Czasem kieruje nami ślepy los, innym razem przypadek. A jeszcze innym razem kieruje nami mniej lub bardziej przypadkowe położenie palca na mapie i powiedzenie: “o tu!”. Mimo, że o miejscu tym zbyt wiele się wcześniej nie wiedziało, ani nie słyszało. Po prostu na mapie wyglądało to kusząco – kawałek wody otoczonej piękną zielenią. Idealne miejsce na przyjemny odpoczynek przy grillu po niezbyt wyczerpującej, ale jednak zadowalającej wędrówce przez Wąwóz Myśliborski.

Widok z wieży widokowej na zbiornik wodny w Mściwojowie

Garść informacji

Zbiornik wodny w Mściwojowie wygląda jakby był zupełnie naturalnym miejscem w tej części Dolnego Śląska – można więc powiedzieć, że się udało! Udało się tym, którzy z ramienia Instytutu Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu byli odpowiedzialni za ten projekt. Bo choć jest to zbiornik małej retencji, który powstał dzięki ingerencji człowieka na niewielkiej rzece Wierzbiak, to jednak nie widać na nim śladu “po budowie”. Wszystko wygląda na zupełnie naturalne i wrośnięte w lokalny krajobraz.

Zbiornik małej retencji w Mściwojowie na Dolnym Śląsku

Ludzie pływający łódką po zbiorniku wodnym w Mściwojowie

Co ważne, twórcy zadbali nawet o to, aby zbiornik ten, poprzez nasadzenie odpowiedniej roślinności szuwarowej w odpowiednim miejscu, dokonywał samooczyszczania. Aby sam pielęgnował swoje wnętrze. Aby we własnym zakresie dbał o własną higienę i zdrowie. Brzmi niewiarygodnie? Taka jest natura! Choć tu bez wątpienia pomógł mu człowiek, nawet jeśli niespecjalnie to widać. Ale to dobrze.

Zbiornik wodny w Mściwojowie

Garść widoków

Co więc widać w Mściwojowie? No cóż, trzeba przyznać, że zbiornik małej retencji nie tylko doskonale wpisuje się w otaczającą go zieleń, ale i znad jego lustra możemy oglądać dookoła całkiem niczego sobie horyzont. Dolnośląskie pejzaże rysowane przez pofałdowany lekko teren, przez obrastające go lasy, przez obrysowania zabudowań widzianych gdzieś w oddali… czy też nawet przez zabudowania pobliskiego Mściwojowa. Miło jest więc usiąść nad samą wodą, rozpalić grilla i po prostu cieszyć się odrobiną spokoju.

Zabudowania gospodarcze Mściwojowa
Czy tylko ja mam wrażenie, że te budynki… są smutne?
Kościół Nawiedzenia NMP w Mściwojowie na Dolnym Śląsku
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Ale jeszcze lepsze krajobrazy można dostrzec z pobliskiej wieży widokowej, którą postawiono tu w 2015 roku, a która to pozwala wznieść się nam na całkiem niezły poziom ponad grunt. Wieża ma bowiem 25,7 metra wysokości, a na jej szczycie znajdują się specjalne tablice opisujące to, co widzimy w pobliżu i w oddali. A widzimy całkiem sporo – naturalny krajobraz Dolnego Śląska, wioski, pola, wzgórza… i Rogoźnicę. Miejscowość kryjącą w sobie dość mroczną przeszłość. Ale to już miejsce na zupełnie inną opowieść.

Widok na Targoszyn z Mściwojowa
Targoszyn pośród dolnośląskiej zieleni
Widok z wieży widokowej w Mściwojowie na Rogoźnicę
Widok na Rogoźnicę… miejscowość o mrocznej przeszłości

Przeczytaj też:

Zobacz inne mniej lub bardziej interesujące miejsca na Dolnym Śląsku.