Wybierasz się do Grecji, za Grecją tęsknisz, albo po prostu, chcesz chociaż w wyobraźni być bliżej tego kraju? Sięgnij po książki z Grecją w tle. Rzuć okiem na przygotowaną przeze mnie listę z podziałem na fabularne książki z akcją w Grecji, reportaże o Grecji, czy książki biograficzne z Grecją jako istotnym elementem treści. Mam nadzieję, że w ten sposób znajdziesz to, czego szukasz. I że będzie Ci się czytało wybraną książkę z jak największą przyjemnością.

Książki z Grecją w tle mogą być pełne opisów prezentujących piękno tego kraju
Ciepłe morze, piękne widoki… nie zawsze na tym skupiają się książki z Grecją w tle

Reportaże o Grecji

Literatura faktu odkrywa przed czytelnikami coś, co nie zawsze widać na pierwszy rzut oka, nawet jeśli jest się osobiście na miejscu i pewne rzeczy widzi się własnym okiem. Widzi, lecz niekoniecznie dostrzega. Tak więc książki tego typu – reportaże o Grecji – pozwolą lepiej poznać nam lokalną historię, kulturę, mentalność… A przy tym niejednokrotnie zaskoczą swoją treścią.

Dionisos Sturis „Grecja. Gorzkie pomarańcze”

Przeczytaj recenzję.

Dość osobisty reportaż, w którym Autor sięga po własne doświadczenia, by odkryć nieco kart na temat Greków. Jakie są źródła kryzysu w tym kraju? Dlaczego u spodkobierców wielkie, starożytnej cywilizacji jest tak źle? Zdecydowanie to nie reportaż, w którym czytelnik ma cieszyć się gorącym słońcem i zapachem greckiej kuchni. To książka, która pokazuje Grecję od innej, mniej ciekawej strony.

Dionisos Sturis „Zachód słońca na Santorini”

Przeczytaj recenzję.

Mili, otwarci, gościnni Grecy, którzy chętnie widzą w swoich progach obcokrajowców? To jeden obraz. Ale Sturis w swoim reportażu pokazuje jeszcze drugi – Grecję mającą problem z nacjonalizmem w jego najgorszej formie. Włącznie silnymi z powiązaniami polityków z bezlitosnymi mordercami niewinnych ludzi.

Małgorzata Gołota „Spinalonga. Wyspa trędowatych”

Przeczytaj recenzję.

Dziś słowo “trędowaty” nie budzi już takiej odrazy, jak jeszcze 100 lat temu. Dlatego poznanie historii wyspy, która na lata stała się więzieniem bez ucieczki dla wielu osób, które zapadły na tę chorobę, może być ciekawą podróżą w czasie i przestrzeni. Ponurej atmosfery, tu panującej, nie przeganiają nawet przyjemnie ciepłe promienie słońca, które mimo wszystko biją z kart tej książki.

Biograficzne i historyczne książki o Grecji

Gerald Durrell „Moja rodzina i inne zwierzęta”

Przeczytaj recenzję.

Gerald Durrell, być może w polskiej świadomości niezbyt znany brytyjski zoolog, wspomina swoją przeszłość, którą w znacznej mierze spędził na Korfu. Będzie więc nie tylko o jego życiu, ale i o lokalnej przyrodzie. A do tego będzie dość zabawnie!

Książki z Grecją w tle pozwalają lepiej poznać ten kraj
Książki o Grecji pozwalają w wyobraźni przenieść się do tego pięknego kraju

Książki z akcją w Grecji

A może jednak wolisz po prostu książki, których akcja ulokowana została na terenie szeroko pojętej Grecji? Zarówno Grecji kontynentalnej, jak i wyspiarskiej? Albo na greckich akwenach, w świecie greckich mitów lub dawno minionej historii? W takiej kategorii również znajdzie się kilka tytułów.

Alistair MacLean “Działa Nawarony”

Przeczytaj recenzję.

Legendarny film “Działa Navarony” inspirowany był książką, której akcja toczy się co prawda na fikcyjnej greckiej wyspie… ale jednak wciąż o Grekach i Grecji jest tu mowa. Jeśli lubisz historię II wojny światowej i sporą dawkę akcji, pełnej zaskakujących zwrotów, to właśnie po tę książkę musisz sięgnąć. Nie bez powodu jest to klasyk.

Madeline Miller „Pieśń o Achillesie”

Przeczytaj recenzję.

Jeśli chcesz oczami wyobraźni powędrować do starożytnej Grecji, po brzegi wypełnionej mitologią i mitycznych wydarzeń, to zanurz się w książkę Madeline Miller. To jej autorska adaptacja słynnej historii o wyprawie na Troję. Pełna zarówno twardych greckich herosów… jak i wzruszeń.

Victoria Hislop „Wyspa”

Przeczytaj recenzję.

Wspomniałem wcześniej o reportażu dotyczącym wyspy trędowatych, czyli Spinalongi. A tutaj mamy do czynienia z fabularną, wielopokoleniową opowieścią o ludziach związanych z tą wyspą. Niby nie ma tu zbyt wiele akcji, fabuła snuje się powoli, ale sama opowieść ma w sobie jakąś magię i potrafi wciągnąć na długi, długi czas…

Victoria Hislop „Pewnej sierpniowej nocy”

Przeczytaj recenzję.

…a jak już Cię wciągnie, to później skuś się na to, aby sięgnąć po kontynuację tej powieści. Czyli po książkę pt. “Pewnej sierpniowej nocy”. Choć, trzeba zaznaczyć, że fabuła tej lektury nie skupia się już na Spinalondze, a więcej swej powolnej akcji przenosi na Kretę.

Kryminalne książki z Grecją w tle

Alek Rogoziński “Morderstwo na Korfu”

Przeczytaj recenzję.

Grecja zwykła kojarzyć nam się z czymś przyjemnym, a nie ze sprawami kryminalnymi. Ale spokojnie, “Morderstwo na Korfu” to nie tylko kryminał, ale i komedia. Więc może jednak wesoło będzie?

Książki z grecką historią w tle? Pozwalają na poznanie historycznych miejsc
Książki mogą sprawić, że czytelnik będzie bliżej historycznych miejsc

Obyczajowe książki z Grecją w tle

Osobno pozwolę sobie wydzielić książki obyczajowe o Grecji, czy też może raczej w Grecji umieszczające choć część swojej akcji. Zapewne znajdą się osoby, które właśnie za takim konkretnym gatunkiem będą się rozglądać, szukając lekkiego wakacyjnego romansu na łamach literatury.

Klaudia Paź „Greckie wakacje”

Przeczytaj recenzję.

Typowy romans ze złamanym sercem głównej bohaterki. Bohaterki, która zabiera swoją przyjaciółkę na wakacje do Grecji. Bo w końcu pod ciepłym słońcem przyjemniej się leczy rany na duszy.

Krystyna Mirek „Szczęście all inclusive”

Przeczytaj recenzję.

Kolejny lekki romans, którego akcja się pod słońcem Grecji. Tym razem zamiast dwóch przyjaciółek, mamy parę narzeczonych i pracującą w greckim hotelu Polkę. Czy dojdzie tu do pewnych przetasowań?

Wioletta Piasecka „Niezapomniany walc”

Przeczytaj recenzję.

W “Niezapomnianym walcu” nie lądujemy w mniej lub bardziej enigmatycznym miejscu Grecji, a konkretnie – w Rodos. To właśnie tu ląduje główna bohaterka, która odkrywa, że jej mąż prowadzi podwójne życie…

M.B. Morgan “Terapia wstrząsowa”

Przeczytaj recenzję.

A może zamiast Rodos chcesz wybrać się na Kefalonię? Tam właśnie polecisz z kolejną bohaterką ze złamanym sercem. Czy tam uda się jej wyleczyć po nieudanym związku?

Książki z Grecją w tle powinny przywodzić nam na myśl smak oliwek
Grecja to nie tylko morze, ale i… gaje oliwne

Czy to wszystkie książki z Grecją w tle, jakie można znaleźć w bibliotekach i księgarniach? Bez wątpienia nie. Ale to są książki, których treść osobiście poznałem i mogę o nich powiedzieć nieco więcej. A sama lista z pewnością z czasem będzie się poszerzać. A może Ty polecasz jakiś tytuł książki, w której Grecja gra ważną rolę? Daj znać w komentarzu!


Przeczytaj też:

A może wolisz mniej fabularną podróż do Grecji? Sprawdź moje wpisy na blogu.

Rzuć też okiem na mapę recenzji kulturalnych, gdzie łatwiej Ci będzie znaleźć np. książkę lub film dotyczący danego miejsca na Ziemi.