Toskania to jeden z najsłynniejszych zakątków Włoch. A przynajmniej jeden z najpopularniejszych w literaturze, choć bez wątpienia jest to także dość rozchwytywany kierunek podróży, nie tylko wśród Polaków. A po jaką książkę sięgnąć, jeśli własną wyobraźnią chcemy zasmakować nieco toskańskiego słońca… lub innych lokalnych przysmaków? No cóż, książki o Toskanii to bez wątpienia bogaty dział w księgarni czy bibliotece i jest w czym przebierać. Ja jednak przygotowałem skromniejszą listę, bowiem taką, która zawiera książki przeczytane (i zrecenzowane) przeze już mnie. I, to co jeszcze ważne, lista ułożona jest alfabetycznie, a nie od najlepszej do najgorszej.

Ferenc Máté „Mądrość Toskanii”

W książce tej poznasz Toskanię z bliska, a nawet z bardzo bliska. Jednak dość drażniące może się okazać „starcze marudzenie” Autora, który wpadł w bezkrytyczny zachwyt nad tą częścią Włoch.

Ferenc Máté „Winnica w Toskanii”

Pierwsza książka Ferenca Máté, po którą sięgnąłem i która mnie oczarowała. A oczarowała mnie ciekawą historią i dużą ilością słońca oraz historii. Oczywiście lokalnej historii, na swój sposób bardzo namacalnej.

Frances Mayes “Pod słońcem Toskanii”

Amerykańska książka, z polskim wątkiem, umiejscowiona w Toskanii? To autobiograficzna literatura, która stała się pretekstem do nakręcenia filmu w Hollywood. Książka ta prawdopodobnie rozbudzi Twój apetyt na Toskanię.


Przeczytaj też:

Znajdź inne filmy i książki zrecenzowane przeze mnie i przypisane do konkretnych rejonów świata.