blog z pasją pisany: podróże, marketing, historia

Czy plecak to bagaż podręczny?

Pakowanie się w podróż lotniczą często wiąże się ze sporymi pokładami stresu. Co można wziąć ze sobą do wnętrza latającego wehikułu? Ile tego może być? Jak zapakowane? Czy bez większych przygód przejdę przez kontrolę bezpieczeństwa? A wszystko to wiąże się z kolejnym, chyba nawet ważniejszym pytaniem: czy wpuszczą mnie bezproblemowo do samolotu? Domyślam się, że w tej chwili nurtuje cię odpowiedź na jedno pytanie (na które postaram się odpowiedzieć najlepiej jak tylko potrafię):

Czy plecak może być bagażem podręcznym?

Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: tak, może być. Ale jednocześnie: nie musi być. Wiele zależy od wytycznych danej linii lotniczej. Nie ma bowiem jednego, ujednoliconego standardu, który obowiązuje wszystkich przewoźników, jak duży może być bagaż podręczny w samolocie. Różne linie lotnicze mają swoje własne regulacje i to właśnie do tych regulacji należy sięgnąć przy zakupie biletu lotniczego, aby mieć pewność, czy wskazany limit będzie nam odpowiadał (czy wystarczy na nasze potrzeby). A najważniejsze są w tym przypadku wymiary plecaka i jego waga wraz z zawartością w środku. Jeśli mieszczą się one w ramach określonych przez daną linię lotniczą to nie ma problemu, aby wnieść ten plecak jako bagaż podręczny na pokład samolotu. Z kolei jeśli dany plecak okaże się za duży to nie będzie on, zgodnie z regulaminem danej linii lotniczej, traktowany jako bagaż podręczny wliczony w cenę biletu.

Jak maksymalnie duży może być plecak, aby mógł być traktowany, jako bagaż podręczny w samolocie? Jeśli chodzi o wymiary to zazwyczaj najdłuższy bok bagażu podręcznego ma około pół metra, a pozostałe dwa wymiary to: około 40 cm i około 20 cm. Piszę “około”, bo czasem jest mowa o 45 cm, innym razem o 35 cm, dlatego tak ważne jest sprawdzenie tego u konkretnego przewoźnika. Te wymiary są zazwyczaj określone w tym celu, aby przewożony przez nas bagaż podręczny mógł się bez problemu zmieścić w luku bagażowym nad głowami pasażerów lub pod fotelem. I nie ma tutaj znaczenia, czy będzie to plecak, torba na ramię, czy usztywniona walizka na kółkach.

Czy plecak może być bagażem podręcznym?
Plecak to wygodny sposób na przenoszenie różnych rzeczy w trakcie podróży, ale czy może być traktowany jako bagaż podręczny?

Kolejną ważną kwestią jest masa plecaka wraz z jego zawartością. Tutaj również istnieją rozbieżności w regulacjach pomiędzy liniami lotniczymi. Czasem jest to 7 kg, innym razem 10 kg, a jeszcze innym 12 kg. I, co ważne, zarówno rozmiary, jak i masa plecaka (jak i każdego innego bagażu podręcznego) może być przez pracowników linii lotniczej sprawdzana przed wpuszczeniem pasażera na pokład samolotu.

No dobrze, mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić jedną ważną kwestię związaną z plecakami, a teraz czas na kolejną:

Czy mogę mieć plecak i bagaż podręczny?

Odpowiedź na to pytanie wynika poniekąd z pierwszego. Wszystko zależy od regulaminu linii lotniczej, ale jako że plecak najprawdopodobniej sam będzie nosił znamiona “bagażu podręcznego” to inna walizka czy torba będzie po prostu traktowana jako drugi bagaż podręczny. I nie będzie on wliczony w cenę lotu (chyba, że masz zakupioną opcję z dwoma bagażami podręcznymi). To z kolei oznacza, że pracownicy linii lotniczej mogą nie chcieć cię wpuścić na pokład samolotu np. bez uiszczenia dodatkowej opłaty za nadprogramowy bagaż.

Czy mogę mieć plecak i bagaż podręczny?
Plecak i jeszcze jeden bagaż? To dwa bagaże!

Oczywiście może być też tak, że oprócz bagażu podręcznego masz ze sobą mini-plecak, w którym mieści się dosłownie portfel i kilka gadżetów codziennego użytku, a pracownik linii lotniczej na niego nie zwróci uwagi, bądź przymknie na niego oko. Lecz to nie musi być reguła. Zresztą większych plecaków też mogą nie sprawdzać pod kątem wymiarów i masy. Ale im większy plecak tym większa szansa na to, że tak właśnie się stanie, bo podczas boardingu będziesz bardziej się rzucać w oczy pracownikom linii lotniczej. Tak, czy inaczej, zawsze lepiej wychodzić z góry z założenia, że każda dodatkowa torba to dodatkowy bagaż. Może ci to zaoszczędzić później wiele nerwów podczas boardingu. A najlepiej jest po prostu zawsze zapoznać się dokładnie z wytycznymi przekazywanymi przez linie lotnicze, jeśli nie jeszcze przed zakupem biletu to chociaż przed pakowaniem się i przed odprawą.


Przeczytaj też:

Chcesz wiedzieć więcej o podróżach samolotem? Sprawdź listę irytujących zachowań pasażerów samolotów.

Sprawdź też recenzje książek dotyczące lotnictwa: „Kontroler ruchu lotniczego” oraz „Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych”.

« »
WordPress PopUp Plugin