Interesują cię książki o lotnictwie cywilnym, czy też może książki o pilotach? Pomogę ci! Poniżej prezentuję listę tych książek, które znam, bo osobiście zgłębiłem ich treść i mogę powiedzieć o nich coś więcej niż tylko to, że istnieją. Dlatego zapraszam do przejrzenia listy, a nawet do sięgnięcia do recenzji każdej z wymienionych książek. Mam nadzieję, że dzięki temu znajdziesz książkę o lotnictwie lub książkę o pilotach, która cię wciągnie i usatysfakcjonuje na odpowiednim poziomie.

Patrick Smith “Pilot ci tego nie powie”

Najszerzej opisująca branżę lotniczą spośród wymienionych tu książek. Oczywiście wszystko w przystępnej formie i raczej dla początkujących amatorów lotnictwa, niż dla profesjonalistów siedzących w branży od lat. Napisana przez pilota z wieloletnim doświadczeniem, choć trzeba brać pod uwagę, że tworzona z punktu widzenia Amerykanina.

Przeczytaj recenzję książki „Pilot ci tego nie powie”.

Dariusz Kulik “Turbulencja”

Książka ta jest poniekąd polską odpowiedzią na powyższy tytuł. Tym razem mamy do czynienia z polskim pilotem, który opowiada o swoich doświadczeniach w branży, które oczywiście w wielu miejscach będą się pokrywać z tym, co można wyczytać w książce Smitha. W końcu różne procedury powtarzają się na całym świecie.

Przeczytaj recenzję książki „Turbulencja”.

Jan Pelczar “Lecę. Piloci mi to powiedzieli”

W tytule tym spotykamy się z opowieściami pilotów, ale pisanymi przez człowieka, który pilotem nie jest, a jedynie z pilotami rozmawiał. Jest tu przemycana wiedza na temat m.in. różnych ścieżek kariery, szkoleń, prywatnych doświadczeń pilotów. Jeśli jednak ocenić ją pod kątem wiedzy, trzeba przyznać, żę jest jej tutaj mniej, niż w powyżej wymienionych tytułach. Ale jako uzupełnienie, dla amatora branży, może stanowić ciekawy dodatek.

Przeczytaj recenzję książki „Lecę. Piloci mi to powiedzieli”.

Christine Negroni “Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych”

Książka Christine Negroni nie jest o lataniu, co raczej o rozbijaniu samolotów, ale właśnie poprzez analizę różnych niewyjaśnionych katastrof pokazuje ona różne smaczki z tego świata. W ten sposób poznajemy więcej problemów, z jakimi piloci mierzą się podczas lotu (ale i na lądzie), dowiadujemy się więcej o procedurach, technikaliach, ale i o tym, jakie zmiany wprowadzano na przestrzeni lat, właśnie po zbadaniu błędów związanych z różnymi katastrofami, aby lotnictwo stało się najbezpieczniejszym środkiem transportu na świecie. Bardzo ciekawa pozycja!

Przeczytaj recenzję książki „Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych”.

"Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych" - książka o lotnictwie i katastrofach lotniczych

p.o. Autora “Kontroler ruchu lotniczego”

Interesującym uzupełnieniem dla książek o lotnictwie jest również książka o kontrolerach ruchu lotniczego. Napisana przez anonimowego polskiego kontrolera przekazuje dużo ciekawych informacji na temat codzienności, w tym blasków i cieni tej pracy. Dzięki niej, jeszcze lepiej zrozumiemy lotnictwo w szerszej perspektywie, niż tylko z kokpitu samolotu.

Przeczytaj recenzję książki „Kontroler ruchu lotniczego”.

"Kontroler ruchu lotniczego" - książka o lotnictwie

Na chwilę obecną nic więcej ci nie zaproponuję, ale myślę, że z czasem lista książek o lotnictwie i książek o pilotach będzie przeze mnie rozszerzana. Wszystko oczywiście zależy od pojawiania się nowych tytułów na rynku oraz od tego, czy uda mi się zapoznać z ich treścią. Bo kota w worku (czy też: pilota w kokpicie) nikomu proponować nie zamierzam.


Przeczytaj też:

Zapraszam też do zapoznania się z moimi tekstami o lotnictwie, jak choćby z tymi: