Naturalne baseny w Porto Moniz na Maderze
Woda w Oceanie Atlantyckim za zimna? Zatem skorzystaj z naturalnych basenów w Porto Moniz!

Lewady, wodospad Risco i 25 źródeł

Kto był na Maderze, a nie przeszedł się żadną lewadą to tak jakby w ogóle tu nie był! Trudno o inną równie charakterystyczną “konstrukcję”, typową dla Madery, jak te kanały nawadniające, które sprowadzają wodę z gór do niższych rejonów wyspy. Oprócz roli nawadniającej, pełnią one również funkcję pieszych szlaków, które na wielu odcinkach są po prostu zachwycające.

Przeczytaj więcej o lewadach i wodospadach na Maderze.

Wodospad Risco - ciekawe miejsce na Maderze
Wodospad Risco przykuwa wzrok wysokością i pięknem

Câmara de Lobos

Był tu sam Winston Churchill, więc czas na ciebie. Dlaczego? Bo jest to spokojna, malownicza miejscowość, w której zarówno nieco pozwiedzamy, jak i w której coś dobrego zjemy. A jeśli jeszcze wybierzemy się w górną część Câmara de Lobos – wejdziemy na wysoki klif Cabo Girão z przeszklonym pomostem, po którym można chodzić. Jeśli nie będzie mgły, wówczas piękne widoki i niezłe emocje gwarantowane.

Dowiedz się więcej o Câmara de Lobos.

Przeczytaj więcej o Cabo Girão.

Klif Cabo Girão na Maderze
Cabo Girão to klif z przepięknymi widokami

Dolina Zakonnic – Curral das Freiras

W Dolinę Zakonnic można zjechać, aby podziwiać ją z bliska. Ale największe wrażenie robi chyba jednak z góry, z tarasu widokowego, który rozpościera się wysoko na skałach. Stąd całą Dolinę Zakonnic widać doskonale jak na dłoni. A jest na co patrzeć!

Zobacz więcej widoków z Doliny Zakonnic.

Dolina Zakonnic na Maderze widziana z góry
Dolina Zakonnic to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na Maderze

Przeczytaj też:

Sprawdź mapę artykułów i znajdź również inne miejsca na Maderze, które opisałem.