Andaluzja. Piękna Andaluzja… bogata nie tylko w gorące promienie słońca i kuszące plaże, ale i w historyczne obiekty, których korzenie są różnorodne kulturowo. Bo przecież cała przeszłość tego regionu Hiszpanii jest różnorodna – zarówno kulturowo, historycznie, jak i architektonicznie, czy wreszcie przyrodniczo. A owej andaluzyjskiej warstwy kulturowej i historycznej dotyka książka “Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak.

"Lajla znaczy noc" recenzja książki o Andaluzji
„Lajla znaczy noc” w Audiotece (kliknij, aby przejść do sklepu)

Nie jest to przewodnik, nie oprowadza nas trasą zabytków Andaluzji, choć zarazem opowiada o miejscach, które po dziś dzień możemy tam podziwiać. Nie skupia się jednak na opowieściach przygotowanych stricte dla turystów, o wyrwanych z kontekstu ciekawostkach, czy najważniejszych smaczkach dotyczących danego miejsca. Opowiada o całej wiekowej otoczce, zdradza krok po kroku dzieje tego regionu, a to z kolei buduje klimat Al-Andalus, najpierw będącej pod panowaniem arabskim, a później, po rekonkwiście, pod panowaniem chrześcijan. Autorka biegnie przez oś czasu, zatrzymując się to tu, to tam i nieco szerzej opisując co ważniejsze wydarzenia, mające co istotniejsze znaczenie na kartach historii Andaluzji. Wydawać by się mogło, że jest to więc niepełna synteza dziejów tego regionu Hiszpanii, ale przecież nie o nią tutaj chodzi. Co raczej o wydobycie duszy Andaluzji i jej kulturowych korzeni na światło dzienne, aby czytelnik jeszcze lepiej mógł poczuć ten niezwykły klimat. Klimat budowany nie tylko przez ciepłe powietrze, szum morza i smak owoców. I to się Autorce udało.

“Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak to bez wątpienia ciekawa lektura, która wprowadzi czytelnika w odpowiedni nastrój. Bez względu na to, czy ów czytelnik jest już po podróży do Andaluzji, przed podróżą, w jej trakcie… czy nawet nie planuje takich wojaży. “Lajla znaczy noc” ma swój klimat, a tworzy go po prostu – przeszłość tego pięknego skrawka Hiszpanii. Przeszłość jakże ciekawie i wciągająco opisana.

Przeczytaj też:

Zobacz różne ciekawostki o Andaluzji przygotowane przeze mnie.

A może wolisz… ciekawe miejsca w Andaluzji?