Interesują cię książki o Korei? Poniżej przedstawiam zestawienie literatury koreańskiej i generalnie książek o Korei, których treści osobiście poznałem i mogę na ich temat powiedzieć nieco więcej. Są to przede wszystkim książki o Korei Południowej, choć myślę że z czasem będę poniższą listę uzupełniał o kolejne interesujące pozycje węziej lub szerzej traktujące temat półwyspu koreańskiego.

Książki o kulturze Korei Południowej

Książki, z których poznasz lepiej kulturę to m.in. książki reportażowe, czyli literatura faktu. Dzieła te pozwolą lepiej poznać lokalną kulturę, społeczność, jej obyczaje czy kierujące nią zasady. Charakterystyczne właśnie dla społeczności z Półwyspu Koreańskiego.

Anna Sawińska “Przesłonięty uśmiech”

Przeczytaj recenzję.

Reportaże z Korei Południowej to często opowieści o tym, jaką pozycję w społeczeństwie tego azjatyckiego kraju mają kobiety. Musisz do tej tematyki przywyknąć… Bo sytuacja koreańskich kobiet wcale nie jest przyjemna i dość często jest w literaturze poruszana. Pomimo tego, że społeczeństwo koreańskie może wydawać się nam nowoczesne (przynajmniej technologicznie).

"Przesłonięty uśmiech" - książka o Koreankach

Roman Husarski “Kraj niespokojnego poranka”

Przeczytaj recenzję.

Reportaż o Korei, z którego dowiemy się sporo zaskakujących rzeczy o lokalnej kulturze i społeczeństwie. Nie zawsze wesołych, ale jak się zdaje – zawsze prawdziwych. Bez wątpienia warto się z treścią tej książki zapoznać, jeśli jest się ciekawym tego wschodnio-azjatyckiego kraju. I rządzących nim praw.

"Kraj niespokojnego poranka" - książka o Korei

Małgorzata Sidz „Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej”

Przeczytaj recenzję.

Jaka powinna być kobieta w Korei Południowej? Matka? Żona? Córka? Tego dowiesz się z książki Małgorzaty Sidz… i uprzedzam, to nie jest przyjemna książka, w której czytamy o miłych dla duszy niewieścich ideałach. Mowa tu bowiem o tradycyjnych ideałach zdominowanych przez męską kulturę.

"Mądre matki, dobre żony" - reportaż o Korei Południowej

Książki o Korei Południowej

Na temat Korei Południowej znajdziemy nie tylko książki reportażowe, ale i dzieła z innych gatunków literatury. Zdradzają one, w ramach swoich treści, jak żyje się w tym kraju, czy opowiadają o tym, jakie jest koreańskie społeczeństwo. Mogą to być osobiste wspomnienia, niekoniecznie mniej lub bardziej naukowe czy reporterskie analizy. Ale i tak z tych książek możemy wyciągnąć całkiem sporo wartościowych informacji.

Agnieszka Klessa-Shin „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga”

Przeczytaj recenzję.

Tytuł tej książki mówi dużo o jej zawartości. Jak się żyje w Korei? Oczywiście życie osoby przyjezdnej jest nieco inne, niż lokalsa… Ale właśnie takie spojrzenie może być szczególnie interesujące dla kogoś, kto myśli o tym, aby do Korei Południowej wyruszyć. I takie właśnie spojrzenie otrzymujemy w książce Agnieszki Klessa-Shin.

"Polka w Korei" - książka o mieszkaniu w Korei Południowej

Anna Sawińska „W Korei”

Przeczytaj recenzję.

Zbiór esejów na temat Korei Południowej, będących kolekcją osobistych doświadczeń autorki. Pozwalają one spojrzeć na koreańczyków z bliska, z pozycji osoby żyjącej z nimi w bliskim sąsiedztwie. A dzięki takiemu sąsiedztwu można się sporo dowiedzieć.

"W Korei" - książka z esejami o Korei Południowej

Małgorzata Sidz „Pół roku na Saturnie”

Przeczytaj recenzję.

“Pół roku na Saturnie” to literatura piękna, lecz ważne jest to, że jest ona nie tylko ładnie napisana, ale jest także książką z akcją ulokowaną na terenie Korei… Nie jest to książka stricte fabularna, jest to bardziej zbiór wspomnień i przemyśleń autorki. Ale jednak pozwalających lepiej poznać ten daleki nam kraj i żyjących w nim ludzi.

"Pół roku na Saturnie" - książka z Koreą w tle

Mijin Mok “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską”

Przeczytaj recenzję.

Dla odmiany, tym razem autorką książki o Korei, poniekąd z polskiego punktu widzenia, jest… Koreanka. Mieszkająca w Polsce, ale jednak Koreanka. Pozwala to poznać różnice i podobieństwa między tymi dwoma społeczeństwami dostrzegane z innego punktu widzenia, niż gdyby pisała to osoba urodzona i wychowana w Polsce, czy generalnie w Europie. A to może nieść ze sobą zaskakujące spostrzeżenia.

"7736 km pomiędzy Korea Południowa a Polską" - książka koreańskiej influencerki w Polsce

Literatura koreańska

Książki o Korei to nie tylko lektury opisujące ten kraj, ale i książki koreańskie… czyli pisane przez koreańskich pisarzy. Bo nawet jeśli nie piszą oni bezpośrednio o samej Korei to jednak elementy swojej kultury przemycają w różnych wątkach fabuły. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby o Korei mówiły więcej zupełnie wprost – bezpośrednio.

Nam-Joo Cho “Kim Jiyoung. Urodzona w 1982”

Przeczytaj recenzję.

“Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” to książka skategoryzowana, jako literatura piękna, ale nie jest to po prostu kolejna, zwyczajna książka fabularna leżąca na półce w księgarni… To książka, która w obrazowy sposób pokaże, jaką pozycję mają kobiety w Korei Południowej. Niezbyt ciekawą pozycję, jak się zapewne domyślasz, ale tym razem poznasz ją z innego punktu widzenia, niż reporterskiego.

"Urodzona w 1982" - koreańska literatura o Korei

To nie wszystkie książki o Korei, które zostały wydane na polskim rynku. Ale te osobiście poznałem i mogę powiedzieć o tych konkretnych coś więcej. Nie jest to też lista zamknięta. Z czasem, mam taką nadzieję, zbiór ten będzie się regularnie powiększać.


Przeczytaj też:

Jeśli interesują Cię książki czy filmy odnoszące się do różnych miejsc na świecie – sprawdź moją mapę recenzji.