Lubisz zimę? W zimie czytasz o zimie, aby lepiej się wczuć w zimowy klimat? Albo po prostu lubisz książki z zimą w tle lub książki z zimowym klimatem? Oto lista takich właśnie dzieł z różnych gatunków literackich. Znajdziesz tu zarówno reportaże z mroźnych stron świata, jak i książki fabularne, których akcja toczy się w lodowatej scenerii. Nie są to oczywiście wszystkie książki wydane na świecie dotyczące tego tematu, a po prostu te, które osobiście przeczytałem i mogę się na ich temat wypowiedzieć nieco więcej.
Książki o Grenlandii
Książki z Grenlandią w tle, czyli książki dzięki którym poczujesz mroźne powietrze północnego koła podbiegunowego. I poznasz żyjących tam ludzi, kulturę, obyczaje, ale i przyrodę.
Ilona Wiśniewska “Lud. Z Grenlandzkiej wyspy”
Reportaż skupiający się na historiach ludzi z jednej grenlandzkiej miejscowości. W otoczce mrozu poznamy tu lepiej trudne relacje między Grenlandią a Danią, ale i trudy życia w Arktyce. Nie tylko te związane z niską temperaturą, ale i te… bardziej społeczne czy wręcz osobiste.
Ilona Wiśniewska “Migot. Z krańca Grenlandii”
Książka ta jest podróżą do najbardziej wysuniętych na północ ludzkich siedlisk, w których Autorka poznaje z bliska mentalność i zwyczaje inuitów. Przygląda się ich tradycjom, spożywanym przez nich posiłkom i polowaniom, dzięki którym pozyskują oni niezbędne do przeżycia “surowce”.
Robert Gessain „Ammassalik”
Dzięki książce tej czytelnik ma szansę powrócić do dawnych lat. Nie tylko dlatego, że została ona napisana już kilkadziesiąt lat temu, ale i że dodatkowo opisuje lata jeszcze wcześniejsze. Autor porównuje swoje obserwacje na przestrzeni wielu lat – jak bardzo zmieniła się Arktyka i mieszkający tam ludzie. A są to spostrzeżenia dość smutne.
Książki o Syberii i innych częściach Rosji
Rosja to w znacznej części Syberia. A Syberia jest mroźna. Choć to nie jedyne miejsca w tym kraju, gdzie można poczuć straszliwy chłód przeszywający ciało.
Andrzej Piotrowski „Gdzie narozrabiał kruk”
Chłodna opowieść o Sachalinie i Kurylach, która jednak ma swój urok. Pozwala czytelnikowi wrócić, dzięki surowości klimatu, do jakby bardziej pierwotnych form życia codziennego… a już na pewno do prostych form! I poznać kawałek historii tych miejsc, wraz z polskimi wątkami.
Jacek Hugo-Bader „Biała gorączka”
Książka ta jest przede wszystkim opowieścią o ludziach. Nie tylko o tym, jak trudno jest przez Syberię podróżować, jak łatwo w niej zginąć, ale i… o mentalności Rosjan. Ich zamiłowaniu do kombinowania i słabości do alkoholu.
Piotr Milewski „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”
Na swój sposób legendarna Kolej Transsyberyjska staje się mniej legendarna a bardziej swojska dzięki podróży Piotra Milewskiego. Zabierając się w nią razem z Autorem poznamy lepiej mijane miejscowości, ale i ludzi towarzyszących nam w tej podróży. Wszystko to w powolnym tempie długiej podróży kolejowej.
Ryszard Kapuściński „Imperium”
Jest to książka przede wszystkim o złowrogim Związku Radzieckim, ale nie brak w niej chłodu. Srogiego syberyjskiego mrozu, który zabił szerokie rzesze ludzi. Pojawia się także wątek podróży Koleją Transsyberyjską, znacznie wcześniejszej niż ta, którą odbył opisywany wyżej Piotr Milewski.
Pozostałe reportaże o zimie
Grenlandia i rosyjska Syberia to nie jedyne mroźne rejony na Ziemi. Dlatego wśród reportaży można znaleźć równie zimne o innych częściach świata.
Ilona Wiśniewska „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”
Po grenlandzkich książkach Ilony Wiśniewskiej, czas na coś innego… choć wciąż mroźnego. W końcu chodzi o norweski Spitsbergen, na którym życie niekoniecznie jest łatwiejsze niż w grenlandzkich osadach.
Historyczne książki z zimą w tle
Książki z zimą w tle i historią jako głównym wątkiem – to również dobry sposób na to, aby poczuć na sobie mroźne powiewy powietrza. A przy okazji poznać przeszłość naszego świata.
Anna Kalinowska „Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności”
Jak Polacy podróżowali w dalekie kraje w czasach PRL-u? Tego dowiesz się z książki Anny Kalinowskiej. A za cel podróży obrała ona sobie zimne Himalaje. Napisana ładnym językiem lektura odkrywa przed nami nie tylko inne szerokości geograficzne, ale i inne dziesięciolecia XX wieku.
Fabularne książki z zimowym klimatem
Świetnym sposobem na poczucie zimowej aury jest zagłębienie się w fabularne książki z zimowym klimatem. Również i tutaj znajdziemy przynajmniej kilka interesujących pozycji.
Alistair MacLean „Stacja arktyczna Zebra”
Bardzo mroźna książka, która zabiera czytelnika w równie mroźne czasy Zimnej Wojny. Jeśli lubisz sensacyjne opowieści ze szpiegowskim zacięciem, znajdziesz tutaj coś dla siebie. Tylko uważaj, bo książka potrafi wciągnąć! Dostępna jest również pod postacią ciekawej interpretacji – jako superprodukcja w serwisie audioteka.pl (poniżej można odsłuchać jej fragment).
Bartosz Szczygielski „Nim skończy się noc”
Kryminał z przymrużeniem oka, który zabierze nas w Bieszczady. Zasypane śniegiem, odcięte od świata Bieszczady, gdzie dochodzi do pewnego tajemniczego morderstwa… czy uda się je rozwikłać?
Jacek Dukaj “Lód”
Jedna z najwybitniejszych książek polskiej literatury fantastycznej. Opowiada ona alternatywną przeszłość, w której historia zamarza, a wraz z nią nie dochodzi do komunistycznej rewolucji w Rosji. Dużo mrozu, dużo kolei transsyberyjskiej i sporo intryg.
J.T. Ellison „Więzy krwi”
Młoda utalentowana narciarka doznaje wypadku, który nie tylko okazuje się problemem w jej karierze… ale i w życiu prywatnym. Jakie fakty i dawne zbrodnie wyjdą na światło dzienne? Czy młodej dziewczynie grozi coś więcej niż tylko odkrycie jej przeszłości i prawdziwych więzów krwi?
Wraz z poznawaniem kolejnych książek z zimą w tle, powyższa lista będzie się rozszerzać. Oby systematycznie! Ale może ty chcesz polecić jakiś tytuł? Nie krępuj się i zrób to w komentarzu poniżej.
Przeczytaj też:
Jeśli zrobiło ci się za zimno to może sięgnij po cieplejsze „Książki z Grecją w tle”.
A może zainteresuje cię również zestawienie książek o lotnictwie?