blog z pasją pisany: podróże, marketing, historia

Zawrót głowy na Levada do Risco i Levada das 25 fontes

Gdy starożytni rzymianie słyną ze swoich akweduktów rozsianych po południowej Europie, tak Maderczycy słyną z lewad usianych po całej wyspie. Co prawda konstrukcyjnie nie robią takiego wrażenia, jak wyczyn dawnych władców basenu Morza Śródziemnego, choć przecież wybudowanie ponad 2 tysięcy kilometrów kanałów służących do transportowania wody po górskich zboczach musiało być w XVI wieku nie lada wyczynem. Jednak lewady i tak potrafią przyprawić o zawrót głowy. Piękna moc natury i niesamowite widoki z tras prowadzących wzdłuż lewad dbają o to na każdym kroku.

Madera - widok na góry niedaleko lewad

Kręta droga prowadząca na lewady - Risco i 25 źródeł

Asfaltowana droga prowadząca na lewady na Maderze

Levada do Risco

Chciałbym powiedzieć, że wędrówka po lewadzie prowadzącej do wodospadu Risco rozpoczyna się niewinnie. Ale tak nie jest, więc i tak nie powiem. Trzeba najpierw bowiem zaparkować auto na trawiastym parkingu, którego jeden z krańców wyznaczony jest przez strome zbocze – przepaść niby nie jakąś głęboką, ale jednak rozbudzającą wyobraźnię. Co, jeśli w trakcie wędrówki po szlaku, w aucie puszczą hamulce i stoczy się ono, a później spadnie gdzieś tam w dolinę? Lepiej o tym nie myśleć…

Wąski szlak obok lewady na portugalskiej Maderze - levady na Maderze

Pofałdowane i zielone grzbiety górskie Madery

Szlak wzdłuż lewady na portugalskiej Maderze

Levada do Risco na Maderze

Kamienny szlak na Maderze, Portugalia

Na szczęście szybko zapomnieć o tym pozwala piękno pierwszej trasy, która zachwyca właściwie od pierwszych chwil. Choć wraz z każdym przebytym metrem, dziesiątkiem metrów, czy nawet kilometrów, zachwyca inaczej. Czasem podnosi adrenalinę, czasem wywołuje westchnienia, innym razem wprawia w zdumienie. Raz jest to widok na przepiękny górski krajobraz, innym razem na głęboki wąwóz, a jeszcze innym razem… prowadzi przez wąskie ścieżki, gdzie po jednej stronie jest skalna ściana, a po drugiej stronie przepaść, od której oddziela piechura tylko wątła barierka. Nierzadko barierka zerwana przez nieznane nam siły.

Zniszczona barierka na lewadzie na Maderze
Siła niszcząca barierkę i szlak musiała być ogromna…

Szeroki szlak prowadzący do wodospadu Risco

Na końcu tej wędrówki czeka nas jednak nagroda. Jest nią długi na 100 metrów wodny warkocz, który spada z wysoka, ze skał, głęboko do ich podnóży. Malowniczy wodospad Risco.

Wodospad Risco wraz ze szlakiem
Wodospad Risco w całej swej okazałości

Widok na Wodospad Risco

Levada das 25 fontes

Co jednak ważne, to nie musi być koniec emocji, bowiem te można wydłużyć sobie o kolejną trasę, wzdłuż lewady prowadzącej do charakterystycznego tworu geologicznego znanego jako 25 fontes. Jedni mówią, że nazwa ta tyczy się jeziorka, drudzy że specyficznego wodospadu, a jeszcze inni, że chodzi o 25 źródeł, z których woda wypływa na skalne ściany, by wzdłuż nich spłynąć na dno skalnego kotła. Do znajdującego się tutaj jeziorka. I myślę, że nikt się w tym przypadku nie myli, bowiem każdy z tych elementów – źródła, wodne warkocze na skalnych ścianach i jeziorko – znajduje się tutaj w jednym miejscu. I tworzy spójną, magiczną całość.

Maderski szlak otoczony drzewami

Schody przy szlaku na Maderze

Schody prowadzące wzdłuż lewady na Maderze

Tomasz Merwiński obok lewady
Niby w cieniu, a jednak gorąco

Lewada prowadząca do 25 fontes na Maderze

Szlak pod samym wodospadem 25 źródeł

Warto jednak pamiętać, że wokół 25 fontes krąży legenda, iż nikt z tych, którzy zanurkują w tym miejscu, nigdy nie wypłynie na powierzchnię… i ponoć się to sprawdza! Co prawda nie jestem przesądny, jednak poprzestaję tylko na skąpaniu się w strumieniach wody spływających z góry i schłodzeniu w ten sposób mojego rozgrzanego ciała. Oraz na uzupełnieniu bukłaka świeżą, zimną wodą pitną.

25 fontes i jego jezioro
25 źródeł wraz z oczkiem wodnym

Woda ściekająca w 25 źródłach na Maderze

Tomasz Merwiński pod skałami 25 źródeł
Tutaj widać skalę całego masywu skalnego przy 25 fontes
25 fontes w całej okazałości
Z widokiem na szczyt skały, z której spływa woda

25 fontes bez ludzi, Portugalia

Levada do Risco oraz Levada das 25 fontes tworzą swego rodzaju całość, choć zarazem stanowią dwie osobne atrakcje. Zobaczyć warto obie. Nawet jeśli przejście wzdłuż trasy ma powodować zawroty głowy. Bo widoki są po prostu tego warte.

Tomasz Merwiński powracający z Levada do Risco i Levada Das 25 fontes
Ciekawe czy auto się nie sturlało i jeszcze tam stoi…

Przeczytaj też:

A gdyby tak zamiast szlaków pośród gór zobaczyć nieco lokalnej architektury? Zajrzyj ze mną do miasteczka Santana.

Albo wybierz się ze mną na Przylądek Świętego Wawrzyńca.

« »