Marzy Ci się, aby porozmawiać kiedyś z pilotem samolotu? Sięgnij po “Turbulencję” kpt. Dariusza Kulika. Co prawda w ten sposób z nim nie porozmawiasz… ale chociaż przeczytasz gotowe już odpowiedzi na pytania, które być może siedzą w Twojej głowie. Ale i na pytania, które na myśl by Ci nie przyszły.

Dariusz Kulik "Turbulencja" - książka o pilotach
„Turbulencja” w Audiotece (kliknij, aby przejść do sklepu)

Choć tytuł “Turbulencja” może brzmieć dość strasznie (jednak gdzież mu tam do “Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych”) to jednak książka ta jest całkiem lekka i przyjemna. Przynajmniej pod względem językowym. Mówiąc precyzyjniej: nie jest to mickiewiczowski poemat, raczej chodzi mi o to, że dzieło to jest napisane językiem prostym, zrozumiałym, bez nadmiaru fachowych określeń, pomimo iż tematyka jest dość fachowa i mogłaby takimi określeniami mocno tekst nasycić. Zapewne jednak nie taki był zamysł Autora, który po prostu chciał być przez czytelnika dobrze zrozumiany. Bo i książka jest kierowana raczej do osób bez większej wiedzy na temat szerzej pojętego lotnictwa, a zarazem chcących taką wiedzę pozyskać. A można się tutaj dowiedzieć całkiem sporo, zarówno na temat fizyki latania, szkolenia pilotów, pracy w branży… jak i na temat możliwości (lub jej braku) wylądowania dużym samolotem przez pasażera, bez udziału pilota (jak to czasem bywa ukazane w filmach fabularnych).

“Turbulencja” Dariusza Kulika to dobra pozycja dla tych, którzy w świat lotnictwa dopiero wkraczają, a chcieliby na jego temat wiedzieć nieco więcej. Ale to też odpowiedni tytuł dla tych, którzy z samolotów korzystają tylko i wyłącznie jako pasażerowie i na tym chcą poprzestać. Dzięki temu dowiedzą się znacznie więcej na temat “jak się to wszystko w rzeczywistości odbywa”, jak funkcjonuje środek transportu, którym się przemieszczają. Rozwieją też swoje wątpliwości. I lepiej zrozumieją pracę w powietrzu. Choć na lądzie również.


Przeczytaj też:

Jeśli interesuje Cię ta tematyka szerzej, wówczas mogą Cię też zainteresować takie tytuły, jak: