blog z pasją pisany: podróże, marketing, historia

Cytaty podróżnicze

Mogą nas czasem zainspirować. Mogą sprawić, że coś wreszcie w swoim życiu zrobimy, zmienimy, albo chociaż spróbujemy. Bo niby to tylko kilka słów – ale właśnie w krótkich cytatach bywa najwięcej mocy. Znacznie więcej, niż w długich wywodach motywacyjnych. Dlatego warto, chociaż od czasu do czasu, na takie złote myśli rzucić okiem. Przypomnieć je sobie. Aby na nowo się zmotywować.

Poniżej prezentuję kilka podróżniczych cytatów, które być może i Tobie dadzą do myślenia lub będą motorem do podjęcia działań.

Cytat podróżniczy nr 1

Cytaty podróżniczy Jacka Pałkiewicza

Jacek Pałkiewicz to już swego rodzaju legenda polskiego świata szeroko pojętych podróży, eksploracji, sztuki przetrwania. To człowiek, który w swoim życiu wiele widział, wiele przeżył, a poprzez to wiele wie i potrafi. Ale, aby to wszystko osiągnąć, z pewnością niejednokrotnie musiał walczyć z poczuciem strachu. Musiał się odważyć.

„Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć” – nie ukrywam, że ta złota myśl Jacka Pałkiewicza często mnie pcha do przodu, ale i często prześladuje… bo może jednak trzeba było się odważyć na więcej?

Na zdjęciu: Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Cytat podróżniczy nr 2

Cytat podróżniczy Ryszarda Kapuścińskiego

Ryszard Kapuściński tworzył fenomenalne reportaże – być może nieco podkoloryzowane, ale przez to (lub mimo to) czytało się je z zapartym tchem. Nie ukrywam, że pod tym względem „cesarz reportażu” jest dla mnie pewnego rodzaju wzorem – bardziej do inspiracji, niż kopiowania (w pisaniu powinniśmy przede wszystkim oddawać siebie, a nie kopiować innych), ale jednak wzorem. Bo, mimo że minęło wiele lat od przeczytania takich książek jak „Cesarz” czy „Imperium„, to nadal jestem pod ich ogromnym wrażeniem.

„Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej” – te słowa Ryszarda Kapuścińskiego doskonale odzwierciedlają mnie. Szczególnie mam tu na myśli podróże zagraniczne. Od czasu, gdy pojechałem gdzieś dalej, niż Polska, zrozumiałem, że gdzieś tam dalej czeka świat do odkrycia. Do eksplorowania. I ta choroba wciąż we mnie trwa.

Na zdjęciu: Cenote Suytun.

Cytat podróżniczy nr 3

Cytat podróżniczy Laozi

Z Chinami, czy też szerzej pojętą Azją, często kojarzą się nam różnego rodzaju złote myśli. Nierzadko prezentowane są one jako nauki przekazywane uczniom przez starych mistrzów. I choć zazwyczaj są to różnego rodzaju wymyślne przypowiastki to jednak nie można im odebrać jednego – często trafnie określają otaczającą nas rzeczywistość.

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – ta złota myśl przypisywana jest półlegendarnemu chińskiemu filozofowi i można ją odnieść do wielu rzeczy będących w sferze naszych marzeń, nie tylko podróży. Lecz to, co najważniejsze, te słowa pozwalają docenić wartość „pierwszego kroku”. Dopóki go nie postawimy, nie przybliżamy się do realizacji danego marzenia. Ani o krok. Dlatego właśnie ten pierwszy krok bywa na wagę złota. Warto więc go postawić.

Na zdjęciu: góra Ślęża widziana znad Zalewu Mietkowskiego.

Cytat podróżniczy nr 4

Cytat podróżniczy Alberta Einsteina

Albert Einstein był geniuszem, który zadziwił świat, wyprzedzając swoją epokę. Oczywiście w dziedzinie nauki, a nie podróży… choć najwyraźniej i to lubił robić. A przynajmniej lubił „być w podróży”. Lubił się przemieszczać. Był w ruchu. Niczym elektrony wokół jądra atomu.

„Uwielbiam podróżować, ale nienawidzę przyjeżdżać” – szczerze powiedziawszy nie wiem, dlaczego akurat ten cytat wybrałem. Bo ja uwielbiam przyjeżdżać! Oczywiście o ile chodzi o przyjeżdżanie na miejsce, do celu podróży, który chcę zwiedzić. Bo chodzenie pomiędzy zabytkami jest zdecydowanie lepsze aniżeli oglądanie świata zza szyb środka komunikacji, bez względu na to, czy chodzi o autobus, samolot, okręt, czy inny pojazd.

Na zdjęciu: jeden z zakrętów pośród gór i chmur na wyspie Madera, która jest fascynującym zakątkiem świata w zasięgu Europy.

Cytat podróżniczy nr 5

Cytat podróżniczy Ibn Battuty

Średniowieczny podróżnik – urodzony w Tangerze Ibn Battuta – przemierzył blisko 120 tysięcy kilometrów poznając świat i odwiedzając niemal wszystkie istniejące wówczas kraje muzułmańskie. Zapewne zatem w swym życiu widział niejedno, dobrze więc wie, jak to jest, gdy piękny widok zapiera dech w piersi. I to dosłownie.

„Podróżowanie sprawi, że zaniemówisz z wrażenia, a potem zamieni Cię w gawędziarza” – cytat nawet bym uzupełnił, że im bardziej coś sprawi, że zaniemówisz, tym więcej później będziesz o tym opowiadać.

Na zdjęciu: Plaza de España, czyli Plac Hiszpański w Sewilli.

Cytat podróżniczy nr 6

Podróżnicze przysłowie norweskie

Kto, jak kto, ale Skandynawowie chyba wiedzą dużo o przecieraniu nowych szlaków? Szczególnie w trudnych zimowych warunkach…

„Tylko ten, kto wędruje, odnajduje nowe ścieżki” – a niekiedy odnajdujemy je błądząc. Jak jednak błądzić i przecierać nowe szlaki, bez wyruszania w wędrówkę? I niekoniecznie chodzi w tym o przedzieranie się przez zupełnie dzikie tereny i zadeptywanie przyrody. Czasem chodzi o ponowne odkrycie zapomnianych lub mniej popularnych szlaków.

Na zdjęciu: Śnieżka z jej charakterystycznym Obserwatorium Meteorologicznym, czyli najwyższy szczyt naszych pięknych Karkonoszy.

Cytat podróżniczy nr 7

Podróżniczy cytat J.R.R. Tolkiena

W magicznych miejscach łatwo się zgubić. I wcale to nie musi być jakiś mityczny labirynt – wystarczy niesamowite piękno, któremu się przypatrujemy, aby stracić orientację. I rachubę czasu.

„Nie wszyscy ci, którzy wędrują, są pogubieni” – a nawet ci, którzy są pogubieni, mogą się odnaleźć.  Trzeba tylko nieco ochłonąć z wrażeń, rozejrzeć się i ruszyć dalej właściwą drogą. Po to, aby uświadomić sobie, że czasem jednak zgubienie się, a poprzez to znalezienie wyjątkowych miejsc, bywa fantastycznym doświadczeniem!

Na zdjęciu: jedno z najsłynniejszych miejsc Anglii, czyli owiany tajemnicą Stonehenge.

Cytat podróżniczy nr 8

Podróżniczy cytat Marka Twaina

Doświadczanie to jedna ze skuteczniejszych metod nauczania. Poznając otaczający nas świat na własnej skórze i w największym stopniu przekonujemy się o tym jaki jest on w rzeczywistości. I w głowie pozostaje nam z tego najwięcej, zarówno wspomnień, jak i wiedzy.

„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – a nawet dodałbym jeszcze, że na naukę tę trzeba być otwartym. Otwartym na doświadczenia, na wiedzę… otwartym na świat!

Na zdjęciu: jedna z piramid na terenie meksykańskiego Chichén Itzá.

Cytat podróżniczy nr 9

Podróżniczy cytat Arystotelesa

Niekiedy przygody przychodzą same, innym razem trzeba się wysilić, aby po nie sięgnąć. Ale bez wątpienia zawsze warto je przeżywać. Bo są cennymi doświadczeniami, które procentują w naszym codziennym życiu. A podróże są bez wątpienia jednymi z ciekawszych przygód!

„Przygoda warta jest każdego trudu” – nie trzeba nadmiernie filozofować, aby zgodzić się z tymi słowami Arystotelesa.

Na zdjęciu: starożytne greckie miasto na Rodos – Lindos.

Cytat podróżniczy nr 10

Podróżniczy cytat Tomasza Merwińskiego

Nie zazdrość innym tego, ile miejsc w życiu zobaczyli. Niech inni zazdroszczą Ci Twoich wspomnień! Dlatego każdą podróż, nawet najmniejszą, przeżywaj najlepiej jak potrafisz.

„Nieważne, ile miejsc, lecz jakie wspomnienia” – między innymi tymi słowami kieruję się w trakcie podróży, dlatego staram się obserwować i przeżywać, by z miejsc, które zwiedzam wyciągać jak najwięcej… by mieć jak najwięcej wspomnień.

Na zdjęciu: stolica Węgier nocą, czyli Budapeszt.

Cytat podróżniczy nr 11

Podróżniczy cytat Sadiego z Szirazu

Wyjechać gdzieś, ale niewiele zobaczyć… nawet nie chodzi o to, czy widziało się jakieś miejsce. Ale nawet bardziej o to, co się w nim dostrzegło. Do jakich przemyśleń się doszło.

„Podróżnik, który nie potrafi obserwować to ptak bez skrzydeł” – to właśnie te słowa zdają się właśnie o tym mówić. A że ich „właścicielem” jest Sadi z Szirazu… to świadczy tylko o tym, że takie spostrzeżenia ludzie potrafili mieć już w średniowieczu.

Na zdjęciu: niesamowicie piękny Kotor w Czarnogórze.

Cytat podróżniczy nr 12

Arabskie powiedzenie o podróżach

Bo czasem „żyć” to za mało, dlatego trzeba podróżować. Podróżować i widzieć więcej, aby… przeżyć jeszcze więcej.

„Ten, kto żyje, widzi dużo. Ten, kto podróżuje, widzi więcej” – Arabowie od dawien dawna słyną z podróży po świecie. Można więc powiedzieć, że mają długie, wielosetletnie doświadczenie w tej kwestii. Dlatego wiedzą, co mówią.

Na zdjęciu: twierdza w syryjskim Aleppo nocą.


Kolejne cytaty już wkrótce. Zaglądaj do mnie regularnie, aby poznawać nowe inspirujące złote myśli podróżnicze. Możesz też śledzić moje konto na Facebooku, na którym na bieżąco wrzucam informacje o nowych wpisach na blogu, ale także informację o aktualizacjach strony z cytatami podróżniczymi.

« »
WordPress PopUp Plugin